Lietuvoje

2012.11.08 12:42

V. Uspaskichas: Darbo partija turi „planą B“, jei bus likviduota

Liepa Želnienė, 15min.lt2012.11.08 12:42

  Sukčiavimu kaltinama šiuose Seimo rinkimuose 29 mandatus iškovojusi Darbo partija ne be reikalo prakalbo apie tai, kad jos „juodosios buhalterijos“ byla gali baigtis partijos likvidavimu. Tačiau piešdama tokį, pasak jos, „juodžiausią“, scenarijų Darbo partijos narė, Seimo vicepirmininkė Virginija Baltraitienė nebuvo iki galo nuoširdi – ji nepasakė, kad šiam variantui Darbo partija jau seniai yra pasiruošusi.    

Sukčiavimu kaltinama šiuose Seimo rinkimuose 29 mandatus iškovojusi Darbo partija ne be reikalo prakalbo apie tai, kad jos „juodosios buhalterijos“ byla gali baigtis partijos likvidavimu. Tačiau piešdama tokį, pasak jos, „juodžiausią“, scenarijų Darbo partijos narė, Seimo vicepirmininkė Virginija Baltraitienė nebuvo iki galo nuoširdi – ji nepasakė, kad šiam variantui Darbo partija jau seniai yra pasiruošusi.

Tai, kad Darbo partija turi „planą B“ ir yra pasiruošusi panaikinimui 15min.lt pripažino Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas.

Paklaustas, ar Darbo partija yra numačiusi, ką darys, jei teismas įpareigos Teisingumo ministeriją šią politinę jėgą likviduoti, jis nė nemirktelėjęs atsakė „Taip“.

„Daug, šimtą partijų sukursime per savaitę. Kokia čia problema? Kokia čia problema sukurti partiją? 17 tūkst. žmonių per vieną dieną sukurs kitą partiją. Ir baigsis visas žaidimas“, – pareiškė V. Uspaskichas.

Tiesa, vieną „dukterinę“ partiją Darbo partija jau yra sukūrusi. Tai 2008 m. liepos 22 d. įkurta, šiuo metu oficialiai 1 014 narių vienijanti Leiboristų partija.

„Mes turime. Turime. Taip“, – paklaustas, ar Darbo partija jau dabar yra pasiruošusi likvidavimui ir dėl to sukūrė Leiboristų partiją, teigė V. Uspaskichas.

Paklaustas, ar visi „darbiečiai“ tą pačią dieną, kai būtų panaikinta Darbo partija, pereitų į Leiboristų partiją, V. Uspaskichas sakė nenorįs fantazuoti.

„Aš nenoriu, žinai, fantazuoti. Daryti ir visa kita, bet tegul daro. Tegul visam pasauliui, Europai parodo, kokia yra demokratinė šita šalis. Europoje per 50 metų nebuvo uždaryta nė viena partija, išskyrus Sovietų Sąjungą, Baltarusiją. Norite, rodykite tikrąjį savo veidą“, – į Lietuvą kreipėsi V.Uspaskichas.

Jis pažymėjo, kad visgi tikisi, jog Darbo partija nebus naikinama, nes, anot jo, tai padarydama Lietuva „parodytų tikrąjį savo veidą“.

„Tai (sukurta kita politinė jėga arba pereita į Leiboristų partiją – red. past.) bus labai greit, žaibiškai padaryta, bet triukšmas bus sukeltas labai stiprus ir aš abejoju, ar tai išvis bus daroma. Kad siekis tas yra – faktas. Visą laiką Darbo partijos konkurentai ją nori eliminuoti iš politinio žaidimo ir tai jau daroma visais įmanomais diktatoriškais, neteisiniais, nekonstituciniais metodais. Tai rodykite savo veidą ir mes žiūrėsime, ką daryti toliau“, – kalbėjo Darbo partijos pirmininkas.

Dviejų partijų narys?

Oficialiai Teisingumo ministerijai pateiktuose dokumentuose ir kituose šaltiniuose nurodoma, kad šiuo metu Darbo partijos galimam „planui B“ – Leiboristų partijai – tebevadovauja Darbo partijos narys ir su ja į naują Seimą išrinktas kėdainietis Viktoras Fiodorovas. Jis pats 15min.lt teigė Leiboristų partijai nebepriklausantis jau kurį laiką, tačiau tiksliai neprisiminė, kada ir dėl ko iš jos išstojo.

„Tikrai nebevadovauju tai partijai. Ir nepriklausau jau seniai. Kada išstojau, nepamenu, reiktų pasikelti dokumentus. Gal kažkas kažko nesutvarkė Teisingumo ministerijoje, jei mano vardas dar skelbiamas kaip pirmininko“, – 15min.lt sakė V. Fiodorovas.

Jis teigė nežinantis, kaip susiklostė jo sukurtos partijos likimas ir ar ji dar veikia.

Tiesiai paklaustas, ar partiją kūrė kaip „planą B“ Darbo partijos likvidavimo atveju, V.Fiodorovas tai neigė.

„Norėjau suvienyti jaunus žmones, bet nelabai pavyko, kaip norėjosi“, – aiškino, kam kūrė Leiboristų partiją, V. Fiodorovas.

Partija be pirmininko

Dviem partijoms vienu metu priklausyti draudžia Lietuvos įstatymai.

Teisingumo ministerija, 15min.lt paprašyta paaiškinti, kodėl jos skelbiamame politinių partijų sąraše V. Fiodorovas vis dar yra laikomas Leiboristų partijos pirmininku, atsakė esanti informuota, kad šis žmogus iš Leiboristų partijos išstojo.

„Pernai ši partija pateikė raštą, kad V. Fiodorovas išstojo iš partijos ir nebegali būti pirmininku. Pranešta, kad partijai laikinai vadovauja kitas asmuo. Tačiau, pagal partijos statutą. naują pirmininką gali išrinkti tik partijos narių suvažiavimas, kurį planuojama artimiausiu metu sušaukti. Pagal teisės aktus Registrų centro duomenų bazėje  taip pat nurodoma, kad partijos pirmininkas yra V. Fiodorovas. Duomenys bus pakeisti tik tuomet, kai Teisingumo ministerija gaus informaciją apie suvažiavime išrinktą naują pirmininką“, – teigiama Teisingumo ministerijos atsakyme portalui.

Mokesčių nemokėjo

V. Fiodorovas yra pats jauniausias naujo Seimo narys. Jam – 25 metai. V. Fiodorovas deklaruoja pernai uždirbęs 151 tūkst. litų ir nesumokėjęs nė lito gyventojų pajamų mokesčių. Be to, V.Fiodorovas deklaruoja iš V. Uspaskicho valdomo koncerno „Vikonda“ pasiskolinęs 43 tūkst. litų.

V. Fiodorovo žmona Indrė dirba „Balsas.lt leidiniai“ grupei priklausančioje UAB „Interneto žinios“.

Primename, kad spalio pabaigoje, prieš antrąjį Seimo rinkimų turą, prokurorai perkvalifikavo kaltinimus Darbo partijos bylojos kaltinamiesiems.

Generalinė prokuratūra vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje Darbo partijai, jos lyderiui Viktorui Uspaskichui, Seimo nariui Vytautui Gapšiui, kandidatei į Seimo nares Vitalijai Vonžutaitei ir buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei pateikė kaltinimus dėl sukčiavimo.

Anksčiau Darbo partija ir keturi su ja siejami asmenys kaltinti neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu valstybės institucijoms, siekiant išvengti mokesčių ir apgaulingu pareiškimu apie juridinio asmens veiklą.

V. Baltraitienė trečiadienį Žinių radijui pareiškė, kad Darbo partijos bylos eiga rodo, jog partiją „kai kas labai nori ir siekia likviduoti“. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt