Verslas

2019.11.10 22:15

Namą patys sau pasistatę gyventojai priversti draustis nuo rizikų, kurių nebėra

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.11.10 22:15

Porą metų galiojantis privalomasis statybos darbų draudimas tiems, kas namą statosi patys, anot rinkos atstovų, numato beprasmišką, bet žmonėms kainuojantį, reikalavimą. Statybos baigimą registruojančių tarpininkų teigimu, darbus pradėję žmonės neretai net nežino, kad draudimo reikia, todėl skubiai draustis jiems tenka prieš pat statybų pabaigos registravimą. Be šio draudimo to padaryti negalima.

Čia esą ir yra absurdas – žmonės draudžia rizikas, kurių jau nėra, nes darbai jau baigti. Situaciją pradėjus aiškintis LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnybai, Aplinkos ministerija pripažino, kad reikalavimas nelogiškas ir žada siūlyti jį panaikinti.

Pavelo šeima yra vieni iš tų, kurie namą statėsi vadinamuoju ūkio būdu, tai yra, patys, be jokių rangovų ar subrangovų. Šeima, kaip dažniausia ir būna, tik ėmė paskolą, o kartu apdraudė ir namą.

Beveik viską savo jėgomis daręs Pavelas sako, kad darbai truko ilgiau nei dvejus metus ir dabar jau telikusios smulkmenos. Pavelas jau ketina registruoti šimtaprocentinį namo baigtumą. Tačiau staigmena – sužino, kad visą statybų laikotarpį privalėjo turėti statybos darbų draudimą. Tas, kurio skolindamas reikalauja bankas, nesiskaito.

„Šiandien kaip tik pasiaiškinau, kas kaip kur. Pasirodo, iš tikrųjų yra tas draudimas ir tu jį turi turėti. Nežinau, kokiu būdu, bet man paminėjo, kad teisiškai viskas įmanoma ir jį galės padaryt“, – LRT TELEVIZIJAI sako Pavelas.

Statybos darbų, kartu tai ir civilinės atsakomybės draudimas, privalomas yra dvejus metus. Bet vieni jo neturintys sako pamiršę, kiti – apie tokį nežinoję, nes kol vyko statybos, įstatymai keliskart pasikeitė.

Statybos baigimą registruojančių tarpininkų teigimu, klientai nesupranta, kam atgaline data drausti rizikas darbų, kurie jau baigti.

„Reikia draustis tuo vadinamuoju retrospektyviniu būdu..Aš, kaip sakau, kaip pavyksta su draudikais sutarti. Nes tai yra faktiškai reikalingas dokumentas, tiesiog forma, o ne turinys, kas ten yra parašyta. Tai iš esmės turi būt prikabintas dokumentas, kuris buvo galiojantis“, – sako statybų bendrovės „Laureka“ atstovė Laura Stankūnė.

Pavelui toks reikalavimas taip pat atrodo absurdiškas.

„Jeigu padarei vienokį ar kitokį nusikalstamą veiklą – pavogei saldainį iš parduotuvės ir po to grįždamas, jeigu tave pagavo, ką tu sakai, kad atsiprašau, duokit aš sumokėsiu už juos? Kam iš vis tas draudimas?“ stebisi jis.

Aplinkos ministerija ir Statybos inspekcija sako, kad privalomuoju draudimas tapo tam, kad būtų galima atlyginti statybų metu padarytą žalą, pvz., už sugadintą turtą. O susižinoti, ką būtina žmonėms turėti, jie turi patys.

„Galbūt būtų galima svarstyti apie tai, kad tą draudimą, tuos dokumentus būtų galima inspekcijai pateikti, pranešant apie statybos pradžią. Bet statytojas užsakovas turėtų pasidomėti prieš statant, kas jam yra privaloma padaryti, kad jis galėtų pradėti statybos darbus“, – sako Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos specialistė Asta Kazickienė.

Bet reikalavimą, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnybai užklausus, išsinagrinėjęs aplinkos viceministras sako, kad statybos darbų draudimas tiems, kas namą statosi patys, nelogiškas.

„Tu negali nukreipt draudimo pats į save. Tenka pripažint tą vieną niuansą: tuo atveju, kai stataisi ūkio būdu, draustis darbų draudimu, matyt, neturint rangovo, būtų neteisinga, ir šitą vietą reikia taisyt ir mes ir siūlysim Seimui“, – tvirtina viceministras Marius Narmontas.

Draudikų asociacija sako, kad privalomasis darbų draudimas namą ūkio būdu statantiems žmonėms buvo valdžios noras. Jeigu dabar ji mano, kad tokiose statybose rizikos yra minimalios, ji ir turi nuspręsti, kad apsaugos nereikia.

Vadinamųjų vieno buto individualių namų Lietuvoje, Registrų centro duomenimis, kasmet registruojama apie 8 tūkst. Dalis jų registruojami nebaigus statybų. Dalis – baigus 100 proc. Duomenų, kiek namų statomi pačių gyventojų, ūkio būdu, Registrų centras sako neturintis.

Panorama. Statybos darbų draudimo „nauda“: žmonės draudžia rizikas, kurių jau nėra
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.