Nuomonės

2021.07.17 19:43

Vaiva Rykštaitė. Kosmoso turizmas: ar galite įsivaizduoti ką nors labiau savanaudiško?

Vaiva Rykštaitė, rašytoja, LRT.lt2021.07.17 19:43

Richardas Bransonas pakilo į kosmosą. Minia džiūgauja, o R. Bransonas žada, kad per artimiausius šimtą metų jo dėka šimtai tūkstančių žmonių taip pat galės prabangiai paturistauti nežemiškoje erdvėje. Tik ar galime sau tai leisti? 

Keista ir liūdna, kad sveikinimai ir kosminės eros pradžios džiugesys aidi garsiau už nerimą dėl tokių išvykų poveikio mūsų aplinkai. Nors daug iš susirūpinusiųjų pusės įsivaizduoja, kad didžiausia žala gamtai šiuo atveju yra šiltnamio efektą sukeliančių teršalų emisijos, iš tiesų tyrimai rodo, kad daug reikšmingesnė grėsmė gali kilti dėl ozono sluoksnio pažeidimų.

Kol kas raketos į kosmosą retai paleidžiamos, tačiau sunku prognozuoti, kaip šis naujas turizmo sektorius augs. Nerimą aplinkosaugininkams kelia tai, kad šiuo metu Žemę nuo žalingų saulės UV spindulių saugantis sluoksnis gali būti vis labiau pažeidžiamas dažnėjant skrydžiams į kosmoso erdvę. Įdomu tai, kad, pavyzdžiui, Rusijos „Sojuz“ kosminiai laivai, gabenantys astronautus į kosmines stotis ir iš jų, taip pat ir Elono Musko „Space X“ transportas jau naudoja skystą raketinį kurą, kurio žala aplinkai minimali. Tačiau būtent „Virgin Galactic“ – R. Bransono kompanija, pradedanti kosmoso turizmo erą, – vis dar naudoja kietąjį raketų kurą, o šis ne tik teršia aplinką, bet ir dėl išsiskiriančio chloro bei azoto oksidų sparčiai ardo ozono sluoksnį.

Dar vienas nerimą keliantis niuansas yra finansai. Ir nors šiuo atveju norisi kažko nejaukiai pasimuistyti prieš imantis teisti ar bent jau svarstyti, kaip ir kur kiti žmonės renkasi leisti savo pinigus, tačiau sunku nepastebėti paprastos tiesos. Nuo 250 000 iki 55 000 000 JAV dolerių – tiek žmonės JAU pasiryžę mokėti, kad galėtų pažaisti astronautus. Tokios pinigų sumos gali išspręsti bado problemas ir kitas humanitarines krizes ištisuose regionuose.

Primenu, kad, nors šiuo metu pasaulyje teoriškai užauginama pakankamai maisto VISIEMS Žemės gyventojams pamaitinti, net 811 mln. žmonių badauja arba neturi pakankamai maisto visavertei mitybai. Ėmus kelti tokius klausimus, filosofuoti, žinoma, galima iki begalybės, ir tuomet, užuot bandžius kaltinti pasaulio turtinguosius, reikėtų atsigręžti į save: maždaug, ar moralu sau leisti pedikiūrą, kai Afrikoje vaikai badauja? Į šį klausimą kiekvienas atsakys savaip.

Sunku įsivaizduoti didesnę ego ir apskritai savanaudiškumo apraišką nei pasaulio mažumos turtingų vyrų – taip, dauguma jų bus vyrai – pasiskraidymą virš Žemės atmosferos, kaskart pridarant joje vis daugiau ozono skylių.

Tuo tarpu norisi tikėti, o gal tiesiog viltis, kad su dideliais pinigais ateina ir didesnė atsakomybė. Todėl keista, kai žmogus turi realią galią padėti kitiems, tačiau renkasi tiesiog deginti pinigus ore, o kartu tą orą dar ir užteršdamas vien tam, kad įgyvendintų savo vaikystės svajonę pamatyti žvaigždes iš arčiau. O kas tada?

Iš esmės man patinka Elono Musko mintys, kad dabar turime, na… jis turi itin retą progą pradėti kosmoso erą, kolonizuoti Marsą ir apskritai sau susikurti planą B – gyvenimo kur nors kitur nei Žemėje galimybę. Tuo atveju, jei Žemėje taptų nebeįmanoma gyventi žmonėms arba pritrūktų vietos. Nors tikriausiai vertėtų rašyti „kai“ – šią vasarą turbūt stipriau nei bet kada jaučiame, ką reiškia globalinė kaitra. Ir situacija tik blogės.

Tad, kol vieni ieško galimybių evakuotis iš Žemės užkariaujant kitas planetas (žavinga ambicija, negaliu nesutikti), kosmoso turizmas rodosi paikas ir kelia liūdesį. Sunku įsivaizduoti didesnę ego ir apskritai savanaudiškumo apraišką nei pasaulio mažumos turtingų vyrų – taip, dauguma jų bus vyrai – pasiskraidymą virš Žemės atmosferos, kaskart pridarant joje vis daugiau ozono skylių. Gal to plano-planetos B visai ir nereikėtų, jei ne toks vartotojiškas ir trumparegiškas galingųjų požiūris į mūsų resursus apskritai.

Dar norisi trumpai užbėgti už akių kontraargumentuosiantiems, kad R. Bransono kompanija „Virgin Alantic“ naudoja bio arba žaliąjį kurą. Nemažą šio kuro dalį sudaro palmių aliejus, kurio gavyba ir vartojimas itin žalingas aplinkai. Tad turbūt nieko žalio jo veikloje nėra, išskyrus nebent JAV dolerius…

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.