Naujienų srautas

Sveikata2026.03.18 08:18

Škotijos parlamentas atmetė įstatymą dėl eutanazijos įteisinimo

BNS 2026.03.18 08:18
00:00
|
00:00
00:00

Škotijos įstatymų leidėjai antradienį atmetė įstatymo projektą, kuriuo būtų įteisinta pagalba nusižudyti, tuo tarpu panaši iniciatyva Anglijoje ir Velse įstrigo Vestminsterio aukštuosiuose rūmuose.

Po daugiau nei dvi valandas trukusių debatų škotų įstatymų leidėjai atmetė projektą 69 balsais prieš 57.

Siūlomas įstatymas, jei jam būtų pritaręs parlamentas ir patvirtinusi Britanijos vyriausybė, būtų leidęs mirtina liga sergantiems škotams, kuriems liko gyventi šeši mėnesiai ar mažiau, prašyti pagalbos nutraukiant savo gyvybę.

Liberalų demokratų asamblėjos narys Liamas McArthuras, pasiūlęs šį teisės aktą, antradienį debatų pradžioje ragino kolegas balsuoti už projektą, prašydamas atsižvelgti į „mirštančių škotų balsus“.

„Atidėliodami įstatymo pakeitimą, mes tik nustumiame sprendimus į užsienį ir už uždarų durų, – sakė jis. – Ši problema niekur nedings.“

Prieš balsavimą rezultatas buvo laikomas sunkiai nuspėjamu, o partijos paliko sprendimo teisę patiems įstatymų leidėjams.

Įstatymo projektas buvo svarstomas metus ir ne kartą taisomas.

Šalininkai teigė, kad tai suteiktų žmonėms orumo ir atjautos gyvenimo pabaigoje, tačiau oponentai baiminosi, kad neįgalūs ir pažeidžiami asmenys, įskaitant pagyvenusius žmones, gali būti verčiami mirti, ir nerimavo dėl galimo poveikio paliatyviajai slaugai.

„Gydytojai, psichiatrai, vaistininkai ir paliatyviosios slaugos specialistai – žmonės, kuriems būtų pavesta tai įgyvendinti – prašo mūsų to nedaryti“, – prieš balsavimą sakė Škotijos pirmojo ministro pavaduotoja Kate Forbes (Keit Forbs).

Daugelis įstatymų leidėjų emocingai kalbėjo apie šeimos narius, kentėjusius nuo nepagydomų ligų, o pacientai dalijosi savo liudijimais.

Pagal Pagalbos nusižudyti nepagydomai sergantiems suaugusiesiems (Škotija) įstatymo projektą, pacientai būtų turėję teisę į pagalbą nusižudyti, jei būtų „pagrįstai tikimasi“, kad jie mirs per šešis mėnesius.

Jiems būtų reikėję dviejų gydytojų patvirtinimo, kad jie serga mirtina liga ir yra psichiškai veiksnūs prašyti pagalbos numirti.

Jie būtų turėję patys susileisti preparatą ir, norėdami pasinaudoti šia teise, turėtų būti Škotijos gyventojai bent 12 mėnesių.

„Mano sąžinė man sako: visuomenė, kuri palieka žmogų su mirtina diagnoze tikėti, kad vienintelės jo galimybės yra kęsti nepakeliamas kančias arba per anksti nutraukti savo gyvybę, yra visuomenė, kuri jį nuvylė“, – sakė Škotijos nacionalinės partijos (SNP) narys ir buvęs pirmasis ministras Humza Yousafas, nepritaręs projektui.

„Atsisakau pripažinti, kad tai yra vieninteliai du galimi pasirinkimai“, – pridūrė jis.

JK vyriausybės atstovas Škotijos klausimais Douglasas Alexander'as, kaip pranešama, nurodė, kad administracija nebūtų blokavusi teisės akto, jei jam būtų pritaręs Škotijos parlamentas.

Atskira iniciatyva įteisinti eutanaziją Anglijoje ir Velse, kuriai praėjusiais metais istoriniame balsavime pritarė parlamentarai, panašu, žlugs įstrigusi Lordų Rūmuose.

Savivaldžių teritorijų – Džersio ir Meno – įstatymų leidėjai jau patvirtino pagalbos nusižudyti teisės aktus, tačiau šie žingsniai dar laukia karališkojo pritarimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi