Verslas

2019.10.04 08:35

Rado landą, kaip pasistatyti sodybą išvaizdžioje vietoje

norima įgyvendinti reformą
Yoanna Koleva, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.04 08:35

Lietuvos teritorijų planavimo dokumentų registro duomenimis, Vilniaus rajone, kuriame žemės vienos nederlingiausių, ūkininkų sodybų skaičius – didžiausias, lyginant su Trakų, Panevėžio ir Kauno rajonais.

Pagal ūkininko ūkio įstatyme numatytą lengvatą, ūkininku užsiregistravęs asmuo gali pasistatyti sodybą, nerengdamas detaliųjų planų. Vienintelis reikalavimas – bent pusės hektaro sklypas. Dėl piktnaudžiavimo šia lengvata, Seime norima įgyvendinti reformą – sodybai statyti reikėtų bent šešis kartus didesnio – 3 hektarų sklypo.

Fiktyvių ūkininkų problema

Ūkininkė Jolita bitininkauja jau keturis metus, tiek pat laiko turi įsisteigusi 5 hektarų dydžio ūkį ir 40 bičių avilių.

Bitininkyste besiverčianti Jolita Smaidrienė sako mananti, kad fiktyvių ūkininkų problema aktuali tik didiems miestams.

„Manau, ta problema yra aktuali prie didžiųjų miestų – Vilniaus, Kauno, aplink Klaipėdą – tai, jeigu tikrai yra matomas toks piktnaudžiavimas, tai, manyčiau, kad padidinimas iki 3 hektarų iš dalies išspręstų tą problemą, bet nemanau, kad būtų kažkoks tai proveržis“, – mano ūkininkė Jolita Smaidrienė.

Tačiau ne visi gavę ūkininko pažymėjimus išties užsiima ūkiu. Kai kuriems tai tik lengvas būdas pasistatyti sodybą išvaizdžioje vietoje.

Per praėjusius metus Vilniaus r. savivaldybės sodybų skaičius – 230, o per šiuos – 150. Sodybos statomos be jokio ūkio. Keli Seimo nariai, tarp kurių ir aplinkos ministras Kęstutis Mažeika siūlo pataisą, pagal kurią statyboms reikėtų turėti ne mažiau nei 3 hektarų sklypą. Aplinkos ministro teigimu, vieningo sprendimo dar neprieita.

„Galbūt reikėtų daryti, kad iki nesudėtingiems statiniam iki 80 kvadratų galėtų statytis ir kiti žmonės su tam tikromis išlygomis. Veikianti ir neveikianti teisinė nuostata kai kuriose savivaldybėse bus išaiškinta ir bus realios galimybės žmonėms pasinaudoti ar ūkininko statusu, ar tiesiog tos statybos bus reglamentuotos visiems vienodai“, – sako K. Mažeika.

Mano, kad problemų neišspręs

Smulkiųjų projektavimo įmonių asociacijos direktoriaus Roko Mazuronio teigimu, pateiktas įstatymų projektas problemos neišspręs, o į statybų sektorių įvels dar daugiau chaoso.

„Jeigu yra klausimas, kad ūkininkais vadinasi žmonės, kurie neaktyviai ūkininkauja, tai tokiu atveju reikėtų kelti klausimu, kokius kriterijus turėtų atitikti ūkininkai, o šiuo atveju, kai didinamas žemės ūkio plotas nuo pusės ha iki trijų, tokioj vietoj abejoju, ar įstatymas pasieks savo tikslų“, – įsitikinęs Smulkiųjų projektavimo įmonių asociacijos direktorius R. Mazuronis.

Smulkieji ūkininkai baiminasi, kad nauja pataisa apsunkins ūkių kūrimą bei ūkinę veiklą. Aplinkos ministro teigimu, Seimas imsis pataisų tik tuomet, kai savo išvadas pateiks Vyriausybė.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 02.37 min.

Žinios. Namuose artimuosius slaugantiesiems – nemokamos psichologo konsultacijos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt