Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.06 15:21

Veryga apie koronavirusą: dėl medicininių apsaugos priemonių pirkimo kalbės su Kinijos ambasadoriumi

atnaujinta 16.42

Europoje ateinančiomis savaitėmis prognozuojamas naujojo koronaviruso plitimas, Lietuvoje deramasi dėl galimybės gauti apsaugos priemonių iš Kinijos ir vietos verslo, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jis penktadienį dalyvauja Europos Sąjungos Sveikatos ministrų taryboje dėl šio viruso keliamų problemų sprendimo.

„Europos ligų kontrolės centras paminėjo, kad prognozuoja tolesnį viruso atvejų skaičiaus augimą ES artimiausias kelias savaites. Tad reikia būti tam pasiruošus“, – feisbuke rašė ministras.

Pasak jo, Lietuva tam ruošiasi planuodama, iš kur įsigyti daugiau apsaugos priemonių.

A. Verygos teigimu, sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis Lietuvoje susitiko su Kinijos ambasadoriumi dėl galimybės įsigyti šioje šalyje gaminamų asmens apsaugos priemonių į šalies rezervą.

„Gavau žinutę, kad ten (Kinijoje – BNS) planuojama atnaujinti asmens apsaugos priemonių gamybą. Nelauksime mes ir bendrų ES derybų dėl pirkimų, kurie trunka savaites, mes tiesiogiai kalbėsimės“, – BNS sakė ministras.

Pasak jo, taip pat kalbamasi su Lietuvos verslu ir aiškinamasi, kaip jie galėtų prisidėti savo siūloma produkcija.

Ministras BNS teigė Briuselyje išgirdęs, kad Europos vaistų agentūra nefiksavo vaistų tiekimo sutrikimo dėl koronaviruso.

„Pagal dabartinius duomenis nepanašu, kad jų trūktų. Lietuva ketina įsidiegti aktyvaus stebėjimo mechanizmą. Nusistatysime tam tikras kritines ribas, nuo kurių turime jau kokių nors veiksmų imtis“, – sakė jis.

Anot A. Verygos, bendrame ES kontekste dėl koronaviruso Lietuva atrodo gerai, ji yra pirmoje pavojaus fazėje.

„Mes laiku sureagavome, viską darome, kaip rekomenduoja Europos ligų kontrolės centras ir Pasaulio sveikatos organizacija. (...) Mes kartais darome šiek tiek daugiau nei rekomenduojama, galbūt kartais esame pernelyg atsargūs, bet gal geriau būti tokiais, negu truputį neįvertinti rizikos“, – tvirtino jis.

A. Veryga taip pat teigė, kad per susitikimą pabrėžiama solidarumo svarba tarp šalių.

„Buvo kritikuojamos priemonės, skirtos apriboti apsaugos priemonių eksportą iš gaminančių šalių. Taip pat šalys išsakė, kad būtina ieškoti būdų, kaip suvaldyti piktnaudžiavimą susidariusia padėtimi, kai bandoma dirbtinai didinti kainas svarbioms priemonėms, pavyzdžiui, rankų dezinfekciniams skysčiams“, – rašo ministras.

Jis teigė, kad nė vienos ES valstybės narės ministras nepranešė, kad jo šalis planuojama riboti vaistų ar medicininių apsaugos priemonių eksportą.

„Eurokomisarai pakartojo, kad šalys, jeigu ir nori imtis tokių priemonių, jeigu ir nori riboti eksportą, tai turi būti labai pagrįsta priemonė ir ji turi būti notifikuota. Kiek žinau, nė viena iš tų šalių, kuri viešai ką nors kalbėjo, nėra nieko panašaus padariusi“, – teigė A. Veryga.

Jo teigimu, susidomėjimas Europos Komisijos paskelbtu šaukimu dėl vakcinos kūrimo viršijo lūkesčius, todėl planuojama skirti tam dar daugiau lėšų.

Penktadienį Europos Komisija paskelbė skirianti papildomą 37,5 mln. eurų sumą pagal programą „Horizontas 2020“, padidindama sausį paskelbto 10 mln. eurų vertės skubaus kvietimo teikti paraiškas dėl kovos su koronaviruso protrūkiu sumą.

Už šias lėšas bus kuriamos vakcinos, plėtojami diagnostikos tyrimai, gydymo būdai.

Nors anksčiau nerimauta, kad pritrūkus Kinijoje gaminamų komponentų, gali pasijusti vaistų stygius, kol kas, pasak A.Verygos, jokio stygiaus fiksuojama nėra. Europos gamintojai ateinančią savaitę planuoja 2-3 kartus padidinti apsaugos priemonių gamybą.

Iš viso pasaulyje užregistruota per 100,1 tūkst. naujojo koronaviruso COVID-19 atvejų, nuo jo mirė beveik 3,4 tūkst. žmonių, beveik 55,7 tūkst. – pasveiko.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi