Lietuvoje

2018.10.14 23:43

Organų transplantacijai svarbi kiekviena minutė

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.14 23:43

Lietuvoje išduota beveik 28 tūkst. donorų kortelių. Tačiau transplantacijai prireikus organo arba kaulų čiulpų, kreipiamasi į Pasaulinį donorų registrą, nes mūsų šalyje dažnai tinkamo donoro surasti nepavyksta. Tuomet tikru išbandymu tampa organų pristatymas į gydymo įstaigas. Čia kartais svarbi kiekviena minutė ir ne vienos tarnybos operatyvus darbas bei atsakomybė už žmogaus gyvybę.

Nacionalinio transplantacijos biuro specialistai sako, kad kariniu sraigtasparniu atkeliavę kaulų čiulpai Santaros klinikas pasieks greitosios pagalbos automobiliu, nes kaulų čiulpų persodinimo laikas – 70 valandų, bet jeigu atskraidinami kiti organai, o ypač širdis, tai operacija turi įvykti per 5 valandas. Tada sraigtasparnis skrenda tiesiai į klinikas ir leidžiasi gatvių žiede. Pernai donoriniai organai oru keliavo 49 kartus.

Ne pirmus metus kalbama apie specialią sraigtasparnių nusileidimo aikštelę, tačiau šiuo metu dar tik rengiamas sraigtasparnių aikštelės techninis projektas, kurį Santaros klinikos derina su Civilinės aviacijos administracija ir kitomis institucijomis. Jį parengti tikimasi per pirmą kitų metų pusmetį.

Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau kaip 28 tūkst donorų, Transplantacijos biuro specialistai pataria savo apsisprendimą mirus organus dovanoti būtinai aptarti su artimaisiais.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijų laukia daugiau kaip 450 recipientų.

Daugiau – Virginijos Motiejūnienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt