Mokslas ir IT

2019.03.14 15:02

Japonė pagerino Pi skaičiaus rekordą: ištardami visus skaitmenis, sugaišite daugiau kaip 300 metų

LRT.lt2019.03.14 15:02

Kovo mėnesio 14 d. (03 14) tradiciškai prisimenamas unikalus skaičius Pi. Šiais metais pasiektas naujas Pi skaičiaus skaičiavimo pasaulio rekordas. Vienai „Google“ darbuotojai pavyko nustatyti 31 trilijoną skaičių po kablelio ir buvusį rekordą pagerinti 9 trilijonais.

Japonė Emma Haruka tai padarė pasinaudodama kompanijos sukurta skaičiuokle. Pi skaičius yra žymimas 16-ąją graikų abėcėlės raide π. Jis yra iracionalusis skaičius, kuris gali būti išreikštas apskritimo ilgio ir skersmens santykiu. Nors daugelis žino apytikslę šio skaičiaus reikšmę (3,14), tačiau skaičių po kablelio yra labai daug. Nustatyti juos nėra paprasta, nes skaičiai nesudaro jokių pasikartojančių sekų.

Šį skaičių naudoja ne tik matematikai, bet ir fizikai, superkompiuterių kūrėjai, astronomai. Skaičius padeda suskaičiuoti bangų, apskritimų ar cilindrų parametrus.

Japonė pasakoja, kad mokslininkus žavintis skaičius ją pakerėjo dar vaikystėje, o tai, kokį tikslumą padeda pasiekti naujausios kompiuterinės technologijos, yra žmonijos pažangos iliustracija.

Jos skaičiavimams prireikė 170 TB duomenų (maždaug 200000 dainų užimtų 1 TB) analizės, dirbdama kartu su 25 procesoriais japonė užtruko 121 dieną.

Žmogus, norintis garsiai ištarti visus japonės atrastus skaičius po kablelio, tai darytų ilgiau nei 332 metus.

NASA pateikė konkrečių pavyzdžių, kai minimas skaičius padeda priimti sprendimus. Skaičius Pi leido suskaičiuoti parašiuto, kurio reiks nuleidžiant marsaeigį, dydį. Be to, padėjo sužinoti, kiek vaizdo kamerų prireiktų sukurti viso mūsų planetos paviršiaus žemėlapį.

1650 metais prieš Kristų šis skaičius nebuvo vadinamas graikų abėcėlės raide π. Įdomu tai, kad šį skaičių atrado senovės egiptiečiai, jie skaičių vadino Ahmes. Naudodamiesi apskritimu gyventojai apskaičiavo, kad Pi lygus 3,1604 (π = 3,1604). Tai buvo iki 200 metų prieš Kristų, kai Archimedas nustatė, kad šis skaičius yra labai panašus į 3 ir lygus 3,14. Tada XVI amžiuje π buvo vadinamas Ludolfiano skaičiumi, nes matematikas Ludolphas Van Ceulonas parašė knygą „On the Circle“ pakartodamas Archimedo metodus.

XVIII amžiuje Velsiečių matematikas Williamas Jones pasiūlė Ludolfiano skaičių vadinti graikų abėcėlės raide π (Pi). Kitiems matematikams ir mokslininkams patiko ši mintis, todėl Ludolfiano skaičius buvo pradėtas vadinti Pi ir toks pavadinimas išliko iki šių dienų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.