Lietuvoje

2021.06.01 18:12

LRT FAKTAI. Bronis Ropė kritikuoja „Tūkstantmečio mokyklas“ – ar tikrai Lietuvos mokyklose dar liko lauko tualetų?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.06.01 18:12

Europarlamentaras Bronis Ropė, kritikuodamas „Tūkstantmečio mokyklų“ projektą, pareiškė, esą jos būtų kuriamos kitų mokyklų sąskaita. Politikas pateikė drastišką sugretinimą – esą kol vienų mokyklų klasėse vaikai naudos naujausias technologijas, kitose net nėra būtiniausių patogumų. Kokia tikroji situacija šalies mokyklose?

„Kai vieni moksleiviai keliuose miestuose mokysis su lazeriais, teleskopais ir dirbtinio intelekto įrenginiais, negalime leisti, kad kitiems kaimo mokyklose tektų naudotis lauko išvietėmis“, – komentare LRT.lt rašė B. Ropė.

„Valstietis“ sukritikavo „Tūkstantmečio mokyklų“ projektą teigdamas, esą jis skatins elitinių mokyklų atsiradimą. Jo teigimu, Europos Sąjungos atsigavimo fondo pinigus, kurie bus naudojami mokykloms atnaujinti, buvo galima skirti Lietuvos kaimams ir žemės ūkiui.

Tokių mokyklų tinklas yra vienas iš šios Vyriausybės tikslų. Jose bus kuriamos STEAM laboratorijos, bibliotekos, sporto aikštynai, individualaus mokymosi ir poilsio erdvės, šiuolaikinės ugdymo metodikos.

Kaip rašoma Vyriausybės programoje, šių mokyklų infrastruktūra, neformaliąja veikla ir kitomis paslaugomis galės naudotis visi rajono mokiniai, aplinkinių mokyklų pedagogai ir mokytojais ketinantys būti studentai.

Investicijoms gauti bus skelbiami konkursai, planuojama, kad tokios mokyklos įsikurs daugumoje savivaldybių, iš viso jų bus 150. Į projektą planuojama investuoti 210 mln. eurų.

Ar teisus B. Ropė teigdamas, kad kai kuriose mokyklose vis dar naudojami lauko tualetai?

Žiniasklaidoje galima rasti, kad tokių mokyklų Lietuvoje prieš 11 metų dar išties buvo. Jų buvo apie 20, viena jų – Vilniaus miesto mokyklos skyrius.

Tačiau, kaip LRT.lt informavo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), lauko tualetų Lietuvos mokyklose nebėra.

„Konkrečiai kuriais metais, yra sunku pasakyti, tačiau, pasak NVSC specialistų, tokių įstaigų nebėra jau keleri metai. Tam įtakos turėjo tai, kad higienos normoje nustatyta, jog ugdymo įstaigoje turi būti sanitariniai mazgai, ir Aplinkos ministerijos vykdomi projektai bei ES reikalavimai dėl prisijungimo prie centrinių nuotekų sistemų“, – sakė NVSC atstovė spaudai Austina Vžesniauskaitė.

Minima higienos norma priimta 2011 metais. Ji numato sanitarinių įrenginių skaičių, proporcingą mokinių skaičiui, taip pat rašoma, kad sanitariniai įrenginiai turi būti veikiantys ir techniškai tvarkingi.

LRT.lt kreipėsi į B. Ropę komentaro dėl jo išsakyto teiginio.

„Tai yra asociatyvus palyginimas, pabrėžiantis skirtingų mokyklų bazių mokymuisi lygmenį. Atkreipiu dėmesį, kad sakinyje vartota ne tiesioginė veiksmažodžio nuosaka, o tariamoji, kuri nusako galimą, tikėtiną veiksmą, jei susiklostytų tam tikros aplinkybės (šiuo atveju netolygus finansavimo paskirstymas tarp mokyklų), o ne esamą“, – teigiama LRT.lt atsiųstame atsakyme.

B. Ropė nėra teisus sakydamas, kad kai kuriose Lietuvos mokyklose nėra būtiniausių patogumų. Tai, kad nė vienoje Lietuvos mokykloje nebėra lauko tualetų, LRT.lt patvirtino NVSC.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt