Sportas

2019.05.14 05:30

Plaukikų vadas Vaitkaitis nededa taško Meilutytės karjeroje: ji tikrai nėra išnaudojusi visų savo galimybių

Paulius Cubera, LRT.lt2019.05.14 05:30

Nors Rūtai Meilutytei gresia mažiausiai vienerių metų diskvalifikacija, o jos buvęs treneris Dave'as Salo sako, kad lietuvė greičiausiai trauksis iš profesionalaus sporto, Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) prezidentas Emilis Vaitkaitis taško visam laikui dėti neskuba. Anot LRT.lt kalbinto buvusio plaukiko, Rūta dar tikrai nėra pasiekusi visų savo galimybių ribos ir po kurio laiko tikrai gali sugrįžti į varžybas.

Anot E. Vaitkaičio, LPF jau niekuo padėti R. Meilutytei negali, o ir išvengti mažiausiai vienerių metų nuobaudos nėra įmanoma. Už antidopingo taisyklių pažeidimus, kai sportininkas per 12 mėnesių tris sykius prasilenkia su jį norinčiais patikrinti kontrolieriais, skiriama 1–2 m. diskvalifikacija.

R. Meilutytės aplaidumas pildant ADAMS sistemą, kurioje profesionalūs sportininkai turi nurodyti vieną valandą per dieną, kada pas juos gali atvykti dopingo kontrolieriai, yra prilyginamas draudžiamų medžiagų vartojimui.

Vis dėlto E. Vaitkaitis patikino, kad Londono olimpinė čempionė R. Meilutytė tikrai yra švari ir tai įrodo testai.

„Jau praleidus tuos tris testus ir atvykus į JAV ji vėl buvo tikrinta kontrolierių, šįkart jie ją rado, paėmė mėginius ir, kiek žinau, – atsakymai yra neigiami. Teisingiau, neturime informacijos, kad testai būtų teigiami, tai greičiausiai reiškia, kad jie yra neigiami“, – LRT.lt sakė E. Vaitkaitis.

LPF vadovui labai apmaudu, kad ilgai su sistema dirbanti ir patyrusi sportininkė taip aplaidžiai pažiūrėjo į rimtą dalyką, tačiau E. Vaitkaitis nemano, kad Rūta tai padarė tyčia – neva nori baigti karjerą, todėl į ADAMS sistemą tiesiog nusispjovė.

„Rūtos buvo trumpas pasiaiškinimas, kad viskas įvyko dėl jos aplaidaus pildymo, ir tiek. Noriu pažymėti, kad ji nebando ieškoti kvailų pasiteisinimų ar kurti nebūtų istorijų, kodėl tai nutiko. Manau, kad tai rodo sportininko brandą arba atsakomybę už savo veiksmus. Tai gali būti ir viena lengvinančių aplinkybių skiriant diskvalifikaciją“, – sakė E. Vaitkaitis.

Pastaruoju metu R. Meilutytė nedalyvavo plaukimo varžybose, o, kaip penktadienį sužinojome iš jos buvusio trenerio, ir nelabai treniravosi. Jos oficialioje feisbuko paskyroje naujų įrašų nėra jau metai, o instagramo paskyrą ji neseniai išsitrynė.

Gegužės mėnesį ji buvo žadėjusi federacijai dalyvauti varžybose JAV, kur iš jos buvo tikimasi pasaulio čempionato „B“ normatyvo pakartojimo. Nors federacija paprastai be „A“ normatyvo sportininkų į svarbiausias varžybas nesiunčia, R. Meilutytei buvo padaryta išimtis. Vis dėlto nei varžybų JAV, nei pasaulio čempionato liepos mėnesį Rūtai jau nebus. Tačiau E. Vaitkaitis neskuba dėti taško sėkmingoje lietuvės karjeroje.

„Čia kaip klausimas apie darbą – vieną dieną nori eiti, kitą nelabai nori, bet supranti, kad iš kažko išlaikyti šeimą reikia. Dauguma sportininkų, ypač per nesėkmingus ruožus, sako, kad tuoj viską baigs. Bet praeina kiek laiko ir viskas susitvarko. Ne paslaptis, kad po Rio žaidynių, kai pusę metų keliavo, Rūta jau buvo apsisprendusi baigti sportuoti. Bet po to persigalvojo. Aplinkybės pasikeitė, atsirado motyvacija, filmas irgi statytas ta nuotaika, kad sugrįžimas bus.

Bet aš nenorėčiau ir dabar dėti taško. Rūta yra labai jauna. Gal tokia pertrauka, nesvarbu, metai, pusantrų ar dveji, gali išeiti į naudą. Ji šiek tiek pagyvens savo gyvenimą, pamatys, ką turėjo, ką turi dabar, galbūt kažkas pasikeis. Žinant jos nuotolius, plaukimo būdą, pažįstant pačią Rūtą – ji tikrai nėra išnaudojusi visų savo galimybių. Paskutiniais metais rezultatai buvo pasiekti su, nenoriu sakyti, nepakankamu darbu, bet vis planas nebuvo išpildomas iki galo. Pažiūrėsime, kaip bus. Priklausys nuo valios, motyvacijos ir kitų dalykų. Taško tikrai nedėčiau“, – kalbėjo E. Vaitkaitis.

Tiesa, net ir norėdama nedėti taško bei atradusi motyvacijos sportuoti toliau, R. Meilutytė susidurs su kita problema – finansavimo. Dopingo taisykles pažeidęs ir diskvalifikuotas sportininkas negali treniruotis su profesionalais, didžioji dauguma geriausių trenerių irgi nedirbs su susitepusiu, tegul ir netiesiogiai, atletu. Be to, toks sportininkas praranda visą valstybės paramą – tiek ateinančią per federaciją, tiek per LTOK, tiek per sportininko stipendiją.

Jeigu R. Meilutytė bus nubausta vienerių metų diskvalifikacija, ji į sportą galėtų grįžti dar prieš Tokijo olimpines žaidynes. Tam reikėtų įvykdyti olimpinį „A“ normatyvą per labai trumpą laiką, tačiau E. Vaitkaitis mano, kad Rūtai jis yra įmanomas. Jeigu tik sportininkė to norės ir tam ryšis.