Pasaulyje

2018.09.11 22:00

JAV jau parduodama B. Woodwardo knyga apie D. Trumpą

Rugsėjo 11-ąją savo knygos pasirodymo data pasirinko Bobas Woodwardas – vienas iš dviejų Amerikos žurnalistų, prieš 46 metus iškapsčiusių Watergate`o skandalą, kuris nuvertė prezidentą Richardą Nixoną. Nuo tada kruopščiai aprašantis kiekvieną prezidentą, jis išleido knygą „Baimė“, kur pasakoja apie Donaldo Trumpo aplinkos baimę, kad pakanka vieno jo įrašo twitteryje, ir kils didžiulė krizė. D. Trumpas knygą vadina klastote, o cituojami pareigūnai neigia jį niekinę.

Knygos dar nebuvo knygynuose, o „Amazon“ internetinėje parduotuvėje ji jau buvo perkamiausia. Šiandien – jau rašalu ant popieriaus istorijos, kaip D. Trumpo administracijos vadovas jį vadina idiotu, gynybos sekretorius jo protą lygina su penktoko, o patarėjas vagia dokumentus nuo stalo, kad prezidento parašas nepakenktų šaliai. Jie visi cituojamų žodžių viešai išsižadėjo, bet autorius NBC laidoje „Today“ to nesureikšmino.

„Jie nesako tiesos. Bet tiesa iškyla. Kartais prireikia laiko. Tie žmonės – jų pareiškimai politiniai, savo postams apginti. Visiškai suprantama. Bet kas padaryta – tai tikrovės kasinėjimas, toks kruopštus, koks tik gali būti“, – sakė žurnalistas, knygos „Baimė“ autorius B. Woodwardas.

Svarbiausias B. Woodwardo ginklas iš tiesų yra reputacija dėl kruopštumo. Jo šaltiniai tokie gausūs, kad net apie slaptus pasitarimus jų pačių dalyviai paskui jo knygose perskaito detalesnes ataskaitas, negu patys būna užsirašę. Vašingtone visi supranta, kad su B. Woodwardu geriau kalbėtis, nes visi kiti su savo versijomis tikrai prabils.

Bet Baltieji rūmai teigia, kad šaltinių jis nepatikrino.

„Nemažai žmonių viešai pareiškė, kad B. Woodwardas niekad nė nesikreipė jiems priskiriamiems teiginiams patvirtinti. Tai atrodo neįtikėtinai beatodairiška knygai, kur skelbiami tokie įžūlūs teiginiai – nepasamdyti nė tikrintojo už 10 dolerių, kuris visus apskambintų“, – kalbėjo JAV prezidento atstovė spaudai Sarah Huckabee Sanders.

Kartu su kolega B. Woodwardas iškapstė Watergate`o skandalą, kai atitrūkęs nuo tikrovės Richardas Nixonas klaidomis save įvarė į kampą ir turėjo trauktis. Nuo tada rašo knygas apie kiekvieną prezidentą.

„Niekada nemačiau atvejo, kai prezidentas taip nutolęs nuo tikrovės, nuo to, kas vyksta. Tai dar nepakankamai įsisąmoninta: kai kurie D. Trumpo žingsniai kelia grėsmę tikram nacionaliniam saugumui“, – teigė B. Woodwardas.

AFP/Scanpix nuotr.

D. Trumpas, pasak patarėjų, knygos negali išmesti iš galvos ir pirmadienį vėl užsipuolė ją twitteryje, esą pats parašys tikrą knygą apie save.

„Ši Vudvardo knyga yra visiška klastotė“, – rašė JAV prezidentas.

Ne tik komanda mėgina jį sustabdyti: knygoje aprašoma, kad per pykčio priepuolius jis įžeidinėja komandą, savo teisingumo departamento vadovą pavadino protiškai atsilikusiu, buvusį administracijos vadovą – žiurkike. Bet komanda bijo ne jo žodžių.

„Žmonės, dirbantys jam, nerimauja, kad ką nors pasirašys arba duos nurodymus, kurie sukels grėsmę nacionaliniam ar finansiniam saugumui šalyje ir pasaulyje“, – teigė B. Woodwardas.

Pasakojama, kad D. Trumpas net po metų poste ir visų žodinių konfliktų nesuprato Šiaurės Korėjos pavojaus ir Amerikos pajėgų Pietų Korėjoje vaidmens.

„Jis baigė rašyti žinutę twitteryje, kad „atitraukiame šeimų narius iš Pietų Korėjos, 28 tūkst. karių šeimų narius“. Tą akimirką Pentagono vadovybę apėmė gilus nerimas – Dieve, viena žinutė, ir patikimai žinome, kad Šiaurės Korėja tai perskaitys, puolimas neišvengiamas“, – pasakojo B. Woodwardas.

Pentagono vadovas, aprašomas kaip ignoruojantis D. Trumpo nurodymą nužudyti Sirijos prezidentą, įgėlė, kad nors šiaip grožinę literatūrą mėgsta, ši knyga priklauso unikaliam Vašingtono literatūros žanrui, ir yra nepatikima.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.