Lietuvoje

2018.02.05 15:23

Sukanka metai, kai Lietuvoje dislokuota NATO grupė

Sukanka metai, kai Lietuvoje dislokuota NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė. Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad Lietuva dar niekuomet neturėjo tiek sąjungininkų ir tarptautinių garantijų kaip dabar.

Oficialios ceremonijos metu Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko Rukloje rikiuotės aikštėje išsirikiavusius NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėje grupėje Lietuvoje šiuo metu dislokuotus karius iš Vokietijos, Nyderlandų, Norvegijos, Kroatijos ir Prancūzijos pasveikino Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir kariuomenės vadas gen. ltn. Jonas Vytautas Žukas, Kroatijos vicepremjeras ir gynybos ministras Damiras Krstičevičius, Nyderlandų gynybos ministrė Ank Bijleveld-Schouten, NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoja Rose Gottemoeller, Vokietijos gynybos ministerijos valstybės sekretorius Marcusas Grubelis.

Iškilmėse taip pat dalyvavo NATO karinio komiteto pirmininko pavaduotojas gen. ltn. Stevenas Sherpo, NATO Jungtinių pajėgų Briunsiume vadas gen. Salvatore`as Farina, kiti aukšto rango Lietuvos ir NATO pareigūnai ir karininkai, NATO ir ES šalių ambasadoriai ir gynybos atašė, Jonavos r. savivaldybės vadovybė.

Susitikimas surengtas minint pirmąsias NATO priešakinių pajėgų bataliono dislokavimo Lietuvoje metines. Jo branduolį šiuo metu sudaro Vokietijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Kroatijos ir Norvegijos kariai.

Šalies vadovės teigimu, Varšuvoje 2016 m. priimtas sprendimas Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuoti 4 tarptautinius batalionus yra istorinis. Pasak prezidentės, 23 šalių sąjungininkių kariai regione yra geriausias atgrasymas, kuris siunčia labai aiškią žinią, kad NATO yra vieningas, stiprus ir pajėgus atremti kylančias grėsmes.

Pasak valstybės vadovės, kiekvienas sąjungininkų karys Lietuvoje reiškia ne tik mūsų, bet ir viso Aljanso saugumą. Karinės pratybos „Zapad 2017“ aiškiai parodė, kad Rusijos priešiškumas Vakarams ir agresyvi politika jų atžvilgiu išlieka. Rusija yra nuolatinėje ir itin aukštoje kovinėje parengtyje, vienu metu gali vykdyti net kelias prieš NATO nukreiptas plataus masto puolamąsias operacijas. Lietuvos kaimynystėje nuolatiniu pagrindu dislokuojamos vidutinio nuotolio raketos „Iskander“, agresyvios kibernetinės atakos, melagingos naujienos, kiti hibridinio karo įrankiai kelia didelę grėsmę tiek mūsų, tiek viso kontinento saugumui.

Prezidentės teigimu, tai įmanoma atremti tik dar labiau sustiprinus NATO ir panaikinus išryškėjusią disproporciją tarp Rusijos keliamos grėsmės bei Aljanso gynybinių pajėgumų. Todėl būtina reformuoti NATO: parengti regiono pastiprinimo strategiją, užkirsti kelią galimai regiono karinei izoliacijai ir užtikrinti, kad prireikus sąjungininkų parama itin operatyviai pasiektų Baltijos šalis. Taip pat reikalinga spartinti NATO sprendimų priėmimą, suformuoti regioninę oro gynybą ir įvykdyti vadaviečių reformą.

Po agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje ir pasikeitus saugumo situacijai regione, 2016-ųjų liepą NATO viršūnių susitikime Varšuvoje nuspręsta Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuoti Aljanso pajėgas. Lietuvoje batalionas visiškai suformuotas pernai gegužę, čia dislokuota per 1200 karių.

Pajėgoms vadovauja Vokietija, taip pat šioje kovinėje grupėje tarnauja kariai iš Norvegijos, Nyderlandų, Belgijos, Liuksemburgo, Kroatijos ir Prancūzijos.

NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė užtikrina aukštą parengties ir sąveikumo lygį nuolat treniruodamasi ir rengdamasi kolektyvinei gynybai. Mokomajame pulke Rukloje dislokuota tarptautinė kovinė grupė šiandien yra integruota į Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ sudėtį ir nuolat dalyvauja kolektyvinės gynybos mokymuose ir pratybose.

„Šiuo veiksmu buvo aiškiai parodyta, kad esant bet kokiai agresijai prieš vieną Baltijos šalį, turės priešininkas reikalų iš karto bent jau su 23 šalimis“, – teigia krašto apsaugos ministras R. Karoblis.

Sąjungininkų kariai Rukloje dislokavo dešimtis tankų, šarvuočių ir kitos karinės technikos.

Beje, anot R. Karoblio, toks NATO elgesys ir pagalba sąjungininkams – jos sėkmės istorija.

„NATO priešakinių pajėgų bataliono dislokavimas Baltijos šalyse ir Lenkijoje yra neabejotinai Aljanso sėkmės istorija, rodanti, jog didėjant grėsmėms NATO yra pasirengusi atitinkamai reaguoti ir prireikus duoti atkirtį“, – pabrėžė R. Karoblis.