Pasaulyje

2016.04.04 18:32

„Panama Papers“: Ukrainos prezidentas P. Porošenka nuslėpė verslą

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka – vienas iš valstybių lyderių, kuriuos kompromituoja nutekėję Panamos teisininkų kompanijos „Mossack Fonseca“ duomenys. Slaptas P. Porošenkos nuodėmes atskleidžia tiriamosios žurnalistikos centras „Organized Crime and Corruption Reporting Project“, su kuriuo bendradarbiauja 15min Tyrimų skyrius.

Nutekinti dokumentai, kuriuos tarptautinėms žurnalistų pajėgoms perdavė Vokietijos leidinys „Süddeutsche Zeitung“ ir tarptautinis tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium if Investigative Journalists“ (ICIJ), demaskuoja P. Porošenką ir parodo, kiek Ukrainos prezidento žodžiai skiriasi nuo darbų. Galbūt net iki Ukrainos Konstitucijos pažeidimo.

Žadėjo susitelkti į tautos gerovę

Kandidatuodamas į prezidentus „šokolado karalius“ P. Porošenka viešai pažadėjo parduoti „Roshen“, savo verslo imperijos flagmaną, didžiausią Ukrainos saldumynų gamintoją. „Kaip Ukrainos prezidentas, pasižadu susitelkti tik į tautos gerovę“, – sakė P. Porošenka.

O tikrovė pasirodė esanti kitokia. Ukrainos prezidento finansinių konsultantų ir jo paties veiksmai sudaro įspūdį, kad sava gerove „šokolado karalius“ rūpinosi labiau nei tautos. Dėl to jis galimai pažeidė įstatymus ar netgi nusuko mokesčius, taip reikalingus karo purtomai jo paties valstybei.

Verslas liko neparduotas. Netesėti liko ir vėlesni P. Porošenkos pažadai „Roshen“ valdymą perleisti „nepriklausomam fondui“. Vietoj to, verslo valdymui sukurta nauja struktūra mokesčių rojuje.

Tam P. Porošenka pasitelkė ofšorinę kompaniją, registruotą Britų Mergelių salose – jurisdikcijoje, dažnai naudojamoje tikrųjų turtų savininkų paslėpimui ir mokesčių vengimui. P. Porošenkos konsultantai tvirtina, kad tai buvo padaryta siekiant „Roshen“ paversti labiau patrauklia potencialiems užsienio investuotojams, bet kartu tai suteikė galimybę sutaupyti nemažą sumą mokesčių.

Įžvelgia Konstitucijos pažeidimą

Kaip rašo OCCRP, P. Porošenka galimai dusyk nusižengė Ukrainos įstatymams. Visų pirma, eidamas prezidento pareigas jis įsteigė naują verslą, o Ukrainos prezidentui draudžiama užsiimti verslu. Visų antra, naujai įsteigtų struktūrų P. Porošenka nedeklaravo, taip nuslėpdamas šią informaciją nuo visuomenės.

„Mossack Fonseca“ duomenys rodo, kad verslo registravimo procesas prasidėjo 2014 m. rugpjūčio 4 d. P. Porošenkai atstovavęs tarpininkas elektroninėje korespondencijoje nurodė, kad klientas susijęs su politika, bet įmonė „neturės nieko bendra su jo politine veikla“. Po septynių dienų registruotas naujas verslas – bendrovė „Prime Asset Partners“. Jos vienintelis akcininkas, įvardijamas „Mossack Fonseca“ dokumentuose, – tai Petro Porošenka.

Dokumentuose taip pat įvardinta, kam įmonė skirta – ji įsteigta kaip holdingas „Roshen“ valdymui.

„Transparency International“ Ukrainos padalinio vadovas Oleksijus Chmara OCCRP teigė, kad P.Porošenka pateko į rimtą bėdą ir nusižengė įstatymams, taip pat – ir Ukrainos Konstitucijai.

Savo ruožtu, Ukrainos prezidentą konsultuojanti finansinių paslaugų įmonė ICU tvirtina, esą deklaruoti šio turto P. Porošenka neprivalėjo – neva akcijos neturėjo nominalios vertės, o tokių deklaruoti neprivaloma. Tačiau dokumentai byloja priešingai – „Prime Asset Partners“ akcijų nominali vertė buvo 1000 JAV dolerių. Vertes turi ir susijusių verslų Kipre bei Olandijoje akcijos. Tačiau ICU pareiškė, esą ši informacija yra netiksli. Vis dėlto ICU tvirtina, kad ateityje bus „tinkamai deklaruoti“ visi prezidento verslai.

Dėl ofšorinių įmonių naudojimo mokesčių nusukinėjimui Ukraina kasmet patiria milžiniškų nuostolių. „Global Financial Integrity“ paskelbtos studijos duomenimis, dėl šešėlinių pinigų srautų Ukraina nuo 2004 iki 2013 m. prarado vidutiniškai po 11,6 mlrd. dolerių kasmet. 2013 m. šis skaičius prilygo beveik ketvirtadaliui šalies biudžeto.

Mokesčių rojuje sukosi karo metu

Papildomą emocinį krūvį informacijai apie P. Porošenkos slaptą verslą mokesčių rojuje suteikia tai, jog visa tai vyko Ukrainai itin sunkiu laiku.

Ofšorinės įmonės steigimo procesas vyko tuo pačiu metu, kaip ir labai intensyvūs susirėmimai su Rusijos remiamais Donbaso separatistais, nusinešę daugybės Ukrainos karių gyvybes. P.Porošenkos finansiniai konsultantai tvirtina, esą sandoriai buvo suplanuoti gerokai iki karo veiksmų ir su mūšiais Ukrainos rytuose nėra susiję.

2014 m. rugsėjo 1 d. P. Porošenka pareiškė, kad Rusija vykdo atvirą karinę agresiją prieš Ukrainą. Tą pačią dieną jis „Mossack Fonseca“ nusiuntė savo sąskaitą už komunalines paslaugas. Taip tarpininkams pateiktas prezidento gyvenamąją vietą patvirtinantis dokumentas.