Lietuvoje

2018.10.26 11:40

Streiku grasinantys teismo medicinos ekspertai piketavo su lavonmaišiais

ELTA2018.10.26 11:40

Streiku grasinantys teismo medicinos ekspertai penktadienį prie Sveikatos reikalų ministerijos piketavo su lavonmaišiais. 

„Šiandien ponas – rytoj lavonas“, „Ar teismo medicina rūpi SAM?“, „Teismo ekspertizė – visuomenės saugumo garantas!“, „Atlyginimų mažinimui – ne!“, „Kodėl krizė baigėsi, o bazinis dydis yra krizinis? 2008 m. – 142 eurai, 2018 m. – 132 eurai!“ Tokiais plakatais mėgino pabudinti už SAM sienų sėdinčiuosius teismo medicinos ekspertai. 

Kaip Eltai sakė Teismo medicinos ekspertų profesinės sąjungos (TMEPS) pirmininkas Giedrius Kisielius, reikalavimai SAM ir kitoms valdžios institucijoms perduoti antradienį. 

Teismo medikas – irgi medikas, pabrėžė G. Kisielius, su 14 kolegų iš teismo medicinos tarnybos atvykęs prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Pritariančiųjų piketui buvo gerokai daugiau, tačiau teismo medicinos ekspertai paisė leidimo piketuoti ne didesnėje grupėje. 

Teismo medicinos darbuotojai, prisidėję nustatant sunkių nusikaltimų vykdytojus, tyrę Zigmanto Sierakausko ir Adolfo Ramanausko-Vanago palaikus, su SAM atstovais aptarė įteiktus reikalavimus ir įspėjo, kad nevykdant jų bus ruošiamasi daliniam streikui, kuris sutrikdys ikiteisminio tyrimo ir teismų darbą. 

Profsąjungų teigimu, viešai deklaruojamas darbo užmokesčio padidėjimas Lietuvos sveikatos priežiūros sektoriuje iki šiol nepalietė kai kurių medicinos sričių darbuotojų grupių. Dalis biudžetinių sveikatos priežiūros įstaigų, tokių kaip Valstybinė teismo medicinos tarnyba, pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), kurios veikla nefinansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), savo darbuotojų darbo užmokesčio padidinimui papildomų lėšų negauna. 

Šiandien VTMT gydytojų, ekspertų vidutinis darbo užmokestis – 1154 eurai (neatskaičius mokesčių), tai yra 30 proc. mažiau už oficialiai skelbiamą šalies gydytojų darbo užmokesčio vidurkį (1664 eurai etatui, 2018 metų pirmo pusmečio duomenimis). Žinant, kad antrą šių metų pusmetį yra skirta papildomai lėšų iš PSDF finansuojamų įstaigų darbuotojų darbo užmokesčiui, šis atotrūkis metų pabaigoje bus dar didesnis. 

„Taikant naująją biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką nuo 2018 m. vasario 1 d. susidarė kuriozinė situacija, kai daliai VTMT darbuotojų, tarp jų ir teismo medicinos ekspertams, turintiems ilgametę ekspertinio darbo patirtį (10 metų ir daugiau), darbo užmokestis sumažėjo vidutiniškai 12,7 proc. Dėl to grupė darbuotojų, tarp kurių ir teismo medicinos ekspertai, gauna mažesnį darbo užmokestį, nei gaudavo 2008 metais. Turime pabrėžti, kad šių darbuotojų pareigos, atliekamas darbas iš esmės nesikeitė, o darbo krūvis netgi išaugo“, – pabrėžė TMEPS pirmininkas G. Kisielius. 

Pasak jo, aštuntus metus besitęsianti VTMT darbuotojų darbo užmokesčio stagnacija demotyvuoja darbuotojus ir sukelia neigiamus padarinius. Pasidarė ne tik sunku pritraukti naujus specialistus ir pagalbinius darbuotojus, kurie turi dirbti ypatingomis darbo sąlygomis, bet ir jau dirbantys specialistai palieka šią profesiją. Tai jau rimtas pavojaus signalas, kuris, deja, vis dar yra ignoruojamas atsakingų valdžios pareigūnų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt