Pasaulyje

2020.01.15 16:58

Politologas apie Rusijos Vyriausybės atsistatydinimą: Putinas mąsto apie savo ateitį

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.01.15 16:58

Trečiadienį Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas netikėtai pranešė, kad atsistatydina visa Vyriausybė. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) lektorius bei „Freedom House“ vadovas Vytis Jurkonis LRT RADIJUI sako, kad įvyko valdžios figūrų perstumdymas, ruošiantis šiemet vyksiantiems Dūmos deputatų rinkimams.

D. Medvedevas pranešime apie pasitraukimą nurodė, kad sprendimas susijęs su prezidento Vladimiro Putino metiniame kreipimęsi į parlamentarus ir šalies vadovus išsakytus teiginius apie norą sukurti kitokį valdžių santykį šalyje.

V. Putinas sakė, kad Dūmos deputatai turėtų gauti teisę nominuoti ministrų kabineto narius, o prezidentas juos turėtų tik patvirtinti, bet turėtų teisę ir atleisti.

Putino perrinkimas ir nauja valstybė

Kartu kalboje Rusijos prezidentas užsiminė apie galimybę keisti Konstitucijos straipsnius, susijusius su prezidento kadencijomis, kad neliktų ribojimų eiti šias pareigas daugiau kaip du kartus iš eilės.

Anot politologo V. Jurkonio, kalboje Rusijos vadovas atskleidė, kad yra svarstomi įvairūs valdžios viršūnės pokyčių variantai. Anksčiau viešumoje diskutuota, jog didėjantis Rusijos spaudimas Baltarusijai dėl sąjunginės valstybės įgyvendinimo, galėtų legitimuoti V. Putino perrinkimą naujai sukurtos valstybės vadovu.

„Iš to, ką girdėjome šiandien, variantų yra gerokai daugiau. Ir tas 2024 scenarijus, kalbant apie Baltarusiją, yra tik viena iš galimybių. Ir kaip dabar matyti, turbūt toli gražu ne pati pagrindinis“, – LRT RADIJUI teigia politologas.

Kartu, anot V. Jurkonio, Kremlius ima rodyti, kad galbūt mąsto apie naujas pareigas V. Putinui, kartu plečiant kitų institucijų galias.

Medvedevas išleidžiamas?

Apie savo ir kitų Vyriausybės narių atsistatydinimą pranešusiam premjerui D. Medvedevui Rusijos prezidentas pasiūlė užimti naujas pareigas ir tapti Saugumo Tarybos vadovo pavaduotoju.

„Panašu, kad jis keliauja į tam tikrą pensiją“, – sako V. Jurkonis, pridurdamas, kad prie to prisidėjo ir opozicionieriaus Aleksejaus Navalno įkurto kovos su korupcija fondo tyrimai, kurie atskleidė D. Medvedevo šeimos turtus.

Todėl V. Jurkonis mano, kad D. Medvedevas suvokiamas kaip nepalankus politikas artėjant rinkimams į Dūmą: „Medvedevas, jo vardas, tapo labai asocijuojamas su korupcija, neskaidrumu. Tai nėra kažkas visiškai nauja Rusijos Federacijoje.“

Pokyčių nebus

Rinkimai į Rusijos Dūmą turėtų vykti 2021 metais. Savo kreipimęsi į Rusijos valdžios atstovus V. Putinas ėmė svarstyti apie Konstitucijos pokyčius, kurie suteiktų daugiau galių parlamentarams.

„Įtampa ir temperatūra auga, panašu, (...) kad konkurencijos (rinkimuose) bus daugiau, nes pozicijos bus svarbesnės. (...) Bet tos įtampos ir kovos bus daugiau ir, žinoma, tai yra bus sudėtingas laikotarpis, sudėtingi metai Rusijos pilietinei visuomenei ir kaimyninėms valstybėms taip pat“, – svarsto V. Jurkonis ir prideda, kad rinkimų metu gali iškilti nauji kandidatai, susiję su Kremliumi arba su oligarchų grupuotėmis.

Politologo teigimu, Kremlius greičiausiai jau yra numatęs naujo ministrų kabineto narius, todėl didelių pokyčių neįvyks.

„Nepaisant visų institucijų, Vyriausybės, Dūmos, prezidento administracijos, vis tiek egzistuoja valdžios vertikalė. Tiesiog yra įvairūs interesai. Matome figūrų perstumdymą, bet Kremliaus režimo veiklos modelis iš principo dėl to nesikeičia. Jis yra režisuojamas ir tiesiog su dabar besikeičiančia konfigūracija atsiras daugiau erdvės žaisti ir kitiems veikėjams“, – apibendrina V. Jurkonis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.