LRT tyrimai

2022.10.16 16:38

LRT tyrimas: Nesantuokinė Šoigu dukra gavo Lietuvos pilietybę

LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu buvusi širdies draugė bylinėjasi su Lietuva. Vasarą Migracijos departamentas panaikino jos leidimą gyventi Lietuvoje, tačiau moteris jį skundžia. Valstybės saugumo departamentas teigia, kad Jelenos Kaminskas buvimas Lietuvoje gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui. 

Nors Putino ir Kremliaus režimo talkininkams, jų šeimos nariams taikomos sankcijos, jų turtas nacionalizuojamas, o kai kurios šalys nebeįsileidžia eilinių rusų turistų su Šengeno vizomis, Lietuvoje prieglobstį buvo radusi ir toliau jo siekia Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu buvusi širdies draugė ir jo vaikų mama.

LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, nesantuokinių Rusijos gynybos ministro S. Šoigu vaikų motina Jelena Kaminskas, buvusi Šebunova, šią vasarą neteko leidimo gyventi Lietuvoje.

TYRIMAS TRUMPAI

  • 2019 m. „The Insider“ atskleidė, kad Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu su buvusia širdies drauge Jelena Šebunova susilaukė dviejų nesantuokinių vaikų – sūnaus ir dukters.;
  • LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad J. Šebunova jau nuo 2017 m. turėjo leidimą laikinai gyventi Lietuvoje. Tokią teisę ji gavo ištekėjusi už lietuvio verslininko Adolfo Kaminsko.
  • 2019 m. J. Šebunova tampa Jelena Kaminskas, o A. Kaminskas pripažįsta dukra nesantuokinę J. Šebunovos ir S. Šoigu dukrą. Mergaitė tampa Lietuvos piliete.
  • Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, šią vasarą dėl keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui Migracijos departamentas panaikina J. Kaminskas leidimą gyventi Lietuvoje.
  • J. Kaminskas vyras A. Kaminskas nuo šių metų pavasario Rusijos registruose minimas kaip Rusijos pilietis.

Moteris šį Migracijos departamento sprendimą rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje apskundė, bylos svarstymas Vilniaus apygardos administraciniame teisme dar nėra numatytas. Šios bylos teisme peržiūrėti negalima, nes ji – uždara, o trečiuoju suinteresuotuoju asmeniu nurodytas Valstybės saugumo departamentas.

Dėl kokių priežasčių leidimas J. Kaminskas buvo panaikintas, Migracijos departamentas paaiškinimų nepateikė. Atsakyme raštu departamentas teigia, kad argumentus, kuriais remiantis priimtas sprendimas panaikinti jos leidimą gyventi Lietuvoje, Migracijos departamento teisininkai pateiks teismo posėdyje.

Tuo metu Valstybės saugumo departamentas LRT Tyrimų skyrių informavo, kad yra pateikęs išvadą Migracijos departamentui, jog J. Kaminskas buvimas Lietuvos Respublikoje gali kelti grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui dėl jos ryšių su Rusijos subjektais.

J. Kaminskas su S. Šoigu turi du nesantuokinius vaikus, vienas jų dar yra nepilnametis. Kitų dviejų vaikų J. Kaminskas susilaukė santuokoje su lietuviu vyru Adolfu Kaminsku.

Trys iš keturių J. Kaminskas vaikų turi Lietuvos pilietybę. Nesantuokinė J. Kaminskas duktė, remiantis turimais dokumentais, taip pat yra Lietuvos pilietė.

Lietuvos pilietybę mergaitė gavo 2019 m., po motinos santuokos su A. Kaminsku, šiam ją pripažinus dukra ir pateikus prašymą Lietuvos migracijos departamentui.

Anot LRT tyrimų skyriaus surinktos informacijos, J. Kaminskas kartu su lietuviu vyru galimai Lietuvoje ir kitose šalyse Šengeno erdvėje ieško būdų investuoti. Europos Sąjungos leidimo laikinai gyventi Lietuvoje kortelė ir suteikia tokią galimybę – laisvai keliauti ir užsiimti verslu.

J. Kaminskas turtas, remiantis „The Insider“ surinktais duomenimis, dar 2019 m. siekė mažiausiai pusantro milijardo rublių.

Panorama. LRT tyrimas: nesantuokinė Šoigu dukra turi Lietuvos pilietybę, o jos motina teisiasi su šalimi

Rugpjūtį išvyko iš Lietuvos

Gyvenamąją vietą Rusijos pilietė J. Kaminskas Lietuvoje buvo deklaravusi nuo 2017 m. Ji per dvejus pastaruosius metus iš Lietuvos ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui buvo išvykusi bent du kartus, rodo LRT Tyrimų skyriaus turimi duomenys. O jau šį rugpjūtį ji ir jos vyras Adolfas Kaminskas deklaravo išvykimą iš Lietuvos į Rusijos Federaciją.

Tuo pat metu deklaruotas ir jauniausio jos vaiko, gimusio santuokoje su A. Kaminsku, išvykimas.

Tačiau pats A. Kaminskas šį pavasarį gavo Rusijos pasą. Apie tai byloja oficialus Rusijos registras, kuriame yra įrašas, kad 2022 m. balandžio pabaigoje įmonė priklauso ne užsieniečiui, o asmeniui, turinčiam Rusijos pilietybę.

Migracijos departamentas neteikia informacijos apie A. Kaminsko pilietybę be paties asmens raštiško sutikimo.

Nei su J. Kaminskas, nei su lietuviu verslininku A. Kaminsku susisiekti nepavyko.

S. Šoigu ryšius su J. Šebunova demaskavo „The Insider“

Rusijos gynybos ministro S. Šoigu nesantuokinius ryšius ir juose gimusius vaikus 2019 m. atskleidė „The Insider“ žurnalistas Sergejus Ježovas. Prieš metus, kai tapo visiškai nesaugu likti Rusijoje, žurnalistas paliko šalį ir persikėlė į Lietuvą.

S. Ježovo surinktais duomenimis, J. Šebunova anksčiau dirbo Rusijos ypatingųjų situacijų ministerijos (MČS) orlaivių stiuardese, kur ji ir susipažino su tuomečiu šios ministerijos ministru S. Šoigu.

S. Šoigu su J. Šebunova ryšius palaikė ir jau tapęs Rusijos gynybos ministru 2012 m.

„The Insider“ išsiaiškino, kad abu nesantuokiniai J. Šebunovos ir S. Šoigu vaikai yra gimę iki 2017 m.

Žurnalistas S. Ježovas teigia, kad S. Šoigu ir J. Šebunovos santykiai tęsėsi iki 2017 m. Dokumentuose, kuriuos turi LRT Tyrimų skyrius, rašoma, jog jie galbūt bendravo iki 2021 m.

2019 m. „The Insider“ taip pat išsiaiškino, kad J. Šebunova iš santykių su S. Šoigu tapo net Rusijos mastais itin didelio turto valdytoja. Įmonės, kurių akcininke ji tapo, gaudavo valstybinius užsakymus iš Gynybos ir Ypatingųjų situacijų ministerijų. Viena tokių buvo, pavyzdžiui, Sankt Peterburgo įmonė „Specstrojkonstrukcija“ („Спецстройконструкция“), kurios bendraturtė ji tapo 2014 m.

J. Šebunova taip pat įgijo prabangaus turto, kuris anksčiau priklausė asmenims, glaudžiai susijusiems su tais sektoriais, kuriems vadovavo S. Šoigu.

Pavyzdžiui, butas Maskvoje anksčiau priklausė savininkui įmonės, kuri buvo Ypatingųjų situacijų ministerijos rangovė. Jį kaip gyvenamąją vietą Maskvoje Registrų centro dokumentuose šiuo metu yra deklaravęs ir lietuvis verslininkas A. Kaminskas.

Tuo tarpu prabangus gyvenamasis namas pamaskvės Žukovo gyvenvietėje, vadinamojoje Rubliovkoje, kurio vertė 2019 m. buvo skaičiuojama daugiau nei 1,5 mlrd. rublių, jai atiteko iš asmens, kurio įmonė yra stambi Gynybos ministerijos rangovė.

Anot S. Ježovo, kuris ir atrado šią J. Šebunovos nuosavybę, atsitiktiniai žmonės tokioje vietoje jos įgyti negali. Žemės sklypai šioje teritorijoje yra patys brangiausi visoje Rusijoje, o J. Šebunovos gyvenamojo namo sklypas ribojasi su sankcionuotų Putino oligarchų Rotenbergų nuosavybe.

J. Šebunovos vyro A. Kaminsko verslas – su J. Borisovo marčia

Registrų centro duomenimis, Lietuvoje J. Kaminskas verslo neturi.

Jos vyras A. Kaminskas šiais metais pardavė dviejų turėtų įmonių „Pandos investicijos“ ir „Despecto“ akcijas savo tuomečiam verslo partneriui Pauliui Kveselaičiui.

Akcijų perpirkimo sandoriai, anot P. Kveselaičio, įvyko birželio pradžioje. Registrų centre jie registruoti rugsėjį.

P. Kveselaitis yra daugybės verslų savininkas. Jis teigia, kad su daugiausia laiko Rusijoje praleidžiančiu A. Kaminsku bendravo tik verslo reikalais. Kartu dirbti pradėjo apie 2016 m., kai P. Kveselaitis ieškojo finansinių investuotojų savo vystomiems projektams. Išpirkti iš A. Kaminsko įmonių akcijas P. Kveselaitis nusprendė dar šį pavasarį.

„Kažkada jis buvo „Pandos investicijose“, bet aš išpirkau iš jo akcijas. Kartu buvome kitoje įmonėje, bet ten įvyko atvirkščiai – per pandemiją jis išpirko mano akcijas, o dabar vėl aš iš jo. Kodėl? Žinot, kokia situacija pasaulyje, kai jis verslo turi ten“, – paaiškino P. Kveselaitis.

Anot verslininko, jie su A. Kaminsku vystė tik porą projektų.

Minėtos buvusios A. Kaminsko įmonės „Pandos investicijos“ istorijoje taip pat yra ir Jurijaus Borisovo pėdsakas. Su Rusija tamprių ryšių turėjusį verslininką J. Borisovą savo patarėju buvo paskyręs Rolandas Paksas. Šis paskyrimas tapo viena priežasčių jį iš prezidento posto pašalinti apkaltos būdu.

Įmonę „Pandos investicijos“ 2017 m. įsteigė Aigozel Gulmedova, kuri yra Lietuvos, Rusijos ir Turkmėnistano pilietė ir viešuose šaltiniuose minima kaip J. Borisovo sūnaus žmona. Kurį laiką ji buvo ir bendros su A. Kaminsku įmonės direktorė.

Su A. Gulmedova ir Borisovais LRT Tyrimų skyriui susisiekti nepavyko.

Įmonėje „Despecto“ A. Kaminskas buvo akcininkas kartu su verslininku Šarūnu Vaineikiu. Kadangi kartu vystė veiklą, Š. Vaineikis teigia pažįstantis A. Kaminską, tačiau informacijos apie jo pinigų kilmę teigia niekaip negalėjęs žinoti.

„Galioja pinigų plovimo prevencijos įstatymas, yra pinigų plovimo prevencijos subjektai – bankai, jiems deleguotos pareigos, yra kitos institucijos, kurios tuos dalykus tikrina. Dalyvaujant komercinėje veikloje yra gana daug instrumentų, barjerų ir kitų formų patikrinti pinigų kilmę, – teigia Š. Vaineikis. – Dabar jau turbūt nėra jokių archajiškų metodų, kad kažkas galėtų disponuoti lėšomis, kurių kilmė ar kiti šaltiniai keltų abejonių. Kitos informacijos pakomentuoti negaliu, mano akcijos parduotos turbūt jau daugiau nei dveji metai.“

„Iki tos vasario 24 d. daug kas kaip finansinį šaltinį tuos Rytus matė“, – teigia buvęs A. Kaminsko verslo partneris.

Iš ankstesnių Registro centro įrašų matyti, kad dar anksčiau A. Kaminskas Lietuvoje užsiėmė motociklais ir jų atsarginėmis dalimis.

Tačiau abu sutuoktiniai J. ir A. Kaminskai Rusijoje turi daugiau įmonių. Prie A. Kaminsko pavardės nurodoma Maskvoje 2019 m. registruota bendrovė „A.E. Invest“, užsiimanti įvairiais nekilnojamojo turto projektais.

Ji registruota adresu Minsko g. 10. Tai yra toje pačioje vietoje, kaip ir jo žmonos J. Kaminskas bendrovė „Minsko 10“. 2019 m. ten apsilankęs „The Insider“ žurnalistas S. Ježovas atrado prabangų, tačiau tuščią restoraną.