Naujienų srautas

Lietuvoje2018.06.27 21:45

Neradusi darbuotojų tarnyba nuo pirmadienio vaikų teises prižiūrės nuotoliniu būdu

Nuo liepos 1 d. įsigalioja vaiko teisių apsaugos reforma. Iš 60 savivaldybių vaiko teisių apsaugos koordinavimą turi perimti viena institucija prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Tačiau laiko nebeliko, o tarnyboje tebetrūksta beveik 70 darbuotojų. Todėl vaikų priežiūra kai kuriuose rajonuose kurį laiką vyks per atstumą.

Socialinė darbuotoja puikiai pažįsta 3 vaikus Ignalinos mieste nuomojamam būste auginančios Rasos šeimą. Bedarbė motina liūdi, kad vyrui išvažiavus uždarbiauti į Vokietiją ir deklaravus ten gaunamą algą, šeimai nebepriklauso anksčiau gautos išmokos. Vienintelės likusios pajamos – vaiko pinigai – maždaug 200 eurų per mėnesį.

Socialinė darbuotoja Rita Dervinienė šįkart patarimais bandė padėti šeimai, kurią stebi senokai.

„Iš pradžių jie susikūrė jauną šeimą ir mėgo pinigus leisti sau, pagyventi laisvai, bet metai po metų vaikučių daugėjo ir tų pinigėlių neužtekdavo. Pamatėm, kad jie nemoka planuoti, nesiseka pastebėjom tuos dalykus, pradėjom patarinėti. Mama, augindama 3 vaikus, pavargsta, ir įvairių situacijų būna – atsipalaiduoja ir būna, kad vaikučiai būdavo be priežiūros. Dabar negalim pasakyt – viskas gerai“, – pasakojo Ignalinos rajono savivaldybės socialinė darbuotoja R. Dervinienė.

Per 90 socialinės rizikos šeimų vaikų priežiūrą Ignalinos rajone iki šiol koordinavo 2 darbuotojos – Ignalinos vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja ir specialistė. Nuo pirmadienio, įsigaliojus vaiko teisių apsaugos reformai, šias pareigas iš savivaldybės turėtų perimti respublikinė Valstybės vaiko teisių apsaugos tarnyba. Tačiau abi – ir vedėja, ir specialistė pereiti dirbti eilinėmis darbuotojomis į respublikinę tarnybą atsisakė.

„Užleidžiam, viskas, tegu pasidžiaugia kiti postais, titulais. Suteiksim kitiems titulus. Daug metų yra dirbta, nemažai, bet gal reikia naujų žmonių, naujų jėgų, gal reikia naujo požiūrio. Tegul ateina jaunimas ir dirba. Gal iš šalies kitaip matosi – reikia gal pokyčių šitoje sistemoje“, – sakė Ignalinos rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Danutė Ropienė.

Naujų žmonių vietoje išėjusių moterų dar nėra, todėl, kol bus priimti nauji žmonės, Ignalinos vaiko apsaugos teisės bus koordinuojamos iš Utenos.

„Valdžia yra geriau tada, kada arčiau žmogaus – žmogui geriau, ir valdžia visada greičiau tą žmogų pastebi. Čia ta bėdelė gali būti, kad iš toliau vadyba bus“, – nuogąstavo Ignalinos meras Henrikas Šiaudinis.

„Tikrai neramina tie žmogiškieji ištekliai, nes ir mobiliųjų komandų sukūrimas, ir budėtojų atsiradimas yra nauja mūsų vaikų teisių apsaugos srityje. Pirmiausia neramina, ar iki galo bus sukomplektuoti visi šitie kadrai, kurie reikalingi“, – sakė Utenos rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Gailutė Blažienė.

Visoje Lietuvoje iš 360 savivaldybėse dirbusių vaiko teisių apsaugos specialistų pereiti į respublikinę tarnybą atsisakė per 40 žmonių. Daugiausia Vilniaus mieste – pusė Vaiko teisių apsaugos skyriaus. Vilniaus vicemeras sako, kad sostinės savivaldybėje algos didesnės.

„Dėl atlyginimų skirtumo dalis darbuotojų pasirinko jau kitas socialinio darbo pareigybes. Dėl tokio neapibrėžtumo, algoritmų neaiškumo iš tikrųjų atsiveria skylė, ir tuos žmones dabar jau centralizuota vaiko teisių apsaugos tarnyba turi operatyviai susirinkti. Kitu atveju gali susiformuoti tokios situacijos, kai nebus kam reaguoti ar vėluos“, – kalbėjo Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras sako, kad šiuo metu iš 500 trūksta beveik 70 darbuotojų, bet daug kur jau vyksta konkursai.

 „Net jei vienam kitam regione trūksta keleto žmonių, tai ta funkcija bus užtikrinta. Tiems, kurie dirba, bus pavedama papildomai dirbti ir primokama už papildomą darbą. Tai suderinta su darbuotojais visoje šalyje. Žiūrime į kiekvieną savivaldybę, kiekvieną regioną atskirai, kad visomis valandomos, tiek dienos, tiek nakties, tiek savaitgaliais būtų žmonės, atsakingi už tą laiką, ir būtų pasiekiami vienu telefonu visame regione – tai irgi bendras pasiekimas“, – pasakojo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Vaiko teisių apsaugos reformai pasirengti Seimas buvo skyręs 9 mėnesius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi