Pasaulyje

2019.11.25 10:16

Nutekinti dokumentai atskleidžia vidinę Kinijos perauklėjimo stovyklų tvarką

atnaujinta 11.28
ELTA, BNS, LRT.lt2019.11.25 10:16

Tarptautinis žurnalistų tyrėjų konsorciumas (ICIJ) paskelbė slaptų Kinijos valdžios dokumentų, atskleidžiančių masinį kompiuterizuotą sekimą ir represijas prieš Sindziango uigūrų autonominio rajono gyventojus.

Kaip pranešė pirmadienį konsorciumui priklausanti Japonijos naujienų agentūra „Kyodo“, vaizdo stebėjimo kamerų įrašų ir išmaniųjų telefonų kontrolė ten leidžia sulaikyti ir siųsti į perauklėjimo stovyklas daugybę žmonių.

Pagal vieną iš dokumentų, 2017 metų birželio 19-25 dienomis Sindziango uigūrų autonominiame rajone vaizdo stebėjimo kameros ir kompiuterinis sekimas padėjo identifikuoti per 24,4 tūkstančio uigūrų kaip „įtartinus asmenis“, linkusius į islamiškąjį ekstremizmą. Beveik 15,7 tūkstančio iš jų saugumo pajėgos sulaikė ir nusiuntė į „mokymo ir profesinio rengimo stovyklas“. Daugiau kaip 700 žmonių buvo oficialiai suimti.

Kaip pranešė ICIJ, dokumentuose taip pat pateikiamos instrukcijos, kaip sekti užsienyje gyvenančius uigūrus, kurie gali būti susiję su terorizmu. Jeigu įtariamieji grįžtų į Kiniją, jie turi būti tučtuojau uždaromi į „mokymo ir profesinio rengimo stovyklas“.

Paviešinti dokumentai rodo, kad gyvenimas Sindziango stovyklose vyksta pagal griežtą tvarką.

Rašoma, kad vietos pareigūnams duotas nurodymas ištisą parą, įskaitant nuėjimui į tualetą skirtas pertraukėles, stebėti stovykloje laikomus asmenis, kad jie nepabėgtų.

Darbuotojams draudžiama palaikyti draugiškus ryšius su internuotaisiais ir kitaip su jais bendrauti, kad būtų išvengta „slaptų susitarimų“, rašoma dokumente.

„Tai griauna KKP [Kinijos komunistų partijos] naratyvą apie šias stovyklas, esą tai yra profesinio mokymo centrai, kur uigūrai ir kiti Kinijos musulmonai savanoriškai mokosi“, – sakė Kinijos etninių santykių ekspertas ir Melburno La Trobe'o universiteto profesorius Jamesas Leiboldas.

Dokumentuose „pačios partijos žodžiais (...) atskleidžiamas apgalvotas, prievartinis ir neteisminis šių sulaikymų pobūdis“, sakė jis naujienų agentūrai AFP.

Sindziango uigūrų autonominis rajonas yra Kinijos šiaurės vakaruose, ten gyvena viena didžiausių šalies tautinių mažumų – uigūrai, kurių dauguma išpažįsta islamą. Oficialiais duomenimis, regione veikia separatistinės grupuotės, susijusios su tarpautinėmis islamistinėmis organizacijomis.

2018 metų pabaigoje Kinijos vyriausybė pripažino, kad Sindziange funkcionuoja mokymo ir profesinio rengimo centrai, kur perauklėjami asmenys, esą paveikti terorizmo ir ekstremizmo idėjų.

2018 metų rugpjūtį JT žmogaus teisių komitetas pranešė, kad Kinijos pataisos stovyklose gali būti laikoma iki milijono uigūrų.