Lietuvoje

2018.06.26 20:55

Dėl Lukiškių aikštės Vyčio kreipėsi į teismą

Lukiškių aikštės sutvarkymo projekto vadovai kreipėsi į teismą, kad šis atšauktų Kultūros ministerijos organizuoto konkurso rezultatus ir nugalėtoju būtų paskelbtas antros vietos laimėtojas – Vyčio skulptūra. Tačiau neaišku, kokio Vyčio jo šalininkai nori – konkurse Vilniuje dalyvavusio Arūno Sakalausko Vytį statys Kaunas.

„Mes manome, kad šitas (A. Labašausko – LRT.lt) projektas neatitiko esminių kriterijų, kuriuos nustatė pati komisija, taip pat neatitiko įstatyminių aktų, kurie galioja Lukiškių aikštei, todėl siekiame, kad po šio sprendimo panaikinimo procedūros būtų tęsiamos ir darbai būtų įvertinti pagal galiojančius kriterijus. Laimėtoju pripažintas tas darbas, kuris tuos kriterijus atitinka“, – teigia Lukiškių aikštės sutvarkymo projekto vadovas Kęstutis Akelaitis.

Lukiškių aikštės sutvarkymo projektuotojai, kurių dalis yra Vyčio fondo atstovai, kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, kad šis peržiūrėtų, ar konkurso procedūros buvo teisėtos, ir siekia, kad būtų panaikintas sprendimas dėl pirmosios vietos laimėtojo paskelbimo. Pirmoji vieta skirta skulptoriaus Andriaus Labašausko kalvelei, įamžinančiai laisvės kovas.

Viskas ne taip paprasta, nes antrosios vietos laimėtojo, skulptoriaus A. Sakalausko Vytį statys Kauno savivaldybė. Šiuo metu, LRT TELEVIZIJOS laidos „Panorama“ žiniomis, Ukrainoje nulieta skulptūra ruošiama vežti į Kauną.

Lukiškių aikštės architektas Gintaras Čaikauskas sako, kad Vilniuje galėtų atsirasti kitas Vytis, nes Vyčio fondo organizuotame konkurse buvo daugiau dalyvių.

Teismas atidėjo bylos nagrinėjimą iki spalio vidurio, nes Kultūros ministerija turėtų pateikti daugiau Lukiškių aikštės memorialo konkurso dokumentų.

Plačiau – Monikos Petrulienės, Gabrielės Kloniūnaitės, Loretos Mačiulienės reportaže.