Pasaulyje

2020.07.29 17:58

Politologas apie rusų samdinių suėmimą Baltarusijoje: Lukašenka bijo protestų ir ruošiasi smurtui

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.07.29 17:58

Trečiadienį Baltarusijos valdžia paskelbė šalyje sulaikiusi 32 Rusijos karinės grupuotės „Wagner“ samdinius, tačiau daugiau komentarų šia tema nepateikė. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas dr. Laurynas Jonavičius LRT.lt teigia, kad tokiu būdu Aliaksandras Lukašenka siunčia signalą tiek baltarusiams.

Valstybinė Baltarusijos naujienų agentūra „BelTA“ pranešė, kad samdiniai buvo suimti naktį sanatorijoje prie Minsko, o pareigūnai turėjo duomenų apie „200 kovotojų atvykimą destabilizuoti situaciją rinkimų kampanijos metu“.

L. Jonavičius teigia, kad Baltarusija anksčiau veikė kaip tranzitinė vieta į įvairius pasaulio regionus vykstantiems „Wagner“ samdiniams, o Baltarusijos valdžia nedetalizuoja, ką suimtieji ketino veikti šalyje.

Manoma, kad tūkstančiai „Wagner“ samdinių dalyvauja įvairiuose karuose ir konfliktuose užsienyje, įskaitant Siriją, Ukrainą ir Centrinės Afrikos Respubliką, anksčiau prisidėjo prie 2014 m. Kremliaus įvykdytos Ukrainos Krymo pusiasalio aneksijos, karinių veiksmų prieš Kijevą Ukrainos rytuose. Grupuotė yra siejama su artimu Rusijos prezidento Vladimiro Putino bendražygiu Jevgenijumi Prigožinu.

Rengiasi rinkimams

Rugpjūčio 9-ąją Baltarusijoje vyks prezidento rinkimai, kuriuose dalyvaus ir A. Lukašenka. Tačiau šalies miestuose vyksta protestai, kur ilgamečio prezidento veiksmais koronaviruso pandemijos metu nepatekinti piliečiai protestuoja prieš režimą ir opozicionierių sulaikymus.

Taip pat skaitykite

„Lukašenka jau nuo pat rinkiminės kampanijos pradžios stengiasi „pasiruošti“ rinkimams – gąsdina, kad kils įvairūs maidanai, bus bandymai destabilizuoti padėtį šalyje, todėl reikia visiems susiimti ir paremti A. Lukašenką, kuris yra stabilumo garantas. (...) Nenustebčiau, jei po savaitės mes dar išgirstume kaip iš Vakarų kokius nors provokatorius sugavo Lukašenka gelbėdamas savo šalį“, – sako L. Jonavičius.

Baltarusijos prezidentas pastaruoju metu apkaltino užsienio žiniasklaidą bandant paveikti politinius procesus, kalbėjo apie užsienio jėgų kišimąsi į rinkimus.

„Pats faktas ir jo atsiradimas rodo, kad A. Lukašenka dabar maksimaliai bijo, kaip jis pats vadina, išorinio įsikišimo. Jis maksimaliai bijo, kad po rinkimų rugpjūčio 9-ąją, kils kažkokie neramumai. Ir jis dabar bijo sukurti visus pamatus, kad kilus tiems neramumams, jis galėtų jėga juos numalšinti“, – teigia VU TSPMI dėstytojas.

Baltarusijos naujienų portale „Salidarnasc“ jau pasirodė publikacija, kurioje skelbiama, kad jei pasitvirtintų Minsko pateikta informacija, A. Lukašenka esą galėtų nutraukti sąjunginės valstybės su Rusija įkūrimo sutartį.

Kremliaus vadovas Vladimiras Putinas pernai ėmė didinti spaudimą A. Lukašenkai realiai įgyvendinti 1996 m. pasirašytos sutarties punktus ir sukurti viršnacionalines struktūras. Nepaisant kelių lyderių susitikimų, A. Lukašenka toliau kalba apie siekį išsaugoti šalies suverenitetą ir nepriklausomybę.

Rusijos Dūmos komiteto santykiams su Nepriklausomų valstybių sandraugos šalimis vicepirmininkas Konstantinas Zatulinas jau apkaltino Minską bandant pakenkti santykiams su Rusija, tačiau L. Jonavičius teigia, kad A. Lukašenka tikram Rusijos spaudimui pasipriešinti negalėtų.

„Gindamas tą suverenitetą jis bando padidinti savo manevro laisvę santykiuose su Rusija“, – sako ekspertas.

Jo nuomone, toks suėmimas gali rodyti A. Lukašenkos bandymą pateisinti galimą prievartą prieš protestuotojus Vakarų akyse po rugpjūčio 9-osios rinkimų, o smurtas yra praktiškai neišvengiamas.

„Tarsi žinutė Vakarams – žiūrėkite, aš saugausi nuo rusų, čia rusai inicijuoja perversmą, todėl manęs labai stipriai nebauskite, jeigu aš sulaikysiu, suimsiu ar kažką kitą padarysiu“, – svarsto L. Jonavičius.

Taip pat skaitykite