Lietuvoje

2017.12.07 18:51

Teikia projektą dėl Vyčio Lukiškių aikštėje: pasirašė 41 Seimo narys

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2017.12.07 18:51

Netylant diskusijoms dėl Lukiškių aikštės paminklo, grupė Seimo narių teikia Lukiškių aikštės įstatymo projektą. Jo rengėjai siūlo įstatymo lygiu įtvirtinti aikštės valstybinę reprezentacinę funkciją ir joje įrengti memorialą su Vyčio paminklu.

Įstatymo projektą pasirašė 41 Seimo narys iš įvairių Seimo frakcijų. Jis skubos tvarka įtrauktas į Seimo posėdžių darbotvarkę.

Projektą inicijavo ir parengė Seimo nariai Audronius Ažubalis, Arūnas Gumuliauskas ir Laurynas Kasčiūnas.

Naujas reglamentavimas esą padėtų aiškiai apibrėžti aikštės reikšmę ir memorialo turinį, o vyriausybę įpareigotų suderinti Vyčio memorialo projektą ir taip, projekto rengėjų teigimu, išpildyti visuomenės lūkesčius.

„Reprezentacinėje aikštėje turi būti valstybės simbolis. Kas yra valstybės simbolis? Tai yra himnas, mūsų vėliava ir Vytis. Ir viena, ir kita pusė gali turėti tam tikrų argumentų, bet tam turbūt gali būti ir Seimas, kuris gali prisiimti atsakomybę“, – sako vienas projekto rengėjų, Seimo narys L. Kasčiūnas.

Tam nepritaria parlamento pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jo teigimu, reikia gerbti Vilniaus Lukiškių aikštės memorialo konkurso rezultatus.

S. Skvernelis: kodėl niekas neįprasmina partizanų kovos?

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad L. Kasčiūno ir A. Ažubalio siūlomas įstatymo projektas dėl draudimo propaguoti komunizmą bei kitas totalitarines santvarkas viešuosiuose objektuose yra netinkamas. Anot premjero, griauti paminklus rašytojams ir menininkams yra netikslinga ir „nelabai skaniai atrodo“.

Vyriausybės vadovas „Žinių radijui“ aiškino, kad dėl paminklų likimo turėtų nuspręsti pati miesto bendruomenė ir miestiečiai. „Jie turi nuspręsti, koks paminklas jiems reikalingas ar nereikalingas“, – sakė S. Skvernelis. 

Ministro pirmininko teigimu, valstybė paminklus, kurie buvo siejami su okupacija ir lietuvių tautos žudymu, pašalino. Todėl dabar griebtis menininkų ir rašytojų memorialų ir paminklų – nėra tai, ką turėtume daryti, pažymėjo S. Skvernelis. 

Premjeras taip pat pabrėžė, kad „kovotojai“, kurie nori išnaikinti viską, kas bent kažkiek buvo prisilietęs prie sovietinio laikotarpio, turėtų patys atsisakyti žmonių, buvusių nusikalstamos Komunistų partijos nariais ir tarnavusių sovietinei sistemai. Ir tik tai padarius, kalbėjo S. Skvernelis, morališkai kelti tokius klausimus. 

Apibendrindamas S. Skvernelis teigė manąs, kad dabar Lietuvoje reikėtų įprasminti ir padaryti tai, kas dar nepadaryta. „Ir tai yra klausimas kovotojams su paminklais, kodėl nėra šiandien šalyje paminklo, monumento, kuris įprasmintų mūsų partizaninę kovą ir rezistencinį judėjimą“, – kalbėjo premjeras. 

S. Skvernelis teigė, kad yra priimtas sprendimas, jog Kryžkalnyje bus monumentas visiems partizanams atminti.

Tuo metu Vilniaus savivaldybė sako jau pradedanti įgyvendinti vyriausybės paskelbtame konkurse pirmą vietą pelniusio Andriaus Labašausko memorialą.

„Jau nedelsiant pradedamas projekto rengimas, taip pat viešieji pirkimai ir tikimės, kad iki kitų metų pabaigos A. Labašausko memorialas stovės Lukiškių aikštėje“, – sako sostinės mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt