Lietuvoje

2021.06.18 16:02

Pasitikrinkite: mokytojai išsprendė matematikos egzamino uždavinius

atnaujinta 18.01
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.06.18 16:02

Valstybinį matematikos brandos egzaminą laikyti šiemet pasirinko laikyti 16 857 abiturientai. Egzaminas vyksta 181 egzaminų centre. Matematika yra vienas populiariausių pasirenkamųjų brandos egzaminų, mat jo rezultato reikia siekiant valstybės finansuojamos vietos aukštojoje mokykloje.

Pernai po matematikos egzamino kilo didelis šurmulys – šio egzamino neįveikė trečdalis jį laikiusiųjų. Praėjusiais metais jį laikė 16 603 kandidatai – tų ir ankstesnių metų abiturientai.

Po egzamino abiturientai LRT.lt sakė, kad egzamino užduotys buvo sunkesnės, nei jie tikėjosi, bet lengvesnės nei praėjusiais metais.

Panašios nuomonės laikosi ir pedagogai.

Matematikos mokytojui Antanui Apyniui susidarė bendras įspūdis, kad valstybinio matematikos egzamino užduotis nebuvo labai sunki.

Jis mano, kad pakako uždavinių ir tiems, kas mokėsi bendruoju kursu, ir tiems, kurių gebėjimai – aukštesni.

Pasak A. Apynio, šiais metais užduotys yra labiau atpažįstamos, įprastesnės. Mokytojas sakė, kad buvo uždavinių, kuriuos sprendžiant reikėjo daugiau laiko, teko pamąstyti. Kita, vertus, jis tikras, kad laiko turėjo pakakti ir išspręsti, ir perrašyti į atsakymų lapą.

Kaip LRT.lt sakė Kauno technologijos universiteto gimnazijos matematikos mokytojas Leonas Narkevičius, užduotyje buvo pakankamai lengvų uždavinių, kuriuos įveikus egzaminas būtų išlaikytas.

Tačiau, pabrėžė pedagogas, buvo ir tokių uždavinių paskutinėje dalyje, kur vaikams greičiausiai teko pasukti galvą, bet jie, pasak L. Narkevičiaus, ir skirti tiems, kurie taikosi ne į 60 balų, o į 90 ir daugiau.

Tuo tarpu Vilniaus universiteto matematikas Dainius Dzindzalieta pažėrė kritikos.

„Grįžtame į praeitį su tokia matematika. Tokie uždaviniai netikrina loginio mąstymo. Išties užduotis yra lengva. Uždaviniai yra lengvi, bet jie taip sunkiai suformuluoti. Kiek teko bendrauti su mokiniais, jie kai kurių uždavinių neatpažino, jie klausė: ar čia tikrai buvo toks lengvas uždavinys?“, – apibūdino D. Dzindzalieta.

Pasak jo, buvo ir nekorektiškai suformuluotų užduočių, kur reikia spėlioti, ką autorius turėjo galvoje.

Matematikas sakė, kad mokiniai vadovėliuose nematė taip suformuluotų užduočių, tad tai galėjo paspęsti spąstus. O jei uždaviniai būtų suformuluoti taip, kaip mokykliniame vadovėlyje, keblumų nekiltų. D. Dzindzalieta sakė, kad jam panašu, kad uždaviniai buvo nurašyti nuo senų, sovietinių, vadovėlių.

Pasak matematiko, rezultatai gali būti vos geresni nei praėjusiais metais: tie, kurie mokėsi gerai, gaus aukštus įvertinimus, o į matematiką nelinkę mokiniai galėjo suklupti, nebent juos išgelbėjo lengviausių uždavinių blokas.

Su šių metų matematikos egzamino užduotimis galima susipažinti čia.

Kiek žemiau pateikiame „Alfa klasės“ mokytojų pateiktus atsakymus. Taip pat uždavinius išsprendė ir Vilniaus universiteto doktorantai Ieva Kilienė ir Vytautas Miežys, čia pateikiami jų sprendimai.

Pasak uždavinius sprendusių „Alfa klasės“ mokytojų Andriaus Gegužio ir Romo Barono, šių metų matematikos valstybinis brandos egzaminas buvo laikomas vienu iš didžiausių abiturientų iššūkių, nes žvelgiant į pastarųjų metų tendencijas buvo matomi prastėjantys mokinių rezultatai.

„Šių metų egzaminas, mūsų nuomone, buvo ganėtinai nesunkus – egzamine buvo tikrinamos pagrindinės mokinių žinios iš matematikos VBE programos, netrūko bendrojo pobūdžio uždavinių, kurie leistų mokiniams surinkti minimalų taškų kiekis egzamino išlaikymui. Sunkiausi egzamino uždaviniai taip pat nebuvo neįveikiami, pastebimos sąsajos, panašumai su ankstesnių metų užduotimis.

Egzaminą sudarė platus spektras temų, jų kiekis paskirstytas tinkamai ir atitinka egzamino programą. Taip pat egzamino uždavinių formuluotės yra labai aiškios ir nepalikta vietos skirtingai sąlygos interpretacijai. Manome, kad egzamino rezultatai šiemet turėtų būti geresni nei praėjusių metų, nors, žinoma, tai priklauso nuo šių metų laikiusiųjų mokinių įdėtų pastangų ir pasiruošimo“, – kalbėjo mokytojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.