Lietuvoje

2019.03.05 21:20

Pranckietis įvertino Skvernelio galimybes prezidento rinkimuose

Du valstybės pirmieji, prezidentė ir Seimo Pirmininkas, konstatavo, kad irkluoja vienoje valtyje ir palinkėjo vienas kitam sėkmingo darbo. Prezidentės ir Seimo valdybos susitikimas tradiciškai surengtas sekmadienį prasidėsiančios Seimo pavasario sesijos išvakarėse. Kalbėtasi, kaip galima spręsti iš pareiškimų po pokalbio, ir apie reformas, įskaitant mokesčių ir sveikatos apsaugos priežiūros įstaigų, ir apie jų įgyvendinimo parlamentinę kontrolę, taip pat apie teismų, vaiko teisių apsaugos ir kitus pavasario sesijos reikalus. Apie juos ir anaiptol ne tik LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ kalbėjo Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.

– Abu su ponia Grybauskaite šią sesiją pavadinote rinkimų sesija ir tuo ji būsianti ypatinga. Kaip artėjantys prezidento rinkimai atsilieps jos darbotvarkei ir ne tik?

V. Pranckietis: Ne tik prezidento rinkimai. Tai ir Europarlamento rinkimai, tai yra ir dviejų referendumų laikas. Manau, visi tie dalykai atsilieps. Visada žmonės ieškos atsakymų į klausimus, visada kiti Seimo nariai stengsis išnaudoti tą ir savo rinkimų kampanijoms. Manau, taip, atsispindės.

– Manote, kad darbotvarkėje atsiras klausimų, kurių šiaip nebūtų?

V. Pranckietis: Ne, gal darbotvarkėje bus aktyviau diskutuojama.

– Ir galbūt ilgiau užtruks kai kurių klausimų priėmimas?

V. Pranckietis: Galbūt. Diskusiniai klausimai visada užima daugiau laiko, tai ir ši sesija nebus išskirtinė.

– O kurie klausimai gali sulaukti ypatingo dėmesio ir ypatingų komentarų būtent rinkimų laikotarpio kontekste?

V. Pranckietis: Nežinau, labai dažnai priklauso nuo opozicijos veiklos. Turbūt opozicija turėtų pasakyti, kuriais klausimais aktyviau pasisakys ir kaip save daugiau parodys tame kontekste.

– Sakote, tik opozicija?

V. Pranckietis: Paprastai pozicija teikia programą. Nemažai projektų teikia ir opozicija, didžiosios frakcijos pateikia 45–50 projektų. Manau, kad dar ir šitie susitarimai turės atsispindėti mūsų veiklose ir opozicinėje darbotvarkėje atskirai. Bus diskutuojama abiem pusėmis. Kada yra opozicijos darbotvarkė, tada pozicija tampa opozicija. Manau, kad tų diskusijų bus iš abiejų pusių ir gerai, kad diskusijos vyksta Seime.

– Dar prezidentė sakė, kad šiai vyriausybei trūksta administracinių gebėjimų, o Ramūnas Karbauskis sakė, kad tai yra spardymas. Kuris vertinimas jums artimesnis?

V. Pranckietis: Aš norėčiau, kad vertinama būtų Seimo veikla ir Seimo darbas, nes esu atsakingas už Seimo darbo organizavimą ir jo atstovavimą. Gal aš tiesiog nekomentuosiu nei vieno, nei kito.

– Jūs atsakingas už parlamentinę kontrolę.

V. Pranckietis: Taip, aš – už parlamentinę kontrolę ir tam bus suorganizuota nemažai diskusijų, kad parlamentinė kontrolė būtų vykdoma. Visada sulaukiame diskusijų dažniausia dėl įgyvendinimo, ne dėl paties projekto, bet dėl įgyvendinimo arba dėl priimto įstatymo įgyvendinimo. Turbūt mes turėtume prisiimti atsakomybę, jeigu tas gyvenimas nebūna toks sėkmingas, kaip tikėtumėmės, bet visada iš klaidų pasimokoma. Tarkime, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas. Jis buvo tobulintas tik dėl to, kad atsirado kitos patirtys ir atsirado reikalingi sprendimai, kurie dabar kompromisiniame variante po ilgų diskusijų. Netgi po šito laikotarpio be sesijos tos diskusijos bus tęsiamos.

– Ir panašu, kad audringos diskusijos?

V. Pranckietis: Dėl vaiko teisių, man atrodo, jau yra suderinti 3 projektai ir po svarstymo buvo siūloma netgi priimti skubos tvarka. Pasakiau, kad ne, netaikykim vaiko teisėms jokios skubos, tegul dar lieka diskusijos, tegul dar pasisako tėvų forumas ar kas nors, kas norėtų kalbėti šiais klausimais.

– Pone Pranckieti, jūsų siūlymas santūriau vertinti valstiečių ir žaliųjų galimybes savivaldos rinkimuose pasirodė racionalesnis nei partijos lyderio R. Karbauskio beribis optimizmas: „laimėsime visus trejus“. Kaip dabar jaučiatės, likęs teisus?

V. Pranckietis: Man pavyksta neretai tapti iš anksto teisiam. Nieko čia turbūt išskirtinio, tiesiog gal aš vertinu paprasčiau, galbūt kukliau. O optimizmas iš partijos vadovo yra gerai. Optimizmo reikia tam, kad žmonės tikėtų iš anksto, kad čia tiktai taip ir gali būti, o tie rezultatai visada parodo, kaip žmonės mano ir kaip žmonės balsuoja. Mums tie rinkimai buvo tikrai sėkmingi. Gavome 88 mandatais daugiau ir dar neaišku, kaip bus po mero antrojo turo rinkimų. Dar galime iki kokių 10 mandatų tikėtis papildomai, nes merai savaime tampa tarybos nariais. Manau, kad tie rinkimai sėkmingi, mes tapome ir rajonų, regionų partija.

– Jūs čia apie puspilnę stiklinę, o ne pustuštę, nes kaip bevartytum – trečia vieta tarp partijų niekaip nėra laimėti rinkimai. Liko įspūdis, kad skirtingos judviejų prognozės nesukėlė R. Karbauskio entuziazmo ir tikrai nebūtų pirmas kartas, kai nekalbate unisonu. Kaip dabar klostosi jūsų santykiai?

V. Pranckietis: Mūsų santykiai turbūt yra darbiniai, tokie, kokių reikia. Unisonu čia net negalima kalbėti. Aš turbūt buvau klausiamas pačią rinkimų dieną, nežinau, kada buvo R. Karbauskio pareiškimai. Aš vertinu taip, kaip vertinu. Smagu, kad ir po to R. Karbauskis pripažino, kad taip, nes mes nesurinkome tiek, kiek tikėjomės, jo buvo skelbiami 300 mandatų. Bet vis tiek grįšiu prie to, kad rinkimai mums buvo sėkmingi, nes šiemet laimėjome 88 daugiau nei 2015 m.

– Atrodo, jums sekasi prognozuoti geriau negu R. Karbauskiui. Kaip prognozuotumėte partijos kandidato Sauliaus Skvernelio šansus?

V. Pranckietis: Prezidento rinkimuose šiandien, sakyčiau, 50/50.

– Arba laimės, arba nelaimės? Ar kad pateks į antrąjį turą?

V. Pranckietis: Aš jau kalbėjau apie antrąjį turą.

– Nekelia jums jokių abejonių parašų už kandidatus, rinkimų eiga? Tempas elektroninėje erdvėje?

V. Pranckietis: Man juoką kėlė pirmos dienos lenktynės. Kaip vaikučiai – kuris greičiau nubėgs iki vandens.

– Mindaugas Puidokas ir kai kurie kiti asmenys atims balsų iš pono S. Skvernelio?

V. Pranckietis: Aš M. Puidoko galimybes labai kukliai vertinčiau, jis turbūt ir pats tai supranta, kad tiesiog buvo toks momentas, kad žmogus galėjo daugiau pasirodyti ir pasirodė. Nemanau, kad jis yra konkurentas.

– Ir jam tebėra atviros durys į LVŽS frakciją?

V. Pranckietis: Aš frakcijos dalykų nereguliuoju, mano pareigos dabar neleidžia būti frakcijoje, bet, manau, jeigu apsispręs grįžti, M. Puidokas ras gerus sakinius, gal kokias frazes. Manau, jam nėra kur kitur eiti. Jam tas pasirinkimas visada tikdavo, tai ir sugrįžti... Visada paklydę vaikai sugrįžta.

– Referendumo perspektyvos. Jums šitoje sesijoje reikės performuluoti vieną nutarimą. Ankstesnis buvo dėl pilietybės išsaugojimo su dviejų savaičių pertrauka. Dabar, po Konstitucinio Teismo išaiškinimo, reikia skelbti naują nutarimą.

V. Pranckietis: Po Konstitucinio Teismo išaiškinimo tą pačią dieną paskambinau visų frakcijų seniūnams, išskyrus vienos frakcijos, neatsiliepė, socialdemokratų, bet po to kalbėjau taip pat. Prašiau, kad aptartų frakcijose, nes ginčas vyko visada dėl dviejų dienų, ne dėl paties referendumo reikalingumo dėl pilietybės išsaugojimo. Tarėmės su seniūnais, dar kartą susirinksime ir tarsimės. Lyg ir priešiškumo jokio nėra, turbūt kovo 10 d. pirmame posėdyje priimsime tą nutarimą, kad būtų referendumas vieną dieną – gegužės 12 d. su prezidento pirmuoju turu.

– O kitas referendumas dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo jums atrodo reikalingas?

V. Pranckietis: Taip, jis reikalingas. Jau turbūt 20 m. tą klausimą varto daugelis partijų ir niekaip niekas nesiryžo tokio referendumo paskelbti. Manau, teisingas sprendimas buvo dabar jį pateikti, nes dabar yra pirmieji rinkimai po mūsų išrinkimo į Seimą. Tai buvo įsipareigojimas ir mūsų partijos programoje buvo keliamas Seimo narių sumažinimo klausimas, Lenkų rinkimų akcijos programoje taip pat. Tas Seimo nutarimas tik atveria kelią žmonėms nuspręsti: reikia mažinti ar nereikia mažinti. Mes nesakome mažinti ar nemažinti, bet sakome, kad yra siūlymas – pritariate ar nepritariate? Žmonės pasakys. 1996 m. žmonės pasakė, kad nereikia Seimo mažinti.

– O opozicijai kyla abejonių, ar sprendimas skelbti šį referendumą atitinka Konstituciją?

V. Pranckietis: Opozicija kelia abejones galvodami apie tai, kas būtų, jeigu būtų. O šiuo metu visi įstatymai, visi nutarimai yra paskelbti pagal galiojančius įstatymus, niekas nepaneigė, kad jie yra galiojantys, todėl jie paskelbti teisėtai ir teisingai.

– Apie naują aplinkos ministro kandidatūrą nekalbėjote su prezidente šiandien?

V. Pranckietis: Ne, nekalbėjome.

– Gal pavyko ką nuveikti prezidentės ir premjero taikymo fronte?

V. Pranckietis: Nebuvau niekada tuo taikdariu, mane žiniasklaida buvo paskelbusi taikdariu. Labai dėkoju už tokį naują epitetą. Visada yra gera būti taikdariu ne karadariu. Taikymu aš neužsiėmiau, bet reikia, jog žmonės matytų, kad valdžios kalbasi, kad susikalbame, kad galime kalbėti žiūrėdami vieni kitiems į akis ir kaip jūs dabar darote. Manau, kad bendravimas yra tai, ko iš mūsų tikisi žmonės, o mes esame žmonių rinkti ir turime daryti, bendradarbiauti. Aš tikėčiausi ir ateities valdžiose daugiau bendradarbiavimo tarpusavyje, ką ir žada visi kandidatai į prezidentus.

– Ar jūs irgi manote, kad jeigu rinkimus laimėtų ne jūsų kandidatas, grėstų pirmalaikiai Seimo rinkimai?

V. Pranckietis: Ne, aš taip nemanau. Manau, kad prisiimti atsakomybę už esamos tvarkos griovimą turbūt neturėtų drįsti nė vienas galimas kandidatas, nes tai yra valstybės nusistovėjusios sandaros griovimas. Tiesiog turėtų priimti Seimo daugumos siūlymus. Ir manau, kad taip ir bus. Turbūt nė vienas net nedrįstų deklaruoti to, kad jis atstatydins vyriausybę.

– Vėl špilkų galbūt užsidirbote iš pono R. Karbauskio, nes ir vėl kitokią nuomonę negu jo ištransliavote.

V. Pranckietis: Aš nežinau jo nuomonės apie tai, bet aš žinau savo nuomonę ir ta nuomonė yra pagrįsta mano mąstymu.

Dienos tema. V. Pranckietis

– Jeigu aš teisingai supratau, numatomi 545 projektai šioje sesijoje. Ir jūs sakėte, kad tai yra kiek mažiau, gal net pastebimai mažiau, negu įprasta. Ką tai reiškia?

V. Pranckietis: Daugiau turbūt nei 10 proc. mažiau. Tai nieko nereiškia, tų projektų visada būna tiek, kiek jų reikia. Mes į sesijos darbų programą įrašome visų frakcijų, prezidentūros ir vyriausybės pateiktus projektus tam, kad nebūtų jokio išankstinio nusiteikimo, kad kažkieno tai nenorimas arba nepageidaujamas projektas. Jų galėtų būti daugiau registruotų, dalis dar yra neregistruotų, neatskleistas turinys. Bet į sesijos darbų programą įtraukėme taip, kaip įtraukėme ir diskusijas aktualiais klausimais. Manau, kad ta sesija nebus nė kiek neintensyvesnė, bet mes turėtume ją pabaigti irgi ne laiku, kadangi reikės pratęsti sesiją tam, kad galėtume priimti prezidento inauguraciją. Bus darbinga sesija, bet laiko viskam pakaks.