Lietuvoje

2013.07.27 20:32

Vilniuje vyko eitynės „Už lygybę“

ELTA, DELFI.lt, LRT Televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt2013.07.27 20:32

Šeštadienio popietę prasidėjusios antrosios šalies istorijoje homoseksualų eitynės „Už lygybę“ pasiekė Lukiškių aikštę ir baigėsi valanda anksčiau nei buvo skelbta. Incidentų per eitynes nebuvo išvengta: keli protestuotojai buvo sulaikyti, į eitynių dalyvius buvo paleista keletas kiaušinių.

Šeštadienio popietę prasidėjusios antrosios šalies istorijoje homoseksualų eitynės „Už lygybę“ pasiekė Lukiškių aikštę ir baigėsi valanda anksčiau nei buvo skelbta. Incidentų per eitynes nebuvo išvengta: keli protestuotojai buvo sulaikyti, į eitynių dalyvius buvo paleista keletas kiaušinių.

Lukiškių aikštėje eitynių dalyvius riksmais, priešiškais plakatais pasitiko priešininkai, įvyko susirėmimas su policijos pareigūnais. Pareigūnai eitynių metu ir Lukiškių aikštėje slopino kiekvieną išsišokimą.

Kaip LRT televizijos naujienų tarnybai patvirtino Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Kęstutis Lančinskas, iš viso dėl su eitynėmis susijusių incidentų į policijos komisariatus pristatyti 28 asmenys. Pradėti du ikiteisminiai tyrimai (vienas dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir vienas dėl disponavimo narkotikais), surašyta 16 AT pažeidimo protokolų už nedidelį chuliganizmą, fiksuoti 6 teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų nevykdymo atvejai.

Buvo sužeistas vienas policijos pareigūnas.

Renginys turėjo tęstis iki 16 val., tačiau DELFI.lt rašo, kad eitynės „Už lygybę“ baigėsi valanda anksčiau – 15 val. visiems dalyviams buvo padėkota už jų palaikymą. Į orą organizatoriai paleido įvairiaspalvius balionus.

Eitynių dalyviai eidami sostinės Gedimino prospektu laikė plakatus su užrašais „Už lygybę“, „Palaikome kovojančius“, „Didžiuojuosi būdamas lietuvis ir gėjus“, „Už LGBT teises Rusijoje“, „Lygūs mokesčiai – lygios teisės“ ir pan. Eitynėms papuošti važiavo ir du atviri autobusai. Ant vieno autobuso šono pakabintas užrašas skelbė: „Didžiuojamės būdami savimi“.

Planuota, kad eitynėse dalyvaus apie 800 žmonių, tarp jų – politikai, diplomatai.

Primename, kad apie 11.20 val. Katedros aikštėje policija sulaikė Kauno politiką, buvusį miesto merą Vytautą Šustauską. Eidamas su grupe asmenų jis šūkavo ir keikėsi. Už nedidelį chuliganizmą jis pristatytas į Vilniaus miesto 3-iąjį policijos komisariatą.

Apie 12.50 val. Gedimino prospekte buvo sulaikytas dar vienas protestuotojas, pranešė DELFI.lt. Jį ant šaligatvio pargriovė būrys policininkų ir surakino rankas. Paaiškėjo, jog ant grindinio paguldytas ir surakintas Seimo narys Petras Gražulis. Jis išvežtas į policijos komisariatą ir prie protestuotojų prisijungė besibaigiant renginiui.

Viešąją tvarką sostinėje palaiko gausios policijos pareigūnų pajėgos. Itin daug policininkų buvo sutelkta ties V. Kudirkos aikšte.

Pasitelkta raitoji policija. Virš sostinės skraidė sraigtasparnis.

V. Simonko jau mąsto apie kitas eitynes

Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko praėjusias eitynes įvertino labai teigiamai. Jis tikino visų eitynių metu jautęsis saugiai, džiaugėsi visuomenės palaikymu. V. Simonko prasitarė, kad rimtai pradeda mąstyti apie kitas eitynes.

„Aš manau, kad eitynės praėjo puikiai. Nepaisant kai kurių incidentų ir tų, kuriems negaila kiaušinių. Tai tik netolerancijos išraiška, bet jos nedaug“, – pasakojo V. Simonko ir patikino manantis, kad miestui padovanojo didelę šventę.

„Tiek žmonių, kiek aš mačiau Lukiškių aikštėje, yra stiprus signalas mūsų savivaldybei, merui, kad miestui reikia dovanoti šventes. Šią šventę mes organizavome ir padovanojome miestui“, – pasakojo Lietuvos gėjų lygos vadovas.

Jis patikino tenorintis vieno – sustabdyti vieno iš Seimo narių, kurio pavardės paminėti nepanoro savivaliavimą.

Paprašytas įvertinti policijos darbą jis patikino apsauga nenusivylęs ir patikino jų darbą išanalizuosiantis vėliau. V. Simonko pabrėžė, kad eitynių metu jis jautėsi saugus. Kilusius incidentus jis įvertino kaip demokratinės visuomenės produktą ir patikino nepykstantis – žmonės turi galėti išreikšti savo požiūrį.

„Dabar mes rimtai pradedame galvoti apie tai, kad miestui reikia dažniau dovanoti tokias šventes. Mes rimtai galvojame apie kitų metų eitynes. Teismas mūsų pusėje, visuomenė yra pakankamai tolerantiška, visi šypsosi“,  – pasibaigusiomis eitynėmis džiaugėsi V. Simonko.

P. Gražulis: reikia bausti už homoseksualių santykių propagavimą

Nepritariantys šeštadienį vykstančioms homoseksualų eitynėms „Už lygybę“ piliečiai vidurdienį buvo susirinkę į gedulingą protesto mitingą sostinės Katedros aikštėje. Vienas iš jo iniciatorių – Seimo narys Petras Gražulis tvirtino tikįs, kad Lietuvai užteks jėgų ir pavyks atsispirti Europos Sąjungos klerkų peršamai „homokultūrai“.

„Aš manau, kad pavyks ir užteks mums jėgų, proto ir politinės valios – mes sugebėsime atsispirti ES klerkų spaudimui. (...) Reikia grąžinti ir neleisti propaguoti homoseksualių santykių, reikia bausti jų propagavimą ir demonstraciją taip, kaip padarė Rusija ir Vengrija, ką daro Ukraina“, – protesto metu kalbėjo P. Gražulis.

Į Katedros aikštę susirinko 20–30 žmonių. Jų rankose plevėsavo plakatai su užrašais „Išsaugokime šeimą“, „Neleiskite, kad mums kištų homokultūrą“, „Stop Aids“, „96 proc. TV žiūrovų – prieš gėjų eitynes“.

P. Gražulis apgailestavo, kad į gedulingą protestą susirinko tiek mažai žmonių.

„Nežinau, kvietėme visus, o kiek atėjo, tai nežinau. Beveik niekas ir neatėjo. (...) Gal jie pasirinko kitas protesto formas. Jeigu, žinoma, čia būtų susirinkę šimtai tūkstančių žmonių, būtume juos (homoseksualus – ELTA) nušlavę. Mes planavome eiti ir apsaugoti Lukiškių aikštę nuo išniekinimo“, – kalbėjo Seimo narys.

P. Gražulis taip pat piktinosi, jog homoseksualų eitynės yra įtrauktos į oficialių Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai renginių sąrašą.

„Tai yra nusikaltimas. Nusikaltimą įtraukė kaip oficialų renginį. Tragedija – jeigu mes nesugebėsime apginti, tai neliks valstybės. Visos imperijos – Romos, Bizantijos, Babilono – dėl šitų dalykų sužlugo. (...) Mestos visos pajėgos, kad homoseksualai galėtų žygiuoti. Kas vyksta mūsų valstybėje? Jūs mums pasakykite! Tie, kurie kovojo už Lietuvą ir žuvo – jiems neleidžia žygiuoti, o tie, kurie griauna mūsų valstybės pamatus, gali griauti mūsų valstybę“, – šeštadienį kalbėjo P. Gražulis.

„Dėl ko daromi šitie paradai? Kad pritrauktų kuo daugiau žmonių, nes to galima išmokinti. Tai yra savotiškai užkrečiama – dėl to mes ir protestuojame. Jeigu namuose daro tokius dalykus, tai akys nemato ir širdies neskauda. Nerekomenduojame, bet jūs nepropaguojate, ypač tarp jaunimo, tokių dalykų. Jei propaguoji, darai mitingus, eisenas, paradus ir sakai, kad tai yra normalu, tai, aišku, mes turime tam pasipriešinti ir protestuoti. Mes esame teisūs“, – tvirtino vienas iš gedulingo protesto prieš homoseksualų eitynes iniciatorių, Kauno vicemeras Stanislovas Buškevičius.

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius