Nuomonės

2021.08.15 09:35

Algimantas Čekuolis. Skrodimas be nuskausminimo

Algimantas Čekuolis, apžvalgininkas, LRT.lt2021.08.15 09:35

„Nature Scientific Reports“ išspausdino pokalbį su kibernetikos ir psichologijos profesoriumi Maiklu Kosinskiu. Lenkų mokslininkai dar II pasaulinio karo pradžioje sugebėjo sutrupinti nacistinės Vokietijos ginkluotųjų pajėgų šifravimo mašinos „Enigma“ kodą. Dar spėjo emigruoti į Angliją ir perduoti britams tai, ką buvo pasiekę. Po to naciai prarado savo povandeninį laivyną Atlante.

Šiuo metu kibernetikoje ir psichologijoje dominuojantis žodis yra „algoritmai“. Tas mokslas, kaip ir tas reiškinys, pavadintas arabų matematiko Al Chorezmi garbei. Atsiminti jį verta. Su juo gyvensime artimiausius 100 metų.

Tai keli šimtai arba tūkstančiai tarpusavyje sukabintų lygčių. Jos privalo duoti tik vieną, bet kategoriškai teisingą sprendimą, jeigu, žinoma, duomenys buvo pateikti teisingi. Yra ir būdų išvalyti kelią į teisingą sprendimą.

Daugelyje sferų algoritmų metodas gali padėti analizei, net analizuojant žmogų.

Jeigu trumpam atidėsime į šalį hipotezę, kad žmogus turi nemirtingą sielą, pamatysime, jog prieš mus stovi nepaprastai sudėtingas kompiuteris.

Skaityti kito žmogaus veidą žmogus išmoko jau seniai. Ir laikyseną, rankų judesius ir įvairias pozas. Galima iš veido atpažinti piktą žmogų ar nuolankų. Gyvenantieji su mumis gyvūnai irgi moka – šunys, arkliai, drambliai, katės. Gali atpažinti graudulį. Senovėje, ypač Antikos laikais, gabūs ir patyrę gydytojai mokėjo atpažinti kelias veido išbalimo arba paraudimo priežastis, tokiu būdu – ligą. Bobutės žolininkės irgi turi savo metodų.

Medicinoje išvados, daromos sugrupuojant daugelį duomenų, turi ateitį. Jau dabar aparatūra tai daro. Daktaras ir slaugė bus visada reikalingi. Niekas neatstos draugiškai ant kaktos uždėto delno ar suprantančio, atjaučiančio slaugės žvilgsnio. Ypač jeigu medikai bus ginkluoti žiniomis.

Algoritmai gali įsigilinti į žmogų iš esmės, bet daug kartų geriau negu rentgenas ir mandriausi termometrai. Gali ištirti žmogaus prigimtį, jo instinktus, teigiamus ir neigiamus, praeitį ir iš jos išplaukiančią ateitį, gabumus, savitvardos ar bukumo lygį, politinę kryptį ir t. t. Skamba fantastiškai. Taip, atėjo iš fantastikos pasaulio, bet atėjo todėl, kad apie tokius dalykus žmonės visada fantazavo, o dabar galimybės svajonėms išsipildyti atsiranda dėl subtilios technikos.

Sakysim, žmogus mano, kad jis liberalas arba socialdemokratas. Drąsiai apie tai pareiškia aplinkai. Mano, kad visada toks buvo ir toks liks. Bet smakrą jis laiko dviem laipsniais užrietęs aukščiau negu jo kolegos. Niekas, nei jis pats to nepastebi. Arba kartais jam atrodo, kad kaklaraištis spaudžia. Moters segė į plaukus savaip įsegta. Vien tų dviejų požymių neužtenka. Yra dar geras tuzinas savitumų, kurių niekas aplinkui nepastebi, bet kurie rodo, jog jis yra, pavyzdžiui, įsitikinęs konservatorius.

Algoritmai gali įsigilinti į žmogų iš esmės, bet daug kartų geriau negu rentgenas ir mandriausi termometrai. Gali ištirti žmogaus prigimtį, jo instinktus, teigiamus ir neigiamus, praeitį ir iš jos išplaukiančią ateitį, gabumus, savitvardos ar bukumo lygį, politinę kryptį ir t. t.

JAV pietinių valstijų demokratų partijos nariai dažnai iš tikro yra užkietėję respublikonai. O respublikonai šiaurinėse valstijose širdies gilumoje mąsto kaip demokratai. Algoritmai sugeba perskaityti iš veido bruožų, iš eisenos, kosmetikos, balso tembro, vyrų skutimosi įpročių, madų laikymosi arba atmetimo. Algoritmas per sekundės dalį ne tik pasakys, koks yra tas žmogus, kokioms emocijoms jis pasiduoda ir kitus esminius jo bruožus.

Kai vadovui tenka priimti naują žmogų į darbą, kuriame jis turės didelę valdžią ir finansinę laisvę, greičiausiai jie bus dirbę kartu. Be to, vadovas surinks apie jį nuomones tų, su kuriais jis kitur dirbo. Išsamiai pats su jais ir kandidatu pasikalbės. Bet vadovui svarbu žinoti kandidato svajones. Į širdį lįsti pavojinga, o gaišti neįmanoma. Prašymas „papasakok apie save“ nieko neduos. Bet dabar užtenka padėti specialistui ant stalo kandidato fotografiją. Ten bus labai daug žinių.

Jeigu nevadovaujate stambiam koncernui, tai algoritmų galimybės jums vis tiek gali būti reikalingos. Ar gali algoritmai padėti renkantis porą?

Dar kaip!

Turbūt jau žinote – maždaug po 4–8 vedybinio gyvenimo metų iš karštos meilės lieka tik pelenai arba draugystė. Todėl jums reikia apie kandidatą žinoti daugiau. Pasaulyje yra laikraščių, kurie spausdina tiek moterų, tiek vyrų pasiūlymus. Žinoma, su nuotraukomis. Yra įžūlių pasiūlymų. Vakaruose yra vien tik poravimuisi skirtų leidinių. Juose pasiūlymai išsamesni, gali būti net nuoširdūs, būtinai nesena nuotrauka. Amžius gali būti nurodomas, bet jeigu rimtai, šiuo klausimu apgauti nepavyks.

Prof. Kosinskis davė vienai stambiai suporinimo firmai 900 tūkstančių nuotraukų. Visos aprašytos. Paprašė firmos nurodyti, kurie kandidatai su kuo tinkami į porą. Paskui davė firmai dar 100 tūkstančių nuotraukų jau be jokių aprašymų. Tada davė psichologams galimybę teisingai suporuoti vyrus su moterimis.

Bandymų rezultatai buvo vienodi. Ir iš didelės su aprašymais krūvos ir iš devynis kartus mažesnės grupės sutapimų procentas buvo toks pats. Ar kandidatai labai gražiai rašė apie save, ar nieko nerašė, algoritmai padarė savo išvadas.

Prancūzijoje ieškomas nusikaltėlis. Niekur nesirodo, sėdi užsidaręs. Policija turi vieną jo fotografiją, bet visu ūgiu. Antrą turi, kai jis kažkur eina. Tas nuotraukas gavo visi atpažinimo automatai – geležinkelio ir autobusų stotyse, oro uostuose. Žmonės jų nevaldo. Automatas veikia pats, jis turi vieną užduotį ar 10 000 užduočių. Pamatęs, be jokių garsų praneša šefams, net jeigu tas ieškomas žmogus yra demonstracijoje arba šventėje. Bus vienas iš 100 000.

Keli milijonai adelių ieško vieno Antano tarp keliolikos milijonų antanų. Ieško tokio, kuris jai tiktų ir norėtų su ja eiti prie altoriaus arba žingsniuoti per gyvenimą. Tačiau nepasitiki tuo, kai jis pats rašo apie save. Kodėl ji turi pasitikėti?

Yra standartinės specialistų parengtos anketos. Ją gauna kiekvienas, kuris kreipiasi į padorų leidinį. Mažai padeda. Atsakantieji sugeba apsčiai pameluoti ir yra įsitikinę, kad apie save rašo gryną teisybę, nieko neslepia. Problema ta, kad atsakantieji į anketas rašo ne tai, kokie jie yra, o kokie nori būti. Adelei neįmanoma išsirinkti. Vėl sugriauti savo gyvenimo ji nenori. Jeigu jai pačiai reikėtų rinktis iš tos jūros nuotraukų, jau po pirmos valandos jai apsisuktų galva. Po pirmo pasimatymo grąžins firmai nuotrauką ir daugiau nenorės to žaidimo.

Kaip padėti Adelei?

– Tai ką – skaitytojas pasipiktins - autorius neigia

meilę? Juk tai gražiausia, kas yra pasaulyje! Vietoje jos siūlo techniką?

Nieko autorius neneigia. Jis tik pasakoja, ką dabar sugeba padaryti technika. Jis tik nori judviejų karštai meilei surasti tvirtą pagrindą. Tokį kaip Puntukas.

Bristi per upę geriausia, kai žinai, kur brasta. Reikia kad po 15 metų ji žiūrėdama į jį mintyse pasakytų: „Koks jis protingas! Aš norėčiau taip pasielgti, bet nesugebėčiau“. Jis žiūrėdamas į ją: „Einant metams ji gražėja. Taurumas pradeda matytis“.

JAV senatorius Joe Bidenas tapo našliu po autokatastrofos, kurioje žuvo jo žmona ir vienas iš dviejų sūnų. Po poros metų paprašė padėti.

Jam parodė daktarės Jill nuotrauką. Ji buvo išsiskyrusi.

Iš nuotraukų prie jūros ir trumpų aprašymų firmos kompiuteris be ceremonijų ištraukė vieną. 38 punktai sutampa. Gydytojos Jill požiūriai, pomėgiai, simpatijos, antipatijos, mėgstami valgiai ir gėrimai sutapo su senatoriaus taškais. Nuotrauką parodė jam.

Jie susipažino. Iš karto vienas kitam patiko. Bet niekur neskubėjo. Papietavo šauniame restorane, paskui nuėjo į kiną, pažiūrėjo prancūzišką filmą. Nežinojo, kad kompiuteriai jų abiejų algoritmuose rado sutapimų. Jiems nesakė – tai firmos paslaptis.

Po kino ją palydėjo iki jos namų. Atsisveikindamas pabučiavo ranką.

Namuose ji griebė telefoną ir paskambino motinai:

– Mama! Aš galų gale sutikau tikrą džentelmeną!

Savo nuotrauką ji buvo pasiuntusi juokais.

Po metų jie susituokė.

Joe Bideną išrinko JAV prezidentu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt