Naujienų srautas

Pasaulyje2018.05.31 15:30

S. Lavrovo vizitas Š. Korėjoje: kokių interesų turi abi šalys

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas lankosi Šiaurės Korėjoje, kur susitiko su šalies užsienio reikalų ministru ir vėliau su šalies lyderiu Kim Jong Unu. Nors konkretus susitikimo tikslas nėra skelbiamas, apžvalgininkai sako, kad abi šalys siekia savų interesų – Šiaurės Korėjai svarbu užsitikrinti paramą derantis su Vašingtonu, Rusijai – išlaikyti įtaką regione.

S. Lavrovo vizitas vyksta nepaprastai suintensyvėjus diplomatinei veiklai dėl kitą mėnesį planuojamo istorinio viršūnių susitikimo organizavimo. Trečiadienį vakare Niujorke susitiko JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo ir Kim Jong Uno dešinioji ranka Kim Yong Cholas.

„Sergejus Lavrovas, Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministras, ketvirtadienį atvyko čia Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos užsienio reikalų ministro Ri Yong Ho kvietimu“, – sakoma trumpame naujienų agentūros KCNA pranešime.

Kaip S. Lavrovas teigė žurnalistams, „draugų kvietimo atmesti negalima“. Maskva ne kartą rodė palaikymą Šiaurės Korėjos režimui, manoma, kad tai bus pabrėžiama ir šį kartą. 

„Akivaizdu, kad pradedant bet kokias diskusijas dėl branduolinės programos, reikia kalbėti ir apie visų sankcijų panaikinimą. Kaip tai bus padaryta, jau priklausys nuo derybininkų kompetencijos, bet tai negali įvykti vienu prisėdimu“, – sakė S. Lavrovas.

Ir Šiaurės Korėja, ir Rusija turi savų interesų. Šiaurės Korėjai svarbu kuo didesnis tarptautinis palaikymas siekiant išlaikyti režimą, derantis dėl branduolinio nusiginklavimo su JAV. Tiesa, didelio pasirinkimo ji neturi – Kim Jong Unas jau keletą kartų buvo susitikęs su Kinijos lyderiu, dabar kviečiasi Maskvos atstovus.

Maskvai svarbu neprarasti diplomatinių pozicijų bei sustiprinti ekonominę ir saugumo padėtį regione. Rusija palaiko Šiaurės Korėjos siekį, kad JAV sumažintų karinę įtaką regione, nes tai akivaizdžiai atitinka Maskvos interesus.

AFP/Scanpix nuotr.

S. Lavrovas Šiaurės Korėjoje lankosi pirmą kartą nuo 2009 metų, nurodė TASS.

Trečiadienį jis pirmą kartą telefonu kalbėjosi su M. Pompeo. Pokalbis įvyko prieš JAV valstybės sekretoriaus vakarienę su Kim Yong Cholu.

Vašingtonas spaudžia Šiaurės Korėją greitai atsisakyti visų savo branduolinių ginklų, o mainais siūlo sankcijų panaikinimą ir ekonominę naudą.

Tačiau analitikai sako, jog Šiaurės Korėja nenorės atsisakyti savo branduolinės atgrasomosios priemonės, jei negaus garantijų, kad JAV nebandys nuversti režimo.

Išsamiau – Valdonės Rudenkienės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi