Lietuvoje

2021.05.13 10:56

Aistros dėl Šeimų maršo Seimo salėje: vieni gyrėsi, kiek laiko gyvena santuokoje, kiti pasijautė įžeisti

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.05.13 10:56

Ketvirtadienis Seimo posėdžių salėje prasidėjo audringais ginčais. Seimo nariai „kibo“ vienas kitam į atlapus dėl rezoliucijos, kuria politikai sakė ginantys tradicinę šeimą, bei savaitgalį planuojamo „Didžiojo šeimų gynimo maršo“.

Ginčai Seimo salėje prasidėjo po to, kai Darbo partijos atstovė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė paprašė į posėdžio darbotvarkę įtraukti jos rengtą rezoliuciją „Dėl tradicinės šeimos stiprinimo“.

„Iš tiesų, viešojoje erdvėje pasigirdo tokių, na, tarsi abejonių, ar Lietuvos Respublikos Seimas palaiko tradicinę šeimą, tradicines vertybes. Nesutikau čia nė vieno, kuris to nepalaikytų. Rezoliucijos tekstas, manau, skamba labai korektiškai, pagarbiai visų šeimų atžvilgiu“, – pristatydama savo siūlymą dėstė I. Kačinskaitė-Urbonienė.

Rezoliucijoje parlamentarė nurodo, kad šeima yra „vyro ir moters sąjunga, kurioje gimsta vaikai“, be to, dokumentu raginama palaikyti savaitgalį vyksiantį „Didįjį šeimos gynimo maršą 2021“, teigiama, kad tai yra „graži ir taiki piliečių iniciatyva“.

Balsuodamas dėl to, ar įtraukti rezoliuciją į darbotvarkę, Seimas pasiūlymą atmetė – už įtraukimą pasisakė 46 Seimo nariai, prieš buvo 44, o dar 25 parlamentarai balsavime susilaikė. Tai iššaukė aršias diskusijas Seimo salėje.

Kaip rodo balsavimo duomenys, nepalankiai rezoliucijos įtraukimui į darbotvarkę, balsavo socialdemokratų frakcijos nariai, vienintelis iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos jos nepalaikė Tomas Tomilinas – jis balsavime susilaikė. Valdančiosios koalicijos atstovai taip pat balsavo prieš arba susilaikė.

Seimo salė įkaito nuo karštų diskusijų: parlamento nariai „kibo“ vienas kitam į atlapus dėl Šeimų maršo

„Mano rezoliucija krikščionims demokratams netiko, pasiūlė darbiečiai aptakesnę rezoliuciją. Kuo dabar jums, krikščionys demokratai, jau nekalbu apie nelaisvės partiją, netinka tradicinės šeimos vertybės? Jūs jas griaunate“, – rezoliucijos neįtraukimą į darbotvarkę komentavo Petras Gražulis.

Konservatorius Audrius Petrošius sakė negalintis neatsakyti P. Gražuliui, kuris tik žodžiais, o ne realiais darbais gina tradicines vertybes.

„Visi mes esame už tradicinę šeimą, tačiau rezoliucijoje buvo eilutė, kad mes palaikome šeimos maršą, kaip gražią ir taikią piliečių iniciatyvą. Tai nepykite, kolegos, bet teiginiai, kad iš Seimo ar Seimo narių liks tik šlapia vieta po šito mitingo arba kad apsilankys pas vaikus darželiuose, pas tėvus namuose, idant įduotų surinktus parašus, niekaip su taikia iniciatyva man neasocijuojasi“, – kalbėjo A. Petrošius.

Įžeidė visą frakciją

Kitas konservatorius Kęstutis Masiulis teigė norintis padėkoti P. Gražuliui už pastangas ginti tradicinę šeimą: „Man tai sunku, matyt, suprasti, nes jau kitą mėnesį švesiu 40 metų, kaip gyvenu toje pačioje šeimoje. Man ta problema sunkiai suprantama, kad reikia ginti tradicinę šeimą.

Užtat „darbiečiams“, matyt, ta problema yra lengvai suprantama, nes ten sunku atrasti asmenį, kuris tebegyvena toje tradicinėje šeimoje, bent kartą yra išsiskyrę.“

Tokius K. Masiulio žodžius plenarinių posėdžių salėje palydėjo baubimo garsai, o posėdžiui pirmininkavęs Paulius Saudargas ragino kolegas nurimti ir Seimą pereiti prie pagrindinės posėdžio darbotvarkės.

Į konservatoriaus K. Masiulio žodžius vėl panoro atsakyti P. Gražulis – jis akmenis metė ir į profesorių Vytautą Landsbergį, ir į vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę, vaikų susilaukusią ne santuokoje. Tiesa, P. Saudargas netruko išjungti mikrofoną P. Gražuliui, teigdamas, kad tokiems asmeniniams kaltinimams Seimo salėje yra ne vieta.

Tiesa, ginčų tai nenuramino. Darbo partijos atstovas Vytautas Gapšys tvirtino, kad K. Masiulis „makaluodamas žodžius“ sako netiesą ir todėl privalo atsiprašyti.

„Jis įžeidė visus mūsų frakcijos narius, kurie šeimoje gyvena ir po dešimtmetį ar daugiau. Tegul jis neįsivaizduoja, kad yra vienintelis ir išskirtinis Lietuvoje tradicinės šeimos atstovas. Galėtų dabar prisiimti atsakomybę, atsistoti ir pasakyti „atsiprašau“, – piktinosi V. Gapšys.

K. Masiulis atsiprašė, tiesa ne be ironijos. „Jeigu įžeidžiau Skardžių ir ką ten dar... Gapšį, labai tyrą žmogų, tai atsiprašau“, – sakė konservatorius.

Visgi toks atsiprašymas nenuramino Artūro Skardžiaus ir nors jis teigė priimantis K. Masiulio apgailestavimą, netruko pabrėžti ir kiek pats gyvena santuokoje: „Mano stažas, turbūt, ne ką mažesnis, užauginti vaikai, anūkai auga, gyvenu su ta pačia, todėl priimu jo atsiprašymą ir nereikėtų Kęstučiui daugiau taip kalbėti.“

Prie mikrofono netruko stoti ir Darbo partijos frakcijos atstovas Mindaugas Puidokas teigė, kad kai kurių diskusijų, užverdančių svarstant kai kuriuos klausimus, yra koktu ir skausminga klausyti iš šalies. Anot M. Puidoko, Seimo nariai turėtų apgalvoti apie ką ir kaip kalba.

„Rezoliucijoje nerasite nė vieno blogo žodžio, su kuriuo galėtumėte nesutikti“, – tvirtino politikas.

K. Masiuliui atsakė ir pati rezoliucijos rengėja I. Kačinskaitė-Urbonienė, teigdama, kad praktiškai visi Darbo partijos frakcijos atstovai yra susituokę, turi tradicines šeimas. Ji tvirtino, kad K. Masiulis įžeidė ne tik Darbo partijos atstovus, bet ir kitus, panašiai gyvenančius kolegas, bei skatina susipriešinimą visuomenėje.

„Tikrai ne jūs vienintelis gyvenate šeimoje, aš irgi taip pat neseniai 25 metus atšvenčiau bendro gyvenimo. Ir šiandien girdėti tokius kaltinimus iš jūsų, sakyčiau, yra mažų mažiausiai neetiška. Kodėl jūs neatsiprašėte iš esmės? Kas jums suteikė teisę žeminti kitus Seimo narius? Būkite garbingas, atsiprašykite visų“, – rėžė Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna.

Po tokio pasisakymo K. Masiulis dar kartą atsiprašė.

Tačiau net ir tai nenuramino aistrų Seimo salėje. LVŽS atstovas Eugenijus Jovaiša, stojęs prie mikrofono, pasidalino, kad gegužės 13 dieną su žmona mini 49-ąsias vestuvių metines. Tokį jo pareiškimą lydėjo plojimai, o P. Saudargas linkėjo santuokoje E. Jovaišai nugyventi dar antrątiek.

Pasisakyti panoro ir daugiau Darbo partijos atstovų.

„K. Masiulis praleido gerą progą patylėti. Kolega atsiskleidė visam gražume. <...> Aš esu vedęs 20 metų, dar draugystės trys metai, tris sūnus turiu. Aš jaučiuosi įžeistas. Prašau atsiprašyti visų kolegų ir asmeniškai manęs irgi“, – Seimo salėje rėžė Darbo partijos atstovas Andrius Mazuronis.

„Darbietis“ Viktorias Fiodorovas teigė, kad K. Masiulio pasisakymas yra geras pavyzdys, kai liežuvis veikia greičiau už protą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.