Nuomonės

2020.10.07 14:40

Indrė Makaraitytė. Iš Tomaševskio sąrašinių – atvira Kremliaus propaganda, o į Seimą joja už mūsų pačių pinigus

Indrė Makaraitytė, LRT Tyrimų skyriaus vadovė, LRT.lt2020.10.07 14:40

Socialiniuose tinkluose sukasi reklaminis klipas, apmokėtas iš Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos rinkimų sąskaitos. Jame prisistato trys su šiuo sąrašu į Seimą kandidatuojantys veikėjai. Jie pasako vardą, pavardę ir pabrėžia, kad visi kartu yra dirbę „Pervyj Baltyjskij Kanal“. Pirmasis Baltijos kanalas. 

O toliau – štai ką jie kalba.

„Daug metų PBK komanda laidoje „Lietuvos laikas“ operatyviai ir objektyviai jus supažindino su svarbiausiomis šalies naujienomis. Mes ieškojome ir rasdavome teisybę, mes reikalavome teisingumo gindami jūsų interesus. Su tūkstančių paprastų žmonių istorijų mes išgyvenome kartu ir skausmą, ir džiaugsmą. Iš jūsų atėmė teisę į sąžiningas naujienas Pirmajame Baltijos kanale, tačiau iš jūsų negali atimti teisės į teisingumą. Kokiai būti Lietuvai – sprendžia Seimas. Kokiam būti Seimui, sprendžiate jūs. Teisybė yra. Ir už ją verta pakovoti.“

Klipo pabaigoje pasirodo Valdemaras Tomaševskis ir agituoja tautines mažumas balsuoti.

Ar mes ko nors nežinome apie „Pervyj Baltyjskij kanal“? Kanalą, kuris atseit kovojo už teisingumą ir kurio naujienų laida transliavo atseit sąžiningas, objektyvias bei operatyvias žinias?

Į Latvijoje registruotą kanalą jau kurį laiką buvo žiūrima pro didinamąjį stiklą, kai 2013 m. iš jo pasipila plika nuoga Kremliaus propaganda, pateikianti savą versiją apie Sausio 13-osios įvykius. Kilus rimtam skandalui dėl kanalo turinio, šiam iškyla grėsmė būti uždraustam, tačiau įstatymai bedančiai: kanalas tik laikinai sustabdomas ir toliau veikia, tačiau jau išėmęs dalį pertransliuojamų rusiškų kanalų produkcijos.

O šiandien Rusijos propagandos įrankis – „Pervyj Baltyjskij Kanal“ yra pateikiamas kaip nepriklausomos ir objektyvios žiniasklaidos priemonės pavyzdys, ir nė viena valstybės institucija net nepyptelėjo.

2015 m. Valstybės saugumo departamentas nedviprasmiškai konstatuoja, kad Lietuvoje leidžiami leidiniai ir transliuojami kanalai, tarp jų ir „Pervyj Baltijskij kanal“, veikia kaip pagrindiniai Rusijos propagandos instrumentai. VSD ataskaitoje pabrėžiama, kad jose skleidžiama dezinformacija apie Lietuvos vykdomą užsienio politiką, ypač Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, siekiant diskredituoti Lietuvos narystę Europos Sąjungoje ir NATO, kuriamas Lietuvos kaip nebrandžios demokratijos šalies įvaizdis, kvestionuojama Lietuvos energetikos politika. VSD vertinimu, Lietuvos rusakalbės žiniasklaidos priemonės yra tiesiogiai veikiamos ir kontroliuojamos Rusijos informacinės politikos vykdytojų, savaitraščiai finansiškai priklausomi nuo Rusijos valstybės institucijų bei fondų.

Vėlesnėse VSD grėsmių ataskaitose konkretūs propagandos įrankiai nėra įvardijami, tačiau ši prieš keletą metų paskelbta VSD informacija niekada nebuvo atšaukta arba paneigta. Negana to, Užsienio reikalų ministerija ir kitos valstybės institucijos visuomet vengdavo į jautrius renginius įsileisti būtent šio kanalo žurnalistus, nes šie provokuodavo ir pateikdavo savo auditorijai iškreiptą informaciją. Iš esmės niekam nekilo klausimas, kam dirba PBK.

Tarsi ir nieko naujo.

V. Tomaševskio rinkimų sąrašuose visada buvo visokio plauko veikėjų. Minėtieji trys veikėjai – ne naujokai. Prieš keletą metų jie suorganizavo V. Tomaševskio susitikimą su kanalo vadu, nes šiandien „Pervy Baltyjskij Kanal“ ir save kartu reklamuojanti veikėja buvo ne šiaip žurnalistė, ji buvo kanalo vadovo pavaduotoja, o iš PBK gyveno visa šeima. Be šių trijų prokremliškų veikėjų, yra dar keletas, kurie minimi VSD ataskaitose. Taip pat ir Irina Rozova, jų visų lyderė ir galva.

Kaip ir nieko nauja yra tai, kad prokremliškų propagandistų viso sąrašo veikėjai atvirai reiškia paramą Aleksandro Lukašenkos režimui.

Ramūnas Karbauskis išpūtęs akis neigia, kad Lenkų rinkimų akcija – prolukašenkiška, o premjero S. Skvernelio žmona agituoja balsuoti už V. Tomaševskio sąrašo kandidatę, nes jos dėka buvo išasfaltuota į premjero namus vedanti Upės gatvės atkarpa.

Bet prieš keletą metų V. Tomaševskio susitikimas vyko taip slapta ir politikas nebuvo labai patenkintas paslapčia „prigautas“ susitikinėjantis. O šiandien Rusijos propagandos įrankis – „Pervyj Baltyjskij Kanal“ yra pateikiamas kaip nepriklausomos ir objektyvios žiniasklaidos priemonės pavyzdys, ir nė viena valstybės institucija net nepyptelėjo. Dėl šios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atvirai antivalstybinės reklamos Vyriausioji rinkimų komisija jokio skundo iki vakar dėl šios reklamos nebuvo gavusi, atrodo, Valstybės saugumo departamentas taip pat nesureagavo. Reklama sukasi toliau ir suksis iki pat rinkimų.

Ir manau, kad tai yra mūsų kaina, kurią moka valstybė už tai, jog šiandien V. Tomaševskio partija yra valdančiosios koalicijos partnerė ir ne šiaip dėl vaizdo, o valdanti strategines Lietuvos ministerijas. Jie ultimatyviai naudoja Lietuvos biudžetą savo rinkiminei kampanijai, o populistiniams pasiūlymams nuo didesnių vaiko pinigų iki 13-osios pensijos nėra pabaigos.

Ramūnas Karbauskis išpūtęs akis neigia, kad Lenkų rinkimų akcija – prolukašenkiška, o premjero S. Skvernelio žmona agituoja balsuoti už V. Tomaševskio sąrašo kandidatę, nes jos dėka buvo išasfaltuota į premjero namus vedanti Upės gatvės atkarpa.

O juk tai reiškia tik viena – kad į Lietuvos parlamentą Kremliaus propagandistai būtų išrinkti už mūsų pinigus ir mūsų pačių rankomis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.