Pasaulyje

2014.11.26 14:49

Gydytojui iš Kongo įteikta Sacharovo premija už pagalbą išžaginimų aukoms

BNS2014.11.26 14:49

Gydytojui Denisui Mukwege trečiadienį buvo įteikta prestižinė Europos Parlamento Sacharovo žmogaus teisių premija, už jo darbą padedant tūkstančiams grupinių išžaginimų aukų Kongo Demokratinėje Respublikoje.

Gydytojui Denisui Mukwege trečiadienį buvo įteikta prestižinė Europos Parlamento Sacharovo žmogaus teisių premija, už jo darbą padedant tūkstančiams grupinių išžaginimų aukų Kongo Demokratinėje Respublikoje.

Šią premiją 59 metų gydytojui įteikęs Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas per iškilmingą ceremoniją Strasbūre sakė, kad D. Mukwege „kovoja už moterų orumą, teisingumą ir taiką savo šalyje“.

D. Mukwege kandidatūra anksčiau kelis kartus buvo teikiama Nobelio taikos premijai gauti.

Konkuruojančios jėgos, kovojančios dėl didžiulių gamtinių išteklių Kongo Demokratinės Respublikos (KDR) rytuose kontrolės, dešimtmečius masiniais žaginimais terorizavo vietos gyventojus siekdamos jų paklusnumo.

Ginekologas D. Mukwege netoli Bukavu Pietų Kivu provincijoje, kur smurto mastas buvo vienas didžiausių, įsteigė ligoninę „Panzi“.

Prieš dvejus metus D. Mukwege pergyveno pasikėsinimą į jo gyvybę, kuris buvo surengtas po jo kalbų apie konflikto metu tebenaudojamą žaginimo taktiką ir kaltinimų pasauliui dėl jo neveiklumo.

Tačiau pernai jis, nepaisydamas grasinimų, grįžo namo, kad pasakytų „ne“ seksualiniam smurtui, „ne“ karui ir „ne“ KDR balkanizavimui, ir buvo šiltai sutiktas tūkstančių žmonių.

2013 metų Sacharovo premiją laimėjo pakistanietė Malala Yousafzai, kuri šiemet gavo Nobelio taikos premiją.

Sacharovo premiją, pavadintą žymaus rusų disidento Andrejaus Sacharovo vardu, Europos Parlamentas kasmet teikia išskirtinėms asmenybėms ar grupėms, kovojančioms su diktatūra, netolerancija, fanatizmu ar priespauda. Premijos vertė – 50 tūkst. eurų.

Tarp ankstesnių šios premijos laureatų yra Pietų Afrikos Respublikos kovos su apartheidu didvyris Nelsonas Mandela ir buvęs Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Kofi Annanas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt