Nuomonės

2020.08.05 16:00

Rimvydas Valatka. Valstietiškas išskaičiavimas

Rimvydas Valatka2020.08.05 16:00

Iš Seimo rinkimų plakatų ne tiek į rinkėją, kiek į savo paties šūkį vėl šelmiškai žiūri lizinginis premjeras. „Mums politika neturi išskaičiavimo. Mes rūpinamės kiekvienu Lietuvos žmogumi“, – skelbia savimi patenkinto Sauliaus Skvernelio šūkis.

Šūkį išvertęs į žmonių kalbą, sužinotum, kad šita valdžia mėgsta du dalykus – pūsti miglą į akis ir kraštinius. Tuos, kurie, valdžios palikti nuogi dilgėlėse, už tą valdišką miglą ir sumoka.

Per liūtį trūkus vamzdžiui iš rikiuotės išvesta pusrūsyje buvusi Registrų centro serverinė. Aštuonias dienas neveikė e.sveikata, kuri ir iki tol sirgo mažakraujyste. Gydytojai buvo priversti išrašinėti popierinius receptus, dirbo chaoso sąlygomis.

Kas už tai prisiėmė atsakomybę? Tas, kuriam politika neturi išskaičiavimo? Sveikatos apsaugos ministras, kuris prieš trejus metus liepė paleisti e.sveikatą visa jėga be atsarginių serverių?

Jokiu būdu. Už tai savo kailiu atsakys gydytojai. Sveikatos apsaugos ministerija įsakė jiems suvesti pacientų duomenis iš popierinių ligos istorijų į e.sveikatą už visas tas dienas, kai e.sveikata buvo ištikta komos.

Net ir Karbauskio karvei turbūt aišku, kad tai – papildomas darbas. Per dieną gydytojui priimant iki 30 pacientų, pusantro mėnesio jam kasdien teks dirbti po valandą viršvalandžių. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija viršvalandžiams apmokėti neskyrė nė euro.

Ministras A. Veryga ta proga tik papūtė miglos į akis. Išreiškė viltį, kad „gydymo įstaigos ras galimybių gydytojams papildomai sumokėti“.

Tačiau iš kur gydymo įstaigos gali gauti šitiek papildomų pinigų? Kas jau kas, o sveikatos apsaugos ministras turėtų žinoti, kad gydymo įstaigos pinigų iš ligonių kasų gauna tik tiek, kiek suteikia paslaugų, ir tai dalis gydymo paslaugų įkainių yra apskaičiuoti ne pagal sąnaudas, o valdininkų surašyti iš lubų. Žodžiu, kiek valstybė nori, tiek ir sumoka.

Veryga nerado pinigų viršvalandžiams, kuriuos gydytojai turės arti dėl jo paties kliurkų. Ministras be išskaičiavimo randa pinigų tik dviguboms savo aplinkos algoms per karantiną.

Gydytojai bus priversti dirbti už dyką viršvalandžius. Bus dar labiau pavargę, nukentės jų šeimų nariai. Kentės ir pacientai. Kurie, nesukdami galvos dėl to, kas kaltas, taip pat šauks, kad čia ne jų kiaulės ir ne jų pupos, vėl lies tulžį ant gydytojų.

O tie, kuriems politika – be išskaičiavimo, toliau vaipysis iš rinkimų plakatų. Mano troba kraštinė – nieko nemačiau, nieko nežinau. O kaip su tuo Skvernelio šūkiu, kad žalvalstiečiai rūpinasi kiekvienu Lietuvos žmogum?

Pagalvota ir apie tai. Gydytojas juk nėra kiekvienas Lietuvos žmogus. Superinis išskaičiavimas ta žalvalstiečių premjero S.Skvernelio politika be išskaičiavimo. Žmonėmis laikai tik tuos, kurie balsuoja už tave.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.