Naujienų srautas

Nuomonės2018.04.18 09:37

R. Valatka. Kada nukris ore kybanti dėžutė su 106 000 eurų?

2018.04.18 09:37

Šimtmečio politinės korupcijos byla pagaliau pasiekė teismą. Koncerno „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos veikėjams, kaltinamiems šioje byloje, ką tik įteikti kaltinamieji aktai. Ar tai reiškia, kad neapibrėžtumo būsena, kurioje visą tą laiką buvo pakabinta parlamentinė Liberalų sąjūdžio partija, eina į pabaigą?

Taip tvirtinti būtų per drąsu. Dveji metai, kai opozicinė partija buvo nei pakarta, nei paleista, brangiai kainavo ne tik jai pačiai, o ir visai opozicijai bei tam tikra prasme valstybei. Liberalų balsas prikimęs, o dar dažniau jie – visai be balso.

Tačiau nepaisant to, kad STT nebūdingai sau greitai sugebėjo baigti ir perduoti teismui politinės korupcijos bylą, dveji metai jau padarė savo juodą darbą, o galo liberalų vargams nematyti.

Viešųjų ryšių teorijoje minimas tikslas – pakliuvus į krizę kuo greičiau nukristi ant dugno tam, kad taptum niekam nebeįdomus – Liberalų sąjūdžiui dar ilgai bus nepasiekiamas.

Su šia teismo proceso nuolat atnaujinama ir išryškinama kupra partijai teks eiti ne tik į kitąmet vyksiančius prezidento, savivaldybių ir Europos Parlamento rinkimus, bet, ko gero, ir į 2020 metų Seimo rinkimus.

Todėl, kad šioje byloje tik Liberalų sąjūdis yra suinteresuotas kuo greitesne proceso baigtimi. Tuo metu pagrindiniai bylos veikėjai, buvęs liberalų lyderis Eligijus Masiulis ir buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis niekur neskuba. 

Jiems bylinėtis kuo ilgiau – daug geresnė perspektyva, nei greitai sėsti į kalėjimą.

Tai, kad kaltinamųjų advokatai išnaudos kiekvieną kablelį bylai vilkinti, aiškėja jau iš pirmųjų komentarų įteikus kaltinimus. Kurlianskio advokatas pareiškė, kad tyrimas buvo atliekamas selektyviai, nes prokurorai neapklausė su „MG Baltic“ atstovais taip pat susitikinėjusio generalinio prokuroro Evaldo Pašilio.

Ar teismas po to gali sau leisti neapklausti prokuratūros vadovo? Žinoma, kad ne. Ko gero, gali tekti stabdyti procesą ir bylą papildyti.

Taigi jau pirmasis advokato šūvis rodo, kad procesas truks ilgai ir gali įtraukti tiek veikėjų, jog, panašu, teks atidaryti naujas politines kapines.

Per tuos dvejus metus, kaip jau įprasta STT bylose, buvo plačiai viešinama tyrimo medžiaga. STT tikslas tokiose bylose neretai yra ne tiek galutinė pergalė teisme, kiek išankstinis visuomenės teismas.

O jis jau įvyko, ir ne tik buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio Masiulio atveju. Bet kuris išviešintuose bylos dokumentuose paminėtas asmuo – nesvarbu, politikas, verslininkas ar teisėsaugos atstovas – jau yra kaltas, nepriklausomai nuo teismo baigties. Ką kalbėti apie Liberalų sąjūdį. Net ir konservatoriams šioje byloje nebėra taip linksma, kaip buvo iš pradžių.

 „MG Baltic“ koncernas antradienį paskelbė, kad kaltinimai jam yra nepagrįsti, o procesu bandoma pasinaudoti kovoje dėl politinės įtakos.

Būtų keista, jei būtų kitaip. Galima pasakyti ir stipriau. Buvusio liberalų lyderio Masiulio dėžutė su 106 000 eurų per kelis mėnesius neatpažįstamai pakeitė Lietuvos politinį žemėlapį. Turbūt nesuklysime teigdami, o įvairios apklausos ir politologų tyrimai tai patvirtina, kad jei ne šis kyšis, šiandien Seimo dauguma ir vyriausybė atrodytų kitaip.

O sprendžiant iš nutekintuose bylos dokumentuose minimų pavardžių liberalams ir apskritai dešiniesiems gali būti labai nelengva susigrąžinti šiame žemėlapyje iki Masiulio dėžutės turėtas pozicijas.

Valdantieji būtų paskutiniai liurbiai, jei nepasinaudotų galimybe pridengti šiuo teismu ir nešvarias rusiškas trąšas, ir išsikerojusią žemgrobystę, ir klumpakojį ant Konstitucijos, ir visą melais aplipintą savo nešlovingą valdymą. Šimtmečio politinės korupcijos teismo procesas tam neabejotinai tinka geriausiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą