Pasaulyje

2016.10.16 23:49

CŽA rengia kibernetinį atsaką Kremliui

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.10.16 23:49

Jungtinių Valstijų viceprezidentas pažadėjo atsakyti į Rusijos kibernetinius įsilaužimus taip, kad Vladimiras Putinas suprastų siunčiamą žinią. Bet šis tai atmeta ir kritikuoja Ameriką, kad ji naudoja kibernetinius puolimus politiniais tikslais. V. Putinas vėl apkaltino Vašingtoną ieškant bet kokių dingsčių Rusijai sulaikyti ir pareiškė, kad kištis į Amerikos rinkimus neketina. Analitikai nurodo dilemą: norėdama atgrasyti, atsako Amerika turėtų imtis matomo, bet drauge turi neatrodyti tarsi pati didintų įtampą.

Jei Amerika ketina su Rusija dirbti, dirbsim, jei nenori – ir nereikia, sako V. Putinas ir priduria norįs patikinti visus, kad paveikti Jungtinių Valstijų rinkimų kampanijos nesiekia – esą tai Baltieji rūmai, žaisdami rusiška korta, mėgina pridengti savo nesėkmes: didelę valstybės skolą, prastą diplomatiją Artimuosiuose Rytuose ir įtampą su sąjungininkais.

„Rinkimų kampanijos sąlygomis bet kokia esama valdžia žiūri, kaip kurti kampanijos taktiką. Bet kokia valdžia, ypač siekianti perrinkimo, visada turi neišspręstų klausimų. Jai reikia paaiškinti savo rinkėjams, kodėl nepadarė vieno ar kito“, – sako Rusijos prezidentas.

Jungtinės Valstijos pirmą kartą istorijoje apkaltino Rusiją, kad tai jos vadovai įsakė įsilaužti į demokratų partijos ir kitas kompiuterines sistemas, siekdami paveikti rinkimų kampaniją. O šiandien – dar aštresnis pareiškimas: viceprezidentas pareiškė, kad Vašingtonas atsakys Kremliui tuo pačiu – pasiųs tokią žinią Putinui, kad jis tikrai ją supras. Jungtinės Valstijos pačios spręs, kada tai padaryti, ir pasirinks tokias aplinkybes, kad poveikis būtų pats didžiausias.

„Pirma, labai glaudžiai dirbame su visais Amerikos rinkimų padaliniais. Antra, Amerikos žmonės velniškai atsparūs. Trečia, gebėjimai iš esmės pakeisti rinkimus nėra tokie, kaip atrodo žmonėms. Tai, ką darysime, bus proporcinga“, – žada JAV viceprezidentas Joe Bidenas.

Putinas sako, kad tai nieko nauja – vienintelė naujiena, kad Jungtinės Valstijos pačiu aukščiausiu lygiu pripažino, jog pačios užsiima kibernetinėmis atakomis.

„O ką jis pasakė tokio naujo? Mes ką, negi nežinome, kad Jungtinių Valstijų oficialūs organai visus stebi ir visų klausosi? Tai gerai žinoma visiems, seniai anokia paslaptis. Tam eikvojami milijardai dolerių“, – nesistebi V. Putinas.

Putinas perspėjo savo žurnalistus, kad Amerika jų visų klausosi – būdami arti prezidento jie esą atvirai plepa ir rašo, ką sumano, o Vašingtone visa tai analizuojama. Jis sakė, kad kaltinimai Rusijai naudojami suvienyti Ameriką prieš išorės priešą. Nors pastarosiomis savaitėmis Rusija visaip mėgino sukelti visuomenės baimę, kad karas artėja – dešimtis milijonų įtraukė į mokymus, kaip elgtis per branduolinį karą, o Sankt Peterburge net nustatė duonos davinį karo atvejui.

Putinas šiandien pažadėjo gerinti santykius su naujuoju prezidentu, bet analitikai sako, kad Kremliaus tikslas – sugadinti santykius tiek, kad naujoji Baltųjų rūmų administracija nebeturėtų kur bloginti padėties ir taptų dar labiau priklausoma nuo Rusijos

„Perkrauti santykių nebus įmanoma net su Donaldu Trumpu. Santykiai bus ne perkrovimo – tai bus blogi santykiai, labai prastos būklės. Juos reikės atkurti ne nuo nulio, o nuo minuso. O tai sunkiau negu nuo nulio, negu nuo švaraus lapo. Nebus įmanoma santykių perkrauti ar atšildyti. Ypač pastaruoju metu V. Putinas įrodo, koks gali būti neprognozuojamas“, – sako JAV analizės centro „Carnegie“ padalinio Maskvoje analitikas Andrei Kolesnikovas.

Amerikos televizija NBC pranešė, kad Centrinė žvalgybos agentūra rengia kibernetinį atsaką, skirtą suerzinti ir sunepatoginti Kremlių. Kibernetinio karo taisyklių niekas nereguliuoja, bet Vašingtone daugelis sutaria, kad atsakas neturėtų būti per griežtas, kad nebūtų galima apkaltinti Amerikos eskaluojant padėtį. Siūloma paviešinti informaciją apie V. Putino turtus, bet J. Bidenas, paklaustas, ar visuomenė sužinos, kaip atkeršijo Jungtinės Valstijos, ištarė – „tikiuosi, kad ne“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.