Nuomonės

2020.07.30 12:02

Virginijus Savukynas. Ar lietus jau yra grėsmė Lietuvos saugumui?

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas2020.07.30 12:02

Kol politikai ir biurokratai pompastiškai kalba apie išorės grėsmes ir kaip jas didvyriškai atrems, viena liūtis vienu ypu išjungė serverius, kuriuose yra svarbi Lietuvos žmonėms informacija. Ne piktavaliai programišiai, pasamdyti priešiškos valstybės, ne kažkokia ataka, o tiesiog įprastas Lietuvoje lietus sukėlė neregėto masto katastrofą elektroninėse sistemose, kurias administruoja „Registrų centras“. 

Ar tai reiškia, kad lietus yra didžiausia grėsmė Lietuvos valstybei? Tikrai ne. Tačiau atsakingų biurokratų nesugebėjimas spręsti problemų – tai jau akivaizdi grėsmė Lietuvos valstybingumui.

„Registrų centro“ bejėgiškas ir ilgas bandymas sutvarkyti e.sveikatą simbolizuoja bendrai esamą situaciją valstybiniame sektoriuje. O ji rodo, kad biurokratai vis mažiau sugeba iki galo įgyvendinti jiems pavestas funkcijas. Kodėl taip atsitiko?

Ogi pirmiausia įvairios institucijos labai pamėgo kuo daugiau sukurti įvairiausių biurokratinių niekam nereikalingų procedūrų, patikrinimų, dokumentų siuntinėjimo. Tai buvo adresuojama piliečiams, verslininkams, kurie nori ką nors daryti. Tačiau dabar biurokratinis milžinas pats save pradeda ėsti. Juk pagal tas pačias procedūras ir patys biurokratai turi veikti. Ir paaiškėja, kad jie negali įveikti savo pačių sukurtų kliūčių. Geriausias pavyzdys yra Viešųjų pirkimų įstatymas, kuris apipintas tokia raizgalyne. Kodėl? Kad tik būtų sudėti visi įmanomi ir neįmanomi saugikliai, kad tik verslas neapgautų biudžetinių organizacijų. O rezultatas koks? Smarkiai apribota konkurencija, prekės ir paslaugos dažnai perkamos didesnėmis kainomis, o viešųjų pirkimų procedūros užsitęsia metus. Kaip ir Registrų centro atveju. Tada palyja lietutis, ir katastrofa.

Biurokratai Lietuvoje išmoko dvi daineles. Pirmoji, dėl visko kalti yra politikai. Jei ne politikai, tai jie taip gerai dirbtų, kad seniai Lietuvoje jau būtų rojus. Jei kokia problema ištinka – irgi kalti politikai. Kodėl giedama ši dainelė?

Aišku, biurokratai ir dėl to nepergyvena, nes žino, kad jų atsakomybės klausimo nekels. O kas būtų, jei panaši situacija nutiktų su privačiu verslu. Štai sutriko „Luminor“ banko elektroninė veikla, Lietuvos bankas jau grūmoja, jog jam neaišku, ar valdoma situacija. O štai ministras Rimantas Sinkevičius sako, kad atsakomybės klausimas yra paskutinėje vietoje. Kodėl biurokratams taip nuolaidžiaujama?

Kol biurokratai taip neefektyviai leis pinigus, kaip tai darė Registrų centras, tol sunku tikėtis, kad ženkliau augs mokytojų, gydytojų, policininkų ar dėstytojų algos.

Biurokratai Lietuvoje išmoko dvi daineles. Pirmoji, dėl visko kalti yra politikai. Jei ne politikai, tai jie taip gerai dirbtų, kad seniai Lietuvoje jau būtų rojus. Jei kokia problema ištinka – irgi kalti politikai. Kodėl giedama ši dainelė? Ogi todėl, kad nenorima prisiimti jiems deleguotos atsakomybės. Be to, politikus žino visuomenė, ant jų pečių lengviau sukarti visus šunis.

Antroji dainelė – reikia daugiau pinigų. Blogai dirbame? Reikia reformuotis. O tam reikia dar daugiau pinigų. Reformoms, apmokymams. Lietuvos biurokratams tiek surengta mokymų, kad jie jau seniausiai turėtų turėti po daktaro laipsnį. Tačiau didelių pinigų skyrimas nereiškia, kad bus išspręstos problemos. Registrų centro istorija tai akivaizdžiai rodo.

Kol biurokratai taip neefektyviai leis pinigus, kaip tai darė Registrų centras, tol sunku tikėtis, kad ženkliau augs mokytojų, gydytojų, policininkų ar dėstytojų algos.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Populiariausi