Naujienų srautas

Pasaulyje2020.03.24 21:25

Stringant ES iniciatyvai bendrai pirkti medicinines priemones, estai seka Lietuvos pavyzdžiu

papildyta SAM komentaru
LRT.lt 2020.03.24 21:25

Lietuvos valdžia sulaukė kritikos, kad buvo viena iš šešių šalių, neprisijungusių prie pirmosios ES iniciatyvos bendrai pirkti medicinines priemones kovai su koronavirusu. Vėliau Aurelijus Veryga pareiškė, kad tikisi medicininių kaukių nupirkti iš Kinijos. Dėl vėluojančių užsakymų, panašu, kad Lietuvos pavyzdžiu jau seka ir Estija.

Stringant ES iniciatyvai bendrai pirkti medicinines priemones kovai su koronavirusu, Estijos sveikatos valdyba ieško alternatyvių tiekėjų, taip skelbia Estijos visuomeninis transliuotojas (ERR). Sveikatos valdybos generalinė direktorė Merike Jurilo teigė, kad pirmąją kaukių siuntą į Estiją planuojama pristatyti kovo 27 d., o kitą – po 5 ar 6 dienų.

Estija dalyvauja Europos Komisijos bendrame kvėpavimo takų apsaugos priemonių, pirštinių, apsauginių drabužių ir akinių pirkime. Vis dėlto konkursas gali būti atidėtas iki gegužės mėn. M. Jurilo pripažino, kad „Europos procesas užtruks šiek tiek laiko“.

„Į bendrą pirkimą mes įsitraukėme vasario mėnesį. Pirmasis konkursas nepavyko, o naujasis buvo vykdomas etapais. Kai kurie užsakymai atvyks greičiau nei kiti. Mes nepatenkinti balandžio ir gegužės mėnesio konkurso rezultatais“, – „ERR“ sakė M. Jurilo.

Ji tai pat sakė, kad valdyba ieškojo alternatyvų ir pasirašė susitarimą su vietiniu gamintoju, kuris padės gaminti kaukes greitajai pagalbai ir ligoninėms. Asmeninių apsaugos priemonių daugiausiai gaunama per Estijos tiekėjus ir Kinijos gamintojus. M. Jurilo sakė, kad yra vilties, jog Vokietija panaikino apsaugos priemonių eksporto draudimą ir Kinijoje pamažu atstatoma gamyba.

Europos Komisijos žiniasklaidos atstovas sveikatos ir maisto saugos klausimais Darraghas Cassidy`is LRT.lt atsiųstame laiške teigia, kad bendrasis pirkimo procesas tęsiasi taip, kaip planuota.

Jo teigimu, šiuo metu vykdomos trys bendros viešųjų pirkimų procedūros pagal Jungtinių pirkimų susitarimą dėl medicinos priemonių ir viena yra rengiama. Pirmasis kvietimas dalyvauti konkurse dėl asmeninių apsaugos priemonių buvo paskelbtas vasario 28 d. Dabar vertinami iš įmonių gauti pasiūlymai.

Kovo 17 d., antradienį, buvo paskelbtas dar vienas konkursas dėl papildomų kategorijų – asmeninių apsaugos priemonių, kuriose dalyvavo 25 valstybės narės. Ventiliatorių pirkimo procedūra buvo pradėta kovo 17 d., antradienį, joje dalyvavo 25 valstybės narės.

„Dar šią savaitę tikimės sulaukti pasiūlymų į naujai paskelbtus kvietimus dalyvauti konkurse. Tikimės, kad tai leis dar kelioms įmonėms pasirašyti sutartis dar balandžio mėnesį (gegužės mėn. pradžioje prasidės testavimo reikmenų tiekimo procedūra). Medžiagų – reagentų, techninės įrangos – naujoji viešųjų pirkimų procedūra buvo paskelbta kovo 19 d., ketvirtadienį“, – rašoma LRT.lt atsiųstame pareiškime.

Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia, kad bendruose pirkimuose, kurių sutartis tikisi pasirašyti balandį, ruošiasi įsigyti 300 tūkst. respiratorių, 1 mln. vienkartinių kaukių, 80 tūkst. apsauginių akinių ir 400 dirbtinių plaučių ventiliavimo aparatų, laboratorijos reagentų.

„Dalyvaujame viešųjų pirkimų procedūrose, kuriuos inicijuoja Europos Komisija – Lietuva prisijungė prie bendro pirkimo. Mes išsakėme savo poreikį – kiek norėtume įsigyti plaučių ventiliavimo aparatų. Jais papildysime turimus rezervus, kurių šiuo metu Lietuva turi daugiau nei pakankamai“, – savo „Facebook“ paskyroje antradienį ryte pranešė sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

„Lietuva yra pateikusi paraiškas dalyvauti trijuose Europos Komisijos (EK) inicijuotuose bendruose su kitomis šalimis pirkimuose, kurių metu bus perkamos asmens apsaugos priemonės, dirbtinių plaučių ventiliavimo aparatai ir laboratorijos reagentai bei diagnostikos priemonės“, – LRT.lt atsiųstame komentare nurodė SAM.

Vien šioms priemonėms, neskaičiuojant vaistų ir medicinos įrangos, Vyriausybė skyrė apie 24 mln. eurų. Be to, šiuo metu yra intensyviai deramasi ir bendradarbiaujama ir su kitais tiekėjais.

„Bendri EK vykdomi pirkimai užtrunka, nes deramasi dėl kainų, ieškoma tiekėjų, kurie galėtų aprūpinti dideliais kiekiais, kadangi siekiama patenkinti visų bendrame pirkime dalyvaujančių šalių narių poreikius. Be to, svarbu, kad tokio masto pirkimų iki šiol nebuvo, todėl ir patikrintos praktikos nėra suformuota. Tad, savo ruožtu, Lietuva deda visas pastangas reikalingomis apsaugos priemonėmis apsirūpinti savarankiškai. Alternatyvių būdų įsigyti reikiamas priemones ieško ir visos kitos valstybės“, – išplatintame pranešime nurodo SAM.

Lietuvą taip pat netrukus turėtų pasiekti būtiniausių medicinos reikmenų siunta iš Kinijos, teigia SAM.

Pirmosios sutartys su tiekėjais buvo pasirašytos vasario pabaigoje, o pirmoji siunta Lietuvą pasiekė kovo 4 dieną. Apsaugos priemonės buvo gabentos iš Jungtinės Karalystės Lenkijos, Kinijos, Vietnamo, Čekijos, Vokietijos, Latvijos. Iš viso iki šios dienos buvo pasirašyta 14 sutarčių su tiekėjais, kurie pristatė arba dar pristatys reikiamas apsaugos priemones į Lietuvą.

Pagal šiuo metu sudarytas sutartis iki kovo 31 d. laukiama 80 tūkst. respiratorių siuntos iš Lenkijos, dar 15 tūkst. respiratorių balandžio pradžioje turi pateikti Lietuvos įmonė UAB „Saugos gidas“.

Dalį priemonių numatyta įsigyti per EK organizuojamą centralizuotą pirkimą. Lietuva yra pateikusi paraišką įsigyti 300 000 vnt. respiratorių, 1 000 000 vienkartinių kaukių, taip pat 400 vnt. dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi