Pozicija

2020.04.01 11:49

Rimantas Jonas Dagys. Dėl valstybinio banko

Rimantas Jonas Dagys, Krikščionių sąjungos pirmininkas2020.04.01 11:49

Visi žinome, kad  bankų paskolos ne visada prieinamos net ir turint valstybės garantą, ypač smulkiam ir vidutiniam verslui – taip, kaip ir atsitiko 2008–ųjų metų krizės metu. Mūsų, Krikščionių sąjungos, nuomone, Lietuvoje turi būti įkurtas Valstybinis komercinis bankas (VKB). 

Lietuva pasižymi itin didele bankų koncentracija, kurios pagrindinę bankų sistemos dalį sudaro trys skandinavų bankai, užimantys daugiau kaip tris ketvirčius bankų rinkos, todėl suprantama, kad jų elgesys yra akivaizdžios oligopolijos rezultatas, dėl ko kenčiame mes, jų paslaugų vartotojai.

Dabar, pandemijos sąlygomis, kai verslui pagalba labai reikalinga, VKB būtų viena iš pagrindinių atramų, kuri palaikytų tą pagalbą.

VKB visada buvo ir toliau išlieka daugelyje Vakarų bei CRE šalių. Pozityviai ekonomikai savo šalyse vystyti pastaruoju metu buvo įsteigti VKB tokiose šalyse, kaip Jungtinėje Karalystėje ,„British business bank“, Lenkijoje, „Polska PKO BP“, ne tik skatinti privačioms investicijoms, bet ypač akcentuojant žaliosios ekonomikos projektus bei inovacijų plėtrą. Todėl mes manome, kad VKB steigimas Lietuvoje ne tik neprieštarautų ES teisei, bet ir būtų optimalus atsakas į kylančius iššūkius.

Tai:

1) skatintų konkurencingumą bankų sistemoje, bankų paslaugų ir produktų kainų mažėjimą bei šių paslaugų prieinamumo didėjimą;

2) leistų finansuoti pelningus projektus, kuriems komerciniai bankai dabar neduoda paskolų dėl nepakankamos informacijos;

3) sudarytų sąlygas finansuoti projektus, kurie nėra pelningi, tačiau turi išskirtinę socialinę naudą;

4) leistų finansuoti projektus, kuomet kiti bankai dėl recesijos ar krizės juos vertina kaip per daug rizikingus, o tai leistų išlyginti darbo rinkos svyravimus ir palaikyti stagnuojančią ekonomiką;

5) tai leistų palikti išsimokamus dividendus valstybei, užuot juos išvežus kitur.

Steigtino Lietuvoje VB pagrindinis tikslas yra skatinti konkurenciją, o tai reikštų įkainių mažinimą bei paskolų prieinamumo didinimą. Be abejo, neatmestinas būtų ir specialių infrastruktūros ar kitokių projektų finansavimas, todėl turėtų būti svarstomas įprasto komercinio arba hibridinio VKB, t. y. ne tik vykdančio įprastą komercinę veiklą, bet ir atliekančio tam tikras valstybės finansinio agento funkcijas, kūrimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.