Nuomonės

2021.07.22 10:07

Rytis Satkauskas. Neteisėtos migracijos grėblys

Rytis Satkauskas, apžvalgininkas, LRT.lt2021.07.22 10:07

Būkime nuoširdūs – gaudant migrantus per šienapjūtę neapsieita be grėblio. Neslepiamas entuziazmas kovojant su neteisėta migracija įkaitusiuose Lietuvos pievose ir pelkynuose šiek tiek primena paniką.

Ją būtų galima pateisinti (jei apskritai galima teisinti paniką) – neteisėtos migracijos kelias per Lietuvą, be jokios abejonės, reikštų naujas grėsmes valstybės saugumui.

Ar vyriausybės veiksmai padeda šias grėsmes valdyti? Vargu. Lietuvoje – ekstremali situacija, hibridinis karas, Lukašenkos šantažas – skelbia užsienio reikalų ministras, vykdamas aptarti galimo bendradarbiavimo draugiškoje Turkijoje ir Irake. Sunku patikėti, bet Baltarusijos hibridine ataka migrantais skundžiamasi tai pačiai Turkijai, kuri Europos Sąjungą pabėgėliais šantažuoja nuo pat karo Sirijoje pradžios, kuri kovoja su kurdų autonomija už savo teritorijos ribų taip pat aršiai kaip namuose. Remsimės Europos svoriu, trumpai apibendrinamas vizitas, dalinsimės patirtimi.

Europos šalių diplomatai krapšto galvas vertindami tokias dvišales pastangas. Sunku aprašyti ir Migracijos įstatymo pataisų tikslą. Ekstremali situacija reikalauja, paaiškina vyriausybės vadovė, vyksta karas. Vetuoti pagrasinęs Prezidentas bara Vyriausybę už žmogaus teises pažeidžiančias ekstremalaus įstatymo nuostatas ir rodo pirštu į Seimą. Seimo pirmininkė žada dar palaukti, pabėgėlių teisių dar neginti. Nebaigti diplomatų pranešimai gula į stalčių – prieš komentuojant reikia pabandyti suprasti konstitucinių santykių dinamiką.

Tvoros ir kameros padės? Turbūt nematėte reportažų, kaip minios šturmuoja 6 metrų dygliuotas užtvaras Ispanijos teritorijose Šiaures Afrikoje.

Mūsuose įprasta eskalavimo strategija patraukia ne tik žiniasklaidos dėmesį: vieša panika kelia nuotaiką diktatoriui kitoje koncertinos pusėje, dienraščių antraštėmis socialiniuose tinkluose dalinasi ir geresnio gyvenimo ieškantys keliautojai. Vargu ar juos įtikins dramatiški Lietuvos diplomatijos vadovo įspėjimai ir nuoširdus rūpinimasis jų gyvenimo sąlygomis, ko gero, priešingai. Trumpa aklimatizacija „koncentruotose stovyklavietėse“ – menka kaina už gyvenimą laisvoje Europoje. Tvoros ir kameros padės? Turbūt nematėte reportažų, kaip minios šturmuoja 6 metrų dygliuotas užtvaras Ispanijos teritorijose Šiaures Afrikoje. Tie tikrai nebijo tapti Maroko ir Ispanijos dvišalių santykių įkaitais, gal net priešingai – su džiaugsmu tuo pasinaudotų.

Pasaulinę migracijos problemą pagaliau pastebėjo ir mūsų provincija. Būtų džiugu, kad prie jos sprendimo galėtume prisidėti ne tik viešai siūlydami išpirkas Turkijai už rečiau vykdomus skrydžius į Minską (nenuostabu, kad savo dalies po tokių pasiūlymų prašo ir kitas diktatorius), ar šiek tiek skiepų Bagdado valdininkams.

Orus ir santūrus dešimtmečius ignoruotos problemos pripažinimas Europos Sąjungai, aktyvumas ES prieglobsčio agentūros steigimo, ES migracijos pakto klausimais, nuoseklus tarptautinių taisyklių akcentavimas, visuomenės informavimas apie pasaulinius procesus, ne apie stovyklų valgiaraštį, būtų adekvatesnė vieša reakcija, papildanti neviešą darbą ardant nelegalios migracijos tinklus. Nereguliari migracija reguliariuoju oro transportu – neįprastas reiškinys. Nustačius tapatybę, skridusieji turėtų būti grąžinti į valstybę, kurios sieną kirto legaliai. Ši nuostata įtraukta ir į 2020 metų Europos Sąjungos readmisijos sutartį su Baltarusija.

Lietuva turi išnaudoti galimybę tęsti vertybėmis grįstą užsienio politikos kursą. Netoli tas laikas, kai Lietuva taps politinio prieglobsčio prašytojų galutiniu kelionės tikslu. Iki tol čiabuvių rasės grynumą saugos ne tvoros, o gimtoji kalba. Beje, kalbant apie ES skirtų dešimties milijonų panaudojimą, artėja ruduo, ir prieglobsčio prašytojų vaikams turės būti užtikrintas mokymas jau jų gimtąja kalba. Puiki proga išvykai į Kurdistaną, – mokytojų ieškoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.