Nuomonės

2020.11.26 17:32

Ramūnas Terleckas. Lyderis su bilietu į vieną pusę

Ramūnas Terleckas, apžvalgininkas2020.11.26 17:32

Redaguodamas naująjį žurnalo „Verslo klasė“ numerį perskaičiau daug straipsnių apie lyderio vaidmenį įmonės gyvenime. Apie tai, kad tikras lyderis galvoja ne tik apie trumpalaikius dalykus, bet ir apie savo palikimą.


Pacituosiu kelias Arūno Dulkio, nominuoto į sveikatos apsaugos ministrus, mintis.

„Vadovą nuo ne vadovo, visų pirma, skiria atsakomybės dydis. Lyderio atsakomybės dydis nuo vadovo nutolęs dar labiau. Kiekvienas lyderio projektas – tai lyg kelionė su bilietu į vieną pusę. Visuomenė ilgisi prasmės. Visuomenei labai reikia vadovų, kurie paliktų išbaigtus organizacijų modelius“.

Kai rašė šias eilutes, A. Dulkys buvo išmestas iš politikos lauko ir tik norėjo pasidalinti savo patirtimis bei matymu.

Taip jau sutapo, kad tuo pat metu Ramūnas Karbauskis paskelbė trauksiantis iš Seimo narių. Galima rasti keliolika priežasčių, kodėl jis taip nusprendė, bet esminis klausimas – ar jį galima vadinti lyderiu, kuris nusiperka bilietą į vieną pusę, nes tiki, kad nereikės gręžiotis atgal ir kaitalioti traukinius pagal konjunktūros vėjus?

Palikti partiją sėdėti ant atsarginių opozicijos suolo be galvos yra neatsakinga, o būtent atsakomybė yra stipraus politiko bruožas.

Naująją Lietuvos lydere tampa Ingrida Šimonytė.

Visgi kirba dvejonių, nes I. Šimonytė akivaizdžiai demonstruoja, kad nesilaiko įsikibusi posto, kad jei kam nepatiks (o nepatikti gali ir valdančiajai koalicijai) pasitrauks.

Atsakomybės daug, daug ir vilčių, kad sugebės susitvarkyti su iššūkiais bei nepasiduoti valdžios atnešamomis vilionėmis viską žinoti geriausiai ir nepaisyti tautos nuomonės.

Visgi kirba dvejonių, nes I. Šimonytė akivaizdžiai demonstruoja, kad nesilaiko įsikibusi posto, kad jei kam nepatiks (o nepatikti gali ir valdančiajai koalicijai) pasitrauks. Žmogiška ir suprantama, bet lyderis turi suvokti, jog nusipirko bilietą į vieną pusę. Kareivio Šveiko išmintis tinka smagioms kalboms, bet ne valstybės valdymo intrigų pelkėms.

Visi norėtume skaidrios ir aiškios pozicijos, deja, politika yra ne tik kompromisų menas, bet ir ne visada švarių žaidimų erdvė.

Žaidimai jau prasidėjo. Kodėl reikėjo pozicijai parodyti savo galią ir atmesti žalių „valstiečių“ kandidatę į Seimo vicepirmininko postą, sunku pasakyti.

Artimiausiu metu dėmesys teks ministrų kandidatūroms. Politologai spėlioja, ar Gabrieliaus Landsbergio ketinimai tapti užsienio reikalų ministru ir A. Dulkio kandidatūra į sveikatos apsaugos ministrus nėra valdančiosios daugumos noras priminti prezidentui, kad Lietuva yra parlamentinė respublika ir prezidentūra nebus pagrindinis žaidėjas politikos lauke?

Galbūt. Tik svarbesnis klausimas, kur daugiau intelekto ir lyderystės atsiras. Netrukus sužinosime. Kaip ir tai, kaip naujieji ministrai su darbais tvarkysis.

Kol kas nematome I. Šimonytės komandos. Nežinome, kas bus Vyriausybės kancleris ir kas bus premjerės artimiausias ratas. O ideologinių pasidaužymų valdančiojoje koalicijoje bus.

Kažkada, mano galva, prasta konservatorių „naktinė“ mokesčių reforma atsirado tik todėl, kad tuometiniai koalicijos partneriai nesutiko dar vienu procentu padidinti PVM mokesčio. Linkiu, kad tokių nesutarimų būtų kuo mažiau, kaip ir „naktinių“ reformų.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Populiariausi