Nuomonės

2019.04.06 19:35

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Pasikinkę Kremliaus propagandos pasakas – į Europos Parlamentą

Romas Sadauskas-Kvietkevičius, LRT.lt2019.04.06 19:35

Prieš savaitę Justinas Šuliokas išsamiai išnagrinėjo, kaip mus vaizduoja Rusijos propaganda, remdamasis Ukrainos nevyriausybinės organizacijos „Ukraine Crisis Media Center“, stebinčios Rusijos informacinę erdvę, tyrimu „Europos šalių įvaizdis Rusijos televizijoje“. Verta išskirtinio klausytojų dėmesio, mano supratimu, buvo ir penktadienį per LRT radiją šią temą pratęsusi Audriaus Matonio laida „Rinkimų rentgenas” „Kaip konstruojamas propagandinis melas ir kodėl jis platinamas?“. Tačiau gal ne man vienam norėtųsi, kad diskusija nepasibaigtų Kremliaus propagandininkų konstruojamų populiariausių naratyvų išvardijimu.

Trumpai priminsiu, kad J. Šuliokas cituoja, Ukrainos analitikę Liubovę Cybulską, kuri sako, kad Kremliaus informacinė strategija yra daug subtilesnė nei tiesiog skleisti melagingas naujienas („fake news“).

„Mes supratome, kad pagrindinis Rusijos propagandos struktūrinis komponentas yra ne melagingos naujienos, kaip mano daugelis žmonių, o naratyvai“, – sako ji.

Naratyvai – tai tam tikros nuosekliai vystomos temos ir žinutės, kurios pasikartoja daugybėje reportažų. Šie netgi nebūtinai turi būti melagingi, kad sustiprintų klaidingą įspūdį apie Europą.

Jeigu daliai skaitytojų tai vis tiek atrodo pernelyg sudėtinga, o nuo žodžio „naratyvai“ norisi uždaryti naršyklės skirtuką, pakeiskime jį kaip siūlė radijo laidoje dr. Nerijus Maliukevičius, lietuvišku žodžiu „pasakojimai“ – bus aiškiau. Arba vadinkime tiesiog pasakomis.

Taigi ukrainiečiai suskaičiavo 6 svarbiausias pasakas: gyvenimas Europoje yra nepaprastai pavojingas, pūvanti Europa yra moraliai bankrutavusi, ten nesiliauja protestai, terorizmas tapo kasdieniu reiškiniu, Senąjį žemyną užplūdo pabėgėliai, o ES įvestos sankcijos labiau kenkia pačiai Europai nei Rusijai.

Galime kiek norim didžiuotis savo pasiekimais kibernetinio saugumo srityje, didėjančiu finansavimu krašto apsaugai ir netgi gebėjimais iškart atpažinti Kremliaus propagandos melagingas naujienas, tačiau pasakos, pagrįstos tendencingai atrinktais realiais faktais, pamažu skverbiasi į mūsų namus, tarsi šaltis ir drėgmė į butus, per anksti išjungus šildymą.

Pasaka patikėti lengva, nes ji paprastu būdu paaiškina painius šio sudėtingo pasaulio reiškinius. Nereikia gebėjimų kritiškai mąstyti ir pačiam pasidaryti išvadas – gėris nuo blogio jau atskirtas, faktai atrinkti ir sudėlioti į lentynėles. Todėl Kremliaus pasakų pasaulyje kartais apsigyvena ne tik ribotų informacijos suvokimo gebėjimų ir žemiausio išsilavinimo visuomenės dalis, bet ir žinomi savo pasiekimais kurioje nors srityje asmenys, tiesiog neturintys laiko niekam kitam, išskyrus savo profesiją: mokslininkai, menininkai, pramogų pasaulio įžymybės.

Sėkmingą Kremliaus propagandos pasakų sklaidą liudija ir tai, kad beveik visoje Europoje nuo Estijos iki Italijos išpopuliarėjo politinės jėgos savo ideologiją kuriančios jų pagrindu. Dabar jau aiškėja, kad kai kuriuos savo augintinius Kremlius remia tiesiogiai, kaip organizavo Vokietijos „AfD“ partijos nario Markuso Frohnmaierio išrinkimą į Vokietijos Bundestagą. Kiti tiesiog patys suuodė, kad pasibalnojus Kremliaus pasakas galima išjoti ne tik į nacionalinius rinkimus, bet ir į Europos Parlamentą.

Vokietijos reikalus paliksiu tenykštės politikos žinovams, o man labiausiai rūpi, kaip tai veikia mūsų šalyje. Žvilgsnis iškart krypsta į didžiausią „AfD“ draugą Lietuvoje Arvydą Juozaitį. Panagrinėję prieš metus iš politinės užmaršties prikelto ir tapti kandidatu prezidento rinkimuose kolektyviniu laišku įkalbėto kandidato viešus pasisakymus ir straipsnius, nesunkiai atrasite visas 6 svarbiausias Kremliaus propagandos pasakas. Jos čia susijungia į svarbiausią vietiniam naudojimui pritaikytą sakmę apie žlungančią lietuvių tautą ir tariamai sunkiausiu metu prisikeliantį jos gelbėti šlovingų Sąjūdžio laikų herojų.

Vis dėlto manau, kad keli „Supuvusios Europos“ keisti į Europos Parlamentą išsiruošę visuomeniniai komitetai, tarsi šunų kinkinio traukiami pirmyn Kremliaus propagandos pasakų, nekelia grėsmės mūsų šalies pasirinktai euroatlantinės integracijos krypčiai. Bent jau kol, pasak Eurostato apklausų, lietuviai išlieka labiausiai savo šalies narystei ES pritariančia politine tauta, o kainų ir pajamų augimo santykis, švietimo bei sveikatos apsaugos paslaugų kokybė ir Rusijos karinė grėsmė mums rūpi labiau už pasakų baubus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt