Lietuvoje

2021.10.06 11:31

Pedagogų profsąjunga kritikuoja galimą privalomo skiepijimo idėją ir sako – dalis mokytojų tiesiog išeitų iš darbo

atnaujinta 11.58
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2021.10.06 11:31

Vyriausybei trečiadienį svarstant pataisas, pagal kurias tam tikrų sričių darbuotojai būtų privalomai skiepijami, šį siūlymą kritikuoja dalis profesinių sąjungų. Teigiama, kad pakeitimai pirmiausia būtų taikomi sveikatos priežiūros, socialinės globos ir švietimo įstaigų darbuotojams. Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas teigia, kad dėl privalomo skiepijimo dalis mokytojų galėtų išeiti iš darbo.

Pedagogų profsąjungos griežtai nesutiktų: dalis mokytojų paliktų darbus

„Mes už tai, kad būtų palikta galimybė žmonėms apsispręsti, ar jie nori vakcinuotis, ar ne. Žinoma, jeigu jie nesutinka vakcinuotis, jie privalomai turi testuotis, taip, kaip dabar numatyta įstatyme. Galėtų atsirasti toks dalykas, kad dalis mokytojų, kuriems privalomai reikėtų skiepytis ir jie nesutiktų, paliktų švietimo sektorių, tai dar labiau atsirastų tos skylės, o pedagogų jau ir dabar trūksta“, – LRT RADIJUI sako Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.

Tokiai galimybei nepritaria ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS).

„Dar rugpjūčio pabaigoje, girdėdami tokius svarstymus, priėmėme sprendimą, kad nepritariame privalomam vakcinavimui“, – jau LRT.lt sakė LŠDPS vadovas Andrius Navickas.

Jis pabrėžė, kad, pirma, turi būti teisė pasirinkti, antra, mokytojų pasiskiepijimo rodiklis yra aukštas ir siekia apie 90 proc.

„Tad toks priverstinis būdas, manome, būtų netinkama bendravimo formulė“, – sakė A. Navickas.

Anot jo, gali būti, jog, priėmus tokį sprendimą, likusi gana nedidelė dalis nepasiskiepijusių mokytojų griežtai nutartų nesivakcinuoti, o tai reikštų išėjimą iš mokyklos arba būti nušalintiems.

„Tai sukeltų mokytojų trūkumo padidėjimą, kuris ir taip jaučiamas, ir dalyje mokyklų kilti problemų. Tai gąsdinimo ir puolimo priemonė siekiant paveikti žmones“, – kalbėjo LŠDPS atstovas.

Tuo metu Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos valdybos pirmininkė Aldona Baublytė teigia, kad medicinos sistemoje privalomas skiepijimas neturėtų sukelti didelių problemų.

Išimtys dėl privalomo skiepijimo galiotų persirgusiems ar dėl medicininių kotraindikacijų vakcinuotis negalintiems darbuotojams. Pataisomis taip pat siūloma, kad dėl COVID-19 profilaktiškai testuotis privalantys darbuotojai tai darytų savo lėšomis.

Galutinį sprendimą dėl pakeitimų turėtų priimti Seimas.

Premjerė kol kas nemato tokio poreikio

LRT.lt primena, kad Vyriausybė trečiadienį ketina svarstyti pataisas, numatančias privalomus skiepus nuo COVID-19 daliai darbuotojų ir prievolę darbdaviams mokėti už nenorinčiųjų vakcinuotis testus.

Tai numatoma Sveikatos apsaugos ministerijos parengtame Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimo projekte.

Pagal projektą, esant ekstremaliai situacijai ar karantinui, asmenys, dirbantys tam tikrus darbus arba vykdantys tam tikrą veiklą, turėtų būti pasiskiepiję nuo užkrečiamosios ligos, dėl kurios paskelbta tokia padėtis.

To nepadariusieji būtų nušalinami.

Tiesa, Ministrė pirmininkė antradienį sakė kol kas nematanti poreikio sudaryti profesijų, kurioms skiepai būtų privalomi, sąrašą.

„Vyriausybė kol kas nesiūlo privalomų skiepų. Vyriausybė siūlo, kaip ir taikoma, privalomą testavimą. Yra valstybių, kuriose taikomas privalomas skiepijimas. Ir, aišku, čia pirmiausia kalba būtų apie tas profesijas, kur yra padidėjusi rizika kitiems žmonėms užsikrėsti, kur dirbama su žmonėmis, kurie senyvi arba ligoti, paprastai kalbama apie medicinos personalą arba žmones, dirbančius slaugos, globos namuose. Bet galiu santūriai pasidžiaugti, kad šiose srityse Lietuvos skiepijimosi rodikliai yra labai geri“, – kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

Premjerė sakė, kad svarbu, jog visi žmonės būtų pasiskiepiję, bet poreikio kalbėti apie papildomas priemones ji nematanti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt