Naujienų srautas

Lietuvoje2018.09.17 13:01

G. Nausėda paskelbė, kad dalyvaus prezidento rinkimuose

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.09.17 13:01

Buvęs SEB ekonomistas Gitanas Nausėda paskelbė savo sprendimą dėl dalyvavimo 2019-ųjų prezidento rinkimuose. Pirmadienį sukvietęs žiniasklaidą ir visuomenę jis pranešė, kad sieks tapti Lietuvos prezidentu. G. Nausėda ir toliau teigia, kad šalies vadovo posto sieks kaip nepriklausomas kandidatas.

G. Nausėda jau kurį laiką linksniuojamas kaip vienas pagrindinių kandidatų užimti šalies vadovo postą. Rugsėjo 7-ąją jis paliko vyriausiojo ekonomisto pareigas SEB banke, kuriame dirbo 18 metų. Kaip jau rašė LRT.lt, jo kandidatūrą iškėlė dalis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos skyrių, tačiau bendrame partijos reitinge jis yra trečioje vietoje.

Pats G. Nausėda jau anksčiau yra sakęs, kad jei sieks prezidento posto, tai darys tik kaip nepriklausomas kandidatas. Tiesa, jis neatmetė galimybės priimti kai kurių politinių partijų paramą. 

Paskelbti savo sprendimą G. Nausėda pasirinko prie sostinėje esančio Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro. Ten jis atvyko su žmona Diana Nausėdiene ir rinkimų komanda. Ją sudaro teisininkas Tomas Davulis, psichiatras Linas Slušnys, psichologas Andrius Kaluginas, žurnalistas Vytaras Radzevičius, verslininkas Ilja Laursas, ekonomistas Teodoras Medaiskis, toksikologas Robertas Badaras, rinkodaros ekspertė Dovilė Filmanavičiūtė, politologas Mindaugas Jurkynas, profesorė Jelena Čelutkienė, organizacinio štabo vadovė Algė Budrytė. 

Prisiminė kelionę į Pabaiską

Savo kalbą jis pradėjo kalbėdamas apie kelionę į Pabaiską, kur sutiko varpininkę Kotryną, besimeldžiančią už Lietuvą.

„Nuolat prisimenu savo kelionę į Pabaiską, kur Švenčiausios Trejybės bažnyčioje norėjau pamatyti ir išgirsti vieną iš seniausių Lietuvos varpų. Ten sutikau nuostabią varpininkę ir šventovės saugotoją Kotryną, įkopusią į devintąją dešimtį, sudiržusiomis rankomis, tačiau šviesiomis, gilią sielą liudijančiomis akimis“, – pasakojo G. Nausėda.

Pasak jo, Kotryna nepavargdama meldžiasi už mus, kad pas mus būtų mažiau piktadarysčių ir kad pagaliau nustotume kariauti vienas prieš kitą. Jis sakė tą kartą pagalvojęs, kad tai ir yra tikroji, tylioji Lietuva, kuri aria žemę, kepa duoną, auklėja vaikus, gelbėja žmones nuo ligų.

„Lietuva, kuriai sunku, tačiau ji nepalūžta, ji tiki, kad rytoj bus geriau. Ir taip jau 28 metus. Yra laikas kariauti, o yra laikas taikiai sugyventi ir kantriai dirbti“, – kalbėjo G. Nausėda.

Svarbiausia – gerovės valstybė

Susirinkusiems G. Nausėda sakė, kad šiandien Lietuva pagal gerovės indeksą yra 41 vietoje iš 149 pasaulio valstybių, kai kaimynai latviai yra 37, o estai 27 vietose.

„Kodėl? Juk visi startavome iš vienodų pozicijų, turėjome maždaug tiek pat laiko ir išteklių. Gerovės valstybė yra tas švyturys, į kurį privalo plaukti pavargęs ir kryptį praradęs Lietuvos laivas“, – sakė jis.

Anot G. Nausėdos, gerovė, tai ne tik orios visų piliečių pajamos. Jis kalbėjo, kad gerovė tai teisė gauti kokybiškas sveikatos apsaugos ir švietimo paslaugas, gerovė, pasak G. Nausėdos, tai asmens gerovė ir pasitikėjimas tiek savimi, tiek vienas kitu.

„Laisvos Lietuvos laisvas pilietis neturi būti stumdomas valdžios koridoriuose arba pančiojamas biurokratizmo tinkluose“, –  kalbėjo G. Nausėda.

Jis taip pat teigė gerovės valstybės neįsivaizduojantis be smulkiojo verslo. Anot jo, daugybė žmonių yra pasiryžę sukurti darbo vietas sau ir kitiems, tačiau nuleidžia rankas, nes patiria mokesčių priespaudą ir biurokratinę savivalę.

Kandidatas kalbėjo, kad gerovės valstybė negalima ir be piliečių santarvės. G. Nausėda sakė, kad šiandien Lietuvą tartum vėžys ėda beprasmiai tarpusavio karai ir intrigėlės, kuomet asmeninės ambicijos užgožia valstybės tikslus. Pasak jo, kad nebegalime sau leisti prabangos remti lyderius skaldytojus.

Sieks prezidento posto

G. Nausėda kalbėjo, kad neturime į aukščiausius valstybės postus rinkti žmonių, neturinčių valstybės socialinės, ekonominės sąrangos išmanymo ir tvirto vertybinio stuburo.

„Mums reikia nepriklausomo prezidento, gebančio mąstyti globaliais masteliais, gerai suvokiančio šiandieninio pasaulio funkcionavimo dėsnius ir tendencijas, o kartu, gebančio panaudoti savo žinias žmonių problemoms spręsti.

Prezidento, kuris galėtų apginti geopolitinius ir ekonominius šalies interesus, čia pat, prie derybų stalo, aktyviai reaguodamas į aktualijas bet kuriame tarptautiniame forume“, – kalbėjo G. Nausėda.

Jis sakė esantis žmogus, kuris beveik 20 metų analizavo globalius ir lokalius ekonominius bei politinius sąryšius, todėl žino, kad jo minėtos kompetencijos yra įgyjamos  nuosekliu, kantriu, kasdieniu darbu. G. Nausėda taip pat sakė gerai suvokiantis, ne tik kas yra vietinė, bet ir globali konkurencija.

G. Nausėda, E. Genio/LRT nuotr. 

Anot jo, prireikė kelių dešimtmečių aktyvios intelektinės, mokslinės, pedagoginės ir praktinės veiklos, kad šiandien būtų visapusiškai pasirengęs ir remiamas penktadalio Lietuvos rinkėjų jaustųsi turintis teisę telkti konstruktyvias jėgas žygiui už gerovės valstybę.

„Aš apsisprendžiau dalyvauti 2019 metų Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose“, – paskelbė G. Nausėda.

D. Nausėdienė: „Tai – mano žmogus“

Į susirinkusiuosius kreipėsi ir G. Nausėdos žmona Diana. Ji kalbėjo, kad žemaitė moteris nesako „mano vyras“, o sako „mano žmogus“. G. Nausėdos žmona dėstė, kad žemaitei moteriai nereikia eiti į rytus ar vakarus tam, kad išsikovotų savo teises ir laisves.

„Ji visada, per amžius, buvo ir tebėra unikali savo nepriklausoma dvasia. Įsiklausykime širdimi, kiek pamatinės laisvės moteriai, vyrui ir valstybei yra užkoduota dviejų sąvokų dermėje – „mano žmogus.“

Mano žmogus gali būti netobulas, jis gali klysti, bet jis negali primesti savo silpnumo valstybei. Jis turi žinoti aiškų kelią ir skinti jį kiekvienam laisvos Lietuvos piliečiui. Jis turi turėti valios ir jėgų vesti į priekį visus. Tikiu savo žmogumi“, – sakė D. Nausėdienė, pridurdama, kad jos vyras yra žmogus galintis pakeisti pasaulį.

D. Nausėdienė kalbėjo savo vyro ryžtu, energija ir veiklumo genu, todėl viešai atiduodanti jam savo balsą tam, kad jis įgalintų tyliąją Lietuvą.

Paramą priims

Po sprendimo paskelbimo G. Nausėda surengė trumpą spaudos konferenciją. Joje jis kalbėjo, kad tikisi paramos iš tokių rinkėjų, kuriems svarbūs tie patys dalykai, kuriuos jis įvardijo.

„Tikiuosi, pirmiausia, tyliosios Lietuvos palaikymo, nes tylioji Lietuva yra iš esmės ta, ant kurios mes visi stovime“, – kalbėjo kandidatas. Anot jo, nesvarbu, kokiai politinei srovei prijaučia rinkėjai, nes jis nori būti žmogumi, kuris ieškotų santarvės tarp skirtingų politinių pažiūrų žmonių ir jo statusas jam leidžia tai daryti.

Paklaustas, ar dalyvaus konservatorių vidiniuose rinkimuose G. Nausėda atsakė, kad yra nepriklausomas kandidatas su savo programa, komanda. Tiesa, jis neatmeta galimybės priimti skirtingų judėjimų, asmenų ar politinių partijų paramą.

Tačiau tiems, kas nori jį remti, G. Nausėda iškėlė sąlyga – jam neturėtų būti trukdoma važiuoti per Lietuvą ir susitikti su žmonėmis. 

Paprašytas sukonkretinti, ar dalyvaus TS-LKD rinkimuose, sakė dar turintis keletą dienų įvertinti visas aplinkybes, gauti šiek tiek daugiau informacijos apie tai, kokie reikalavimai būtų keliami ir tada priims galutinį sprendimą.

„Reikėtų pirmiausia įvertinti, ar nebus keliama kažkokių reikalavimų, susijusių su dalyvavimu krašteliu ir kituose rinkimuose, remiant partijos kandidatus. Man tai būtų nepriimtina. Jei to nebus, galiu dalyvauti konservatorių rinkimuose“, – sakė G. Nausėda.

Apie kitų partijų galimą paramą G. Nausėda kol kas nekalba, tačiau patikino, kad nepriims paramos iš partijų, sulaukusių kaltinimų iš teisėsaugos.

Kandidatas kalbėjo, kad pasvarstymai, jog jis delsė paskelbti sprendimą yra pasvarstymai keisti, turint omenyje, kad yra kandidatų ketinančių sprendimą paskelbti tik kitų metų vasarį, o esą yra ir tokių, kurie neapsisprendė, kuriuose rinkimuose dalyvaus.

Be to, jis teigė negalėjęs paskelbti savo sprendimo, kol nebaigė profesinės veiklos SEB banke. Apie tai, kad dalyvaus jis paskelbė praėjus dešimčiai dienų po to, kai paliko vyriausiojo ekonomisto postą.

Kalbėdamas apie finansus, kandidatas sakė, kad naudosis visomis galimybėmis, kurias suteikia Lietuvos įstatymai. Tačiau teigė, kad apie dar anksti kalbėti, nes lėšas rinkti galima bus tik įstatymo numatytais terminais.

„Pradiniame etape teks panaudoti, ir tą darau, demonstruodamas savo labai ryžtingą požiūrį į šiuos rinkimus, asmenines lėšas ir santaupas“, – teigė buvęs ekonomistas.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ketina kviesti į G. Nausėdą į posėdį ir klausti jo apie buvusią ekonominę krizę. Pats G. Nausėda atsakė, kad jei tai nėra kažkieno asmeniškumai, toks kvietimas leis jam pristatyti savo mintis, poziciją.

„Manau, kad galėsiu jaustis visiškai ramiai, nes visada vadovavausi profesionalumo kriterijais“, – sakė kandidatas.

Kalbėdamas apie suburtą komandą, G. Nausėda sakė, kad tai žmonės, turintys pasitikėjimą visuomenėje, pasiekę daug savo srityse ir turintys tvirtą nuomonę.

E. Genio/LRT nuotr. 

Paklaustas, kaip vykdytų užsienio politiką ir ką mano apie santykius su Rusija, G. Nausėda teigė, kad žmonėms svarbūs tiek ekonominiai interesai, tiek saugumas. Todėl prezidentas turės labai subtiliai įvertinti abi aplinkybes.

„Šiandien aš laikausi nuostatų, kad Ukrainoje vyksta karinis konfliktas, kad Krymas yra aneksuotas ir mes privalome daiktus vadinti tikraisiais vardais. Kuomet kalbama apie santykių su Rusija gerinimą, aš pasitelkiu šachmatų terminologiją ir analogiją.

Jei kita pusė yra padarius tam tikrus sprendimus, kurie sukėlė ES ir Vakarų bendruomenės atoveiksmį, dabar ėjimas priklauso Rusijai. Šachmatininkas negali daryti dviejų ėjimų iš eilės. Ėjimas priklauso Rusijai ir jei ji padarys tam tikrus ėjimus, atsivers visos galimybės pagerinti santykius su šia mums svarbia valstybe“, – kalbėjo G. Nausėda.

Atsakydamas į klausimą, ar pritartų homoseksualų santuokai, G. Nausėda sakė, kad šis klausimas yra itin svarbus ir jis laikosi nuostatos, kad šiuo klausimu privalo pasisakyti visa Lietuvos visuomenė.

„Man labai svarbu, kad nebūtų jokių konfliktų ar asmeninės priešpriešos tarp šių žmonių ir likusios visuomenės. Todėl pasisakyčiau už referendumą, bet kol jis įvyks, turime padaryti daug namų darbų ir pristatyti šį klausimą diskusijai. Pasigendu nuoširdaus ir mandagaus kalbėjimosi tarpusavyje“, – sakė G. Nausėda.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi