Verslas

2019.06.06 18:46

Veryga apie vaikiško šampano uždraudimą: šis gėrimas toli gražu ne toks ir nekaltas

verslininkai nemato poreikio tokiam draudimui
Žygintas Abromaitis, Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.06 18:46

Seimas nuo lapkričio uždraudė ne tik gaminti, bet ir parduoti vaikišką šampaną. Po trejų metų diskusijų alkoholio kontrolės įstatymo pataisa prasiskynė kelią. Pataisų iniciatoriai aiškina, kad vaikiškas šampanas dar vaikystėje pradeda formuoti vaikų polinkį alkoholiui, nors opozicija nesutinka ir aiškina, kad toks sprendimas nepagrįstas, smogiantis verslui.

Lietuvoje iki šiol buvo draudžiama parduoti žaislus, maisto produktus ir kitas prekes, kurios primena tabako gaminius ar jų pakuotes.

Apie dešimtmetį renginius vaikams organizuojanti Gerda Černauskė sužinojusi, kad Seimas uždraudė vaikišką šampaną, nustebo. Esą ne draudimai turi poveikį, o vaikų ir tėvų edukacija. Be to, jau seniai šventėje teko matyti vaikiško šampano.

„Šventės metu tikrai nėra svarbu joks vaikiškas šampanas. Svarbiausia yra žaidimai, nuotykiai, atrakcijos, staigmenos, kad ir stebuklai. Štai čia yra svarbiausi dalykai. Ir tikrai nuoširdžiai noriu pasidžiaugti ir pasakyti tokį dalyką – neatsimenu kada šventėje mačiau vaikišką šampaną“, – sako „Linksmo lagamino“ įkūrėja Gerda Černauskė.

„Jeigu mąstytų visi, tai tikriausiai nereiktų tokio draudimo. Tas nebūtų ir padaryta, nes mes žinome, kad kai kuriose šalyse nereikėjo net įstatymų projektų. Tiesiog nevyriausybinės organizacijos kėlė didžiulį triukšmą ir patys gamintojai susirinko savo gaminius ir dingo iš prekybos“, – teigia Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.

Trejus metus Seime vyko diskusijos, o siūlymams uždrausti vaikišką šampaną ir kitus maisto produktus ar žaislus imituojančius alkoholį neprieštaravo nei Europos Komisija, nei Pasaulio prekybos organizacija.

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, draudimas turėtų padėti tėvams susivokti, kad vaikiškas šampanas - toli gražu ne toks ir nekaltas. 

„Jeigu mes statome gėrimą ant stalo, tai, kas yra imitacija gėrimo, sudėliojame taures, tą gėrimą netgi pavadiname realaus alkoholinio gėrimo pavadinimu, tai matyt visiems yra aišku, kad mes tam tikrą elgesį modeliuojame“, – sako ministras.

Seimo narės Aušrinės Armonaitės teigimu, sprendimas alkoholio vartojimo problemos nesprendžia iš esmės.

„Vaikai elgesio išmoksta pirmiausia savo šeimoje, o tada mokykloje. Ir čia jau nebesvarbu, kokie ten daiktai, žaislai, kokia jų forma. Ką aš matau čia, tai tiesiog tęsinį tos draudimų, baudimų, apribojimų politikos“, – teigia A. Armonaitė.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas pastebi, kad pastaraisiais metais svaigiųjų gėrimų vartojimas mažėja. esą pernai išgerta maždaug litru mažiau absoliutaus alkoholio nei užpernai. Ekspertai pastebi, kad pamažu keičiasi alkoholio vartojimo įpročiai, o uždraustas vaikiškas šampanas gali turėti įtakos naujoms kartoms.

Plačiau – reportaže.

Žinios. LGBTQ+ eitiynių belaukiant: policija pasiruošusi reaguoti į bet kokias provokacijas

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.