Sveikata

2021.10.22 09:42

Kėdainių ligoninė turi naują darbuotoją – operacines dezinfekuoja robotas

LRT.lt2021.10.22 09:42

Europos Komisijos paskirtas saugus ir patikimas kasdieniniam valymui skirtas dezinfekcinis robotas „UVD Robot“ jau pasiekė Kėdainius. Ištestuotas prietaisas paskirtas dirbti operacinėse. Paprastai ir patogiai valdomas robotukas jam pavestas pareigas atlieka per 15 minučių ir šiame darbe pavaduoja žmones, teigiama portalo „Rinkos aikštė“ publikacijoje.

„UVD Robot“ naudojamas kaip įprasto valymo ciklo dalis, o jo tikslas − užkirsti kelią infekcinėms ligoms, virusams, bakterijoms ir kitų rūšių kenksmingiems organiniams mikroorganizmams plisti. Jis veikia skaidydamas jų DNR struktūrą.
Dezinfekuoja operacines

Danijos kapitalo bendrovės „Blue Ocean Robotics“ sukurtas robotas naudoja ultravioletinę šviesą, o ne chemines dezinfekcines priemones. Dėl naujų technologijų jis dirba labai tiksliai ir užmuša daugybę sukėlėjų bei stabdo infekcijų plitimą ypatingai svarbiose vietose.

„Išnaudosime visas jo galimybes, tačiau pradėjome nuo operacinių, pirmiausia, dėl tos priežasties, kad robotas nedirba ten, kur yra žmonių, o svarbiausia, kad į operacines patenka žmonės su skubiais atvejais, kai jiems padėti reikia nedelsiant ir medikai neturi laiko laukti COVID-19 tyrimų atsakymų.

Žmogaus gyvybė yra pirmoje vietoje, todėl gerai dezinfekuoti šias patalpas apsaugant personalą yra racionalus sprendimas, o vėliau mes jam duosime ir kitų užduočių“, − sako Kėdainių ligoninės pavaduotoja medicinai laikinai einanti direktoriaus pareigas Rita Kuodienė.

Taigi robotas ne tik atriša personalo rankas kitiems darbams, bet ir yra reali pagalba apsisaugant nuo koronaviruso. Tai – gyvybes gelbstinti technologija.

„Tai anaiptol ne pirmoji pažintis su technologijomis. Ligoninėje mes turime įsigiję ir kitų modernių prietaisų, kurie taip pat yra labai pažangūs. Tačiau tai pirmasis robotas ir šis įrenginys apsaugo medicinos personalą bei žmones, besilankančius ligoninėje nuo nepageidaujamos galimybės apsikrėsti“, − sako R. Kuodienė.

Skirtingai nei kiti stacionarūs dezinfekavimo robotai, „UVD Robot“ yra mobilus ir autonomiškas robotas. Su ultravioletinės šviesos pagalba jis nuo virusų ir bakterijų dezinfekuoja ne tik paviršius, bet ir patalpų orą. Taip išsprendžiama infekcijų kontrolė ir prevencija.

Ultravioletinių spindulių robotas ligoninei leidžia sumažinti ligų perdavimą sunaikindamas patalpose 99,99 proc. bakterijų ir mikroorganizmų.

Dezinfekciją robotas atlieka per nustatytą laiką. Ligoninės operacinei dezinfekuoti tereikia 10–20 minučių.

Robotą per nuotolį, kad išvengtų bet kokio ultravioletinių spindulių poveikio, slaugytojos valdo labai paprastu būdu – pasitelkdamos tam pritaikytą planšetę su mobiliąja programėle. Tai daroma iš kitos patalpos. Į robotą instaliuojamas patalpų planas Atvykus iki patalpos, robotui nurodoma dezinfekavimo užduotis. Robotas įleidžiamas į operacinę ar kitą vietą ir tuomet ten jau negali būti žmonių, nes savo darbą naujasis pagalbininkas atlieka visiškoje vienumoje.

Ant dezinfekuojamos patalpos durų pakabinama planšetė su nustatyta trukme. Kol robotas dirba, dega raudonas signalas. Kai robotas baigia darbą, užsidega žalias signalas. Tada jau galima užeiti ir išvėdinti patalpas.

Kėdainių ligoninėje vienu įkrovimu robotas dezinfekuoja visas operacinės patalpas. Baigęs nurodytų patalpų dezinfekciją, robotas grąžinamas į įkrovimo vietą. Taigi nuo šiol personalui nebereikės naudoti ir tvarkyti gana agresyvių cheminių dezinfekcinių priemonių.

Įvairių infekcijų plitimas yra vis didėjanti problema visame pasaulyje. Kasmet daugybė žmonių užsikrečia, o dalis ir miršta dėl hospitalizuojant įgytų infekcijų.

Europos Komisija kartu su medikais ir mokslininkais imasi priemonių, kaip to išvengti sveikatos priežiūros sektoriuje.

Europos Komisija dar 2020 metų lapkritį įsipareigojo Europos ligoninėms nupirkti ir šalims narėms išdalinti iš viso 200 vienetų automatinių dezinfekavimo robotų, taip padėdama kovoti su koronaviruso plitimu. Tam komisija skyrė iki 12 mln. eurų iš Skubios paramos priemonės.

Pirmas toks robotas į Vilniaus centro polikliniką atvyko kovo pradžioje, o antrasis jau dabar darbuojasi Kėdainių ligoninėje.

Šie robotai skirti steriliai aplinkai ligoninėse ir poliklinikose užtikrinti nesukeliant nereikalingos rizikos darbuotojams. Dezinfekcinis robotas padeda geriau organizuoti darbą skyriuose bei išlaisvina medicinos personalą, kuris dabar labai reikalingas gydant koronavirusu sergančius ligonius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt