Nuomonės

2020.10.13 16:26

Virginijus Savukynas. Koalicijų dėlionės nebus paprastos

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas2020.10.13 16:26

Baigėsi pirmas Seimo rinkimų turas ir ką jis parodė? Daugiausiai balsų gavo Tėvynės Sąjunga. Jei pažiūrėtume į rinkėjų skaičių, tai panašiai tiek balsavo ir per praėjusius 2016 metų rinkimus. Tad galima sakyti, jog maždaug 280–290 tūkst. žmonių yra jų ištikimas elektoratas.

Antroje vietoje liko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Tiesa, ji nukraujavo – 2016 metais beveik už juos balsavo beveik 280 tūkst. rinkėjų, šiemet – šiek tiek virš 200 tūkst.

Džiaugtis gali Darbo partija, kuri per praėjusius rinkimus nepraėjo 5 proc. kartelės, o dabar surinko beveik 10 proc. rinkėjų balsų. Viktoro Uspaskicho pasirodymas politinėje arenoje vėl prikėlė šią partiją. Ir, beje, numarino Lietuvos lenkų rinkimų akciją – Krikščioniškų šeimų sąjungą. Galima spėti, kad būtent V. Uspaskichas patraukė rusakalbių balsus, kurių taip pritrūko V. Tomaševskio vadovaujamai partijai perkopti 5 proc. barjerą.

Ir, aišku, staigmena buvo Laisvės partija. Beje, tai, kad į Seimą pateko ir Liberalų sąjūdis, rodo, kad liberalios partijos turi potencialo Lietuvoje.

Tačiau išrinkta tik pusė Seimo. Kita pusė bus renkama už dviejų savaičių. Ir, kaip prisimename praėjusius rinkimus, tai gali pakeisti vaizdą. Galima skaičiuoti įvairiausius variantus, tačiau panašu, kad šį kartą persvara bus dešiniųjų pusėje.

Tiesa, labai tikėtinas scenarijus, kad dešiniosios jėgos turės apie 72–75 balsus. Sudaryti koaliciją jie galės, tačiau visi supranta, kad ji bus labai trapi. Reikės ieškoti paramos. Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas jau pareiškė, kad antrame ture rems kairiuosius kandidatus, tuo tarpu V. Uspaskichas atskleidė, kad jis gali kalbėtis su visais. Klausimas yra toks: ar konservatoriai priims jo pagalbą?

Juk už pagalbą Darbo partija irgi norės ką nors gauti. Nepamirškime, kad šioje partijoje yra ir ambicingas bei nenuspėjamas Antanas Guoga. Taigi stiprios koalicijos lipdymas bus sudėtingas.

Be to, jau Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė pareiškė, kad jei reikės, jie pabus ir opozicijoje. Kitaip tariant, jei konservatoriai nesutiks įgyvendinti jų pažadų, jie nesutiks dalyvauti koalicijoje. Savaime suprantama, tai priešderybinės pozicijos, noras parodyti savo svarbą. Tačiau signalai nusiųsti.

Be to, nepamirškime ir prezidento Gitano Nausėdos vaidmens. Koalicijos sudarymo proceso jis negalės įtakoti, tačiau žadėjo, kad dėl ministrų bus rimtos diskusijos. Tad laukia įdomus politinis ruduo.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.