Nuomonės

2020.10.21 10:10

Indrė Makaraitytė. Netikėlių visuomene, ne tau žinoti, ką rytoj nuspręs išrinktieji

Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyriaus vadovė2020.10.21 10:10

Ne tik pirma banga, bet ir antroji po atsipūtusios vasaros valdančiuosius užklupo netikėtai – kad gali būti ilginamos moksleivių atostogos, tėvai, mokyklos ir vaikai sužinojo likus savaitei iki jų pradžios.

Šį pirmadienį, tai yra prieš dvi dienas, per spaudos konferenciją sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga lyg tarp kitko pareiškia, kad ant ministrų kabineto stalo – siūlymas savaite pratęsti moksleivių atostogas.

Pirmoji žinia apie tokį galimą sprendimą labai atsargi – sveikatos apsaugos ministras patikina, kad jokių sprendimų dar nėra, yra tik svarstymas.

Antradienį premjeras jau drąsesnis. Saulius Skvernelis labai aiškiai suformuluoja – greičiausiai toks sprendimas bus priimtas, nes tai būtų viena iš galimybių sustabdyti koronaviruso plitimą.

Šiandien trečiadienis. Vyriausybės posėdis, kuriame ir turi būti nuspręsta, ar vos po kelių dienų prasidedančios moksleivių atostogos bus dviejų savaičių, ar vis dėlto truks tik vieną savaitę. Anoks čia skirtumas – savaitėlė šen, savaitėlė ten.

Pats savaime sprendimas gal ir nebūtų nelogiškas, nes koronavirusas, kaip ir buvo prognozuota, labai sparčiai plinta ugdymo įstaigose. Jau 250 ugdymo įstaigų yra koronaviruso židiniai, daugybė mokyklų labiausiai paveiktuose rajonuose dirba nuotoliniu būdu.

Bet antroji COVID-19 banga buvo prognozuojama dar tada, kai visas pasaulis bandė pažaboti pirmąją ir vaikai kartu su namuose įkalintais tėvais plėšėsi tarp jų darbo ir nuotolinio mokymosi. Tada atėjo vasara, atokvėpis. O kartu su rudeniu intensyviai plintantis virusas ir vėl demonstruoja, kad jis ir toliau valdžiai yra netikėtas.

Ne vakar ir ne šiandien buvo pradėta fiksuoti mažiausiai po šimtą atvejų per parą ir jau ne vakar peržengėm antrąjį šimtuką.

Lygiai tiek pat laiko net patys nuosaikiausi šios Vyriausybės atžvilgiu mokslininkai kėlė klausimą, kodėl nėra griežtesnių ribojančių sprendimų, o svarstyti įvairius variantus, kaip keisis ugdymo procesas, buvo raginama net ne nuo rugsėjo 1-osios, o dar anksčiau.

Negali sakyti, kad valdantieji nekalbėjo. Tikrai kalbėjo: badė pirštais į nepaklusniuosius, ne savos partijos ir atseit beviltiškus bei nesusitvarkančius merus, o griežtesnių priemonių arsenalas apsiribojo paliepimais Vilniui ką nors daryti su naktiniais barais ir restoranais, nes esą ten koronavirusas veisiasi neįtikėtinais skaičiais. Jei nesusitvarkysit, grūmojo ir premjeras, ir sveikatos apsaugos ministras, per Vilnių teks uždaryti visą Lietuvą.

Ir štai tau koks staigus posūkis – nuo barų darbo laiko ribojimo iki moksleivių atostogų ilginimo, likus mažiau nei savaitei iki jų pradžios. Lyg tam nebūtų galima buvę pasiruošti, lyg to negalima buvo suplanuoti anksčiau, kad žinia tėvams nebūtų kaip perkūnas iš giedro dangaus.

Mokyklų vadovai pirmadienį atrodė ne mažiau nustebę nei tėvai. Trečiadienį, kai sprendimas ilginti atostogas greičiausiai bus priimtas, jau belieka tik skėsčioti rankomis, nes antradienį operacijų vadovas ir sveikatos apsaugos ministras dar negalėjo pasakyti, ar tėvams, turintiems pradinukus, kurių negali palikti vienų namie, bus suteiktas nedarbingumas ar kaip nors ši papildoma nukritusi savaitė bus kompensuojama.

Ir kaip bei kada bus kompensuojama visiems moksleiviams toji savaitė, ištraukta iš ugdymo proceso?

Tiesa, šioje šalyje yra ne tik sveikatos apsaugos ministras, premjeras, dar yra ir švietimo, mokslo ir sporto ministras. Ar jis pritaria, ar ne, o gal siūlo kitokias variacijas, pavyzdžiui, vyresniuosius mokyti nuotoliniu būdu, o pradinukams leisti grįžti į mokyklą jau po savaitės – niekas nežino.

Šios ministerijos interneto svetainėje nė vienas tėvas neras nė užuominos, kad išvis toks klausimas svarstomas ir kokia yra ministro nuomonė.

Visai tikėtina, kad nuolatinės moksleivių atostogos šiai ministerijai būtų mažesnis galvos skausmas nei grįžimas prie masinio nuotolinio mokymosi, kuriam pasiruošti ir vėl neužteko laiko.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Taip pat skaitykite

Populiariausi