Lietuvoje

2018.10.02 14:22

Po LRT tyrimo SAM keičia vaikų maitinimo aprašą

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2018.10.02 14:22

Po LRT tyrimo ministerija suskubo keisti vaikų maitinimo ugdymo įstaigose aprašą. Anot sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio, jame nebelieka punkto, kuriame nurodoma, kad receptūros turi būti derinamos su ministerija. Tokį žingsnį paskatino tyrimo atskleista informacija, kad aprašas gimė veikiant interesų grupėms.

LRT tyrimų skyrius išsiaiškino, kad naująjį maitinimo aprašą kūrusios darbo grupės veikloje dalyvavo verslininkė Raminta Bogušienė, už kurios nugaros šmėžuoja didžiausią rinkos dalį vaikų maitinime užimantis verslas.

Paskelbus tokią informaciją, suskubo sureaguoti sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Kaip jis rašė savo socialinio tinklo paskyroje, į situaciją žiūrima labai rimtai ir imamasi reikiamų priemonių.

„Užtikrinu: jokia verslo grupė ar privatūs asmenys neturės išskirtinių sąlygų dalyvauti organizuojant vaikų maitinimą ar sudarant valgiaraščius!“ – tvirtino A. Veryga.

Tai patvirtina ir A. Šešelgis. Anot jo, pataisytas maitinimo tvarkos aprašas jau laukia ministro parašo.

„Tame apraše taisomas aštunto skyriaus 49 punkto antras papunktis, kuriame paminėta, kad pagal juridinių ir fizinių asmenų parengtus su Sveikatos apsaugos ministerija raštu suderintus patiekalų receptūrų rinkinius yra teikiamos įvairios rekomendacijos, kad yra galiojantis receptūrų rinkinys, naudojamas gaminant vaikams maistą“,– nurodo A. Šešelgis.

Tai reiškia, kad iki šiol juridiniai ar fiziniai asmenys, kurie teikia receptūras mokykloms, pagal kurias gaminamas vaikų maistas, tai raštu derindavo su SAM. Dabar tokio reikalavimo nebus.

A. Šešelgis, BNS nuotr.

„Jeigu derinimo procedūrose ar rengimo dokumentuose, procedūrose yra galimų interesų atspindys, šito iš viso neturi būti. Tai reiškia, kad juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie užsiima arba prisideda prie vaikų mitybos ir receptų rašymo, privalės besąlygiškai laikytis paties tvarkos aprašo be jokio derinimo su ministerija, prisiimdami visišką atsakomybę, kad nebūtų jokių spekuliacijų“, – nurodo A. Šešelgis.

LRT tyrimas atskleidė, kad kuriant aprašą prie jo prisidėjo viešosios įstaigos „Sveikatai palankus“ direktorė R. Bogušienė. Šios maisto technologės parengta knyga tapo kelrodžiu šimtams mokyklų ir darželių, pradėjusių gaminti pagal pavyzdinius receptus.

Knyga kainuoja 100 eurų, o ant jos puikuojasi SAM logotipas ir užrašas: „Suderinta su LR Sveikatos apsaugos ministerija“. Kai kurios įstaigos, kaip parodė tyrimas, manė, kad knygą įsigyti privalu, nes ji neva suderinta su ministerija.

A. Šešelgio teigimu, ministerija jau pareikalavo skubiai išimti logotipą, nes kitu atveju bus kreiptasi į teisėsaugą už neteisėtą ministerijos logotipo taikymą. „Kiek žinau, to logotipo jau niekur nebeliko“, – sako viceministras.

Tačiau tai, kaip verslo atstovė atsidūrė darbo grupėje, tvirtina A. Šešelgis, aiškinamasi nebus. Jo teigimu, ministerija susiklosčiusią situaciją priims kaip pamoką.

„Aiškinimasis labai paprastas – 2017 m. ministerijoje dirbo žmonės, kurie čia jau nebedirba. [...] Manau, turime svarbesnių reikalų, nei išsiaiškinti, kaip ir kodėl taip atsitiko, ieškoti kaltų. Manau, kad tai yra dabar pamoka ateičiai“, – nurodo A. Šešelgis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt