Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.15 12:19

Putinas prabilo apie pokyčius – sutiktų atsisakyti prezidento kadencijų ribojimo

atnaujinta 13.58
LRT.lt, ELTA, BNS 2020.01.15 12:19

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį surengė spaudos konferenciją Federaliniam susirinkimui, kuriame dalyvauja parlamentarai, aukščiausi šalies pareigūnai, tarnautojai ir dvasininkai. Jame V. Putinas užsiminė apie galimas „krizės metu“ sudarytos Konstitucijos pataisas.

Iš pradžių V. Putinas aptarė įvairius vidaus politikos ir ekonomikos iššūkius, prastą pensinio amžiaus žmonių situaciją, išdėstė savo požiūrį į Antrąjį pasaulinį karą, tarptautinius santykius.

Tada perėjo prie Rusijos Konstitucijos, kuri neleidžia šalies prezidentui pareigų eiti daugiau kaip 2 kadencijas iš eilės. Šiuo metu V. Putinas prezidento postą užima antrąjį kartą iš eilės, jo kadencija baigiasi 2024 metais.

V. Putinas pabrėžė, kad galima svarstyti atsisakyti Konstitucijos normos, kuri draudžia šalies vadovui pareigas eiti daugiau kaip 2 kadencijas iš eilės. Iš Konstitucijos dalies apie Rusijos prezidentų kadencijas esą būtų galima pašalinti žodžius „iš eilės“.

„Nemanau, kad šiuo metu tai itin svarbu, bet sutinku su tuo (kad tai galima svarstyti“, – „Dozhd“ cituoja V. Putiną.

Taip pat esą būtų galima įvesti reikalavimą, kad prezidentu norintis asmuo Rusijoje būtų turėjęs gyventi pastaruosius 25 metus ir niekada neturėti užsienio šalies pilietybės.

Rusijos prezidentas pabrėžė, jog šalies Konstitucija buvo priimta 1993 m. „krizės metu“. Ir nors esą daug žmonių siūlo keisti Konstituciją, jis esą mano, kad to daryti nėra poreikio. Todėl V. Putinas pažadėjo pasiūlyti pakeitimų, „kurie turi pagerinti gyvenimo sąlygas“.

Naująją Konstituciją esą turėtų patvirtinti Rusijos piliečiai referendume.

Anot V. Putino, būtina priimti pakeitimus, kurie užtikrintų, kad Rusijos Konstitucija šalies viduje būtų aukščiau už tarptautinės teisės normas, praneša „Radio Free Europe/Radio Liberty“ (RFE/RL). O tarpautinės teisės normos ir sutartys Rusijoje esą turėtų galioti tik tiek, kiek jos neprieštarautų Konstituijai, rašo „Dozhd“.

Vėliau Rusijos prezidentas išdėstė mintį, kad siūlytų dalį šalies vadovo prerogatyvų perduoti į Dūmos rankas. Esą parlamentas galėtų turėti nominuoti Rusijos premjero kandidatūrą. Parlamentas esą taip pat galėtų nominuoti visus premjero pavaduotojus ir federalinius ministrus. O pats prezidentas edą turėtų tik patvirtinti Dūmos pasirinkimus.

Bet jis akcentavo, kad Rusija turi likti „stipria prezidentine respublika“, todėl šalies vadovas esą turėtų turėti galimybę pašalinti premjerą, jo pavaduotojus ir ministrus šiems netinkamai dirbant arba praradus pasitikėjimą. Prezidentas taip pat skirtų žvalgybos ir saugumo tarnybų vadovus, po konsultacijų su Federacijos Taryba, rašo „Meduza“.

Pagal V. Putino siūlomus pakeitimus, Taryba galėtų atšaukti teisėjus iš Konstitucinio ir Aukščiausiojo teismų. Atšaukimo procedūrą inicijuotų prezidentas.

Žada naują archyvą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paragino „apginti tiesą“ apie pergalę Antrajame pasauliniame kare, praneša „Interfax“.

„Rusijai gegužės 9-oji – didžiausia ir džiaugsmingiausia šventė. Mes didžiuojamės nugalėtojų karta, gerbiame jų žygdarbį. Mes privalome apginti tiesą apie pergalę“, – pareiškė V. Putinas, trečiadienį skaitydamas metinį pranešimą Federaliniam Susirinkimui.

Anot jo, „į įžūlų melą, mėginimus perrašyti istoriją mes turime atsakyti faktais“. V. Putinas teigė, kad Rusijoje bus įkurtas didžiausias ir išsamiausias archyvinių dokumentų, kino ir fotomedžiagos apie Antrąjį pasaulinį karą kompleksas, kuriuo galės naudotis tiek Rusijos piliečiai, tiek viso pasaulio žmonės.

Antrasis pasaulinis karas prasidėjo 1939 m. rugsėjo 1 d., kai nacistinė Vokietija užpuolė Lenkiją. Praėjus dviem savaitėms, rugsėjo 17 d., tuometinė Hitlerio sąjungininkė SSRS Lenkiją užpuolė iš rytų.

Nacistinė Vokietija ir SSRS pasidalijo Lenkiją pagal slaptąjį Molotovo-Ribentropo pakto protokolą.

Ragina siekti taikos

Penkios branduolinės valstybės, nuolatinės Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narės, turi pradėti šalinti pasaulinio karo grėsmę, trečiadienį pareiškė Rusijos prezidentas V. Putinas.

„Reikia parodyti politinę valią, išmintį, drąsą. Laikai reikalauja mūsų bendros atsakomybės suvokimo ir realių veiksmų. Pavyzdį privalo parodyti Jungtinių Tautų Organizacijos steigėjos... Penkios branduolinės galybės turi ypatingą atsakomybę už žmonijos išsaugojimą ir nuolatinį vystymąsi“, – sakė V. Putinas savo metiniame pranešime parlamentui.

„Penkios valstybės visų pirma privalo pradėti nuo priemonių pasaulinio karo prielaidoms pašalinti, atnaujinti metodus stabilumui planetoje užtikrinti, kuriais būtų visapusiškai atsižvelgiama į politinius, ekonominius, karinius šiuolaikinių tarptautinių santykių aspektus“, – pabrėžė jis.

Pasak V. Putino, Rusija pasirengusi stiprinti bendradarbiavimą su visais suinteresuotais partneriais.

Bet kartu Rusijos prezidentas papasakojo ir apie naujai kuriamą ginklą. „Mes niekam negrasiname ir nesistengiame primesti savo valios. Bet visus galiu patikinti: mūsų žingsniai nacionaliniam saugumui stiprinti buvo žengti laiku ir pakankamu mastu“, – teigė V. Putinas, trečiadienį skaitydamas metinį pranešimą Federaliniam Susirinkimui, informuoja „Interfax“.

Pasak Rusijos prezidento, nors šalies gynybinis pajėgumas dabar iš pagrindų sustiprintas, „mes negalime ilsėtis ant laurų ir atsipalaiduoti, turime eiti į priekį, atidžiai stebėdami ir analizuodami tai, kas vyksta šioje srityje pasaulyje, kurti būsimų kartų kovinius kompleksus ir sistemas“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi