Pasaulyje

2019.06.02 22:21

Rusijos galia – po pasaulį keliaujantys chorai ir muzikantai, kurių neįsileidžia vis daugiau šalių

Pastebimi vis aktyvesnės su Kremliumi siejamų atlikėjų kelionės ar koncertiniai turai visame pasaulyje. Analitikai tai vadina ideologiniais turais, kurių siunčiama žinia – ne kultūrinė, o politinė. Deja, Vakarams tai suprasti vis dar sunku.

Maskvos remiamas Pergalės dainų turas po visą pasaulį. Garsus Rusijos Tureckio choras lankosi visur: nuo Vašingtono, Berlyno, Paryžiaus iki Tokijo. Neaplenks ir Vilniaus. Analitikai tokį turą vertina vienareikšmiškai. 

„Manau, tai yra šių dienų Rusijos minkštosios galios priemonė. Šis choras keliauja po visą Europą ir tai yra ideologinis turas, nes jie rodo Rusijos kultūros didybę“, – sako JAV McCainno instituto analitikė Kateryna Smagliy.

Apie Rusijos šlovę dainuojantis ir sovietinę simboliką demonstruojantis choro vadovas sako, kad jų dainos apie karą, taiką ir meilę. Pasak Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) vyr. analitiko Mariaus Laurinavičiaus, tokios kelionės ir tokios dainos, tai nuosekli Kremliaus politika: „Tai labai aiški žinutė, kuri transliuojama Vakarams, tai tas Antrojo pasaulinio karo naratyvas, kad tai jie nugalėjo fašizmą, tai jie išgelbėjo Europą, pasaulį. Tuo pačiu paneigiama ir Baltijos šalių okupacija. Kol mes to nesuprasim, kol Vakarai to nesupras, mes turėsime didelę problemą.“

Keli Rusijos dainininkai jau yra nepageidaujamų asmenų sąraše Lietuvoje. Prieš kelerius metus Vilnius neįsileido Sovietų Sąjungą dainose šlovinančio Rusijos atlikėjo Olego Gazmanovo. 

Prieš kelias savaites dėl įtariamų ryšių su nusikalstamu pasauliu nepageidaujamu paskelbtas ir Grigorijus Lepsas. Nors prieš tai jis koncertavo Lietuvoje, o amerikiečiai ir britai jo neįsileidžia jau kelerius metus.

„Mes neturime aiškios politikos ir pati sistema dar neveikia. Manau, kad turėtume susirūpinti tuo ir sukurti kažkokią strategiją, kažkokią politiką tuo atžvilgiu“, – svarsto M. Laurinavičius.

Plačiau žiūrėkite „Panoramoje“ nuo 13:18 min.

Panorama. Gitanui Nausėdai jau kitą savaitę bus įteiktas Lietuvos Respublikos Prezidento pažymėjimas