Lietuvoje

2020.12.09 23:05

Skvernelis apie savo Vyriausybės darbą: buvo mano klaidų, nereikalingo užsispyrimo, emocijų, tačiau esu tik žmogus

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.09 23:05

Buvo visko, buvo mano klaidų, nemažai. Užsispyrimo galbūt nereikalingo, kuris, deja, būna, emocijų, bet aš galiu irgi pasakyti tą patį: aš esu tiesiog žmogus. Klystantis, darantis klaidas, bet tikrai neturintis išankstinio nusistatymo, kažkokio pykčio ar akmens nešiojimo širdyje. Viskas, kas buvo, tas turėjo įvykti. Galėjo būti geriau

Darbą baigianti 17-oji Vyriausybė trečiadienį rinkosi į paskutinį posėdį. Darbą baigiantis premjeras, ketverius metus Vyriausybei vadovavęs Saulius Skvernelis sako, kad pavyko įgyvendinti 90 procentų kadencijos pradžioje patvirtintos Vyriausybės programos. Tačiau anot ir verslo, ir darbuotojų atstovų, nors ši Vyriausybė turėjo ir nemažai stipriųjų pusių, pavyko toli gražu ne viskas.

„Aš tikrai tikiuosi, kad mes nepatrūksime“, – tokiais žodžiais prieš ketverius metus paskirtasis premjeras S. Skvernelis apibūdino laukiančius darbus, nes reformuoti žadėjo daugelį valstybės sričių.

„Aš galiu pasakyti, kas bus greičiausiai pradėta daryti, ir tai bus mano, kaip ministro pirmininko, prioritetas – tai yra viešojo sektoriaus pertvarka“, – 2016-ųjų lapkritį tikino S. Skvernelis.

Darbus baigianti 17-oji Vyriausybė sako įgyvendinusi 90 proc. programos

Tuomet naujasis premjeras žadėjo, kad mažės valstybės biurokratijos aparatas, bus naikinamos viena kitos darbą dubliuojančios įtaigos. Statistika rodo – per ketverius metus valstybės įstaigų sumažėjo daugiau nei 200 arba penktadaliu.

„Kalbant apie Vyriausybės programą, priemonių plano įgyvendinimą, tai apie 90 procentų priemonių visų yra įvykdyta“, – dabar tikina laikinasis premjeras.

Paskutinę darbo savaitę Vyriausybės nariai baigia dovanomis, pavyzdžiui, ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius sako gavęs iš laikinojo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos kaukę.

„Turbūt didžiausias jausmas taa, kad atsakomybės našta nuo pečių nukrinta“, – apie kadencijos pabaigą kalba R. Sinkevičius.

Ne tik kosmetinius pokyčius planavusi valdžia nuo pirmųjų metų žadėjo mokesčių reformą.

Peržiūrėti, ar tikrai tos mokestinės lengvatos, kurios yra, yra reikalingos“, – pradžioje kadencijos tikino finansų ministras Vilius Šapoka.

Vis dėlto darbo santykiai Lietuvoje vis dar apmokestinami labiau, nei daugelis kitų pajamų rūšių

„Jau ne vieną kartą mes kėlėme klausimą, kad žmonės, tarkime, išsimoka dividendus– po kelis milijonus – metų gale ir mokesčių sumoka daug mažiau negu mes, paprasti darbuotojai, kurie dirba pagal darbo sutartį“, – aiškina Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Populiarumo sulaukė sprendimas įvesti vaiko pinigus.

„Aš vis prisimenu tą prieš keletą metų buvusią situaciją, kai tie, kurie augina kiaules, gauna daugiau pinigų nei tie, kurie augina vaikus“, – prisimena Darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas. Jis priduria, kad taip pat sumažėjo politinės korupcijos.

Pirmąja rimta krize šiai Vyriausybei įvardijama 2018 metais kilusi švietimo krizė. Tada Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje apsigyvenę mokytojai per langą skelbė nacionalinį streiką. Mažos algos už didelį krūvį – didžiausias pedagogų protestas šiuolaikinėje Lietuvos istorijoje paženklino šios Vyriausybės švietimo politiką.

„Ganėtinai skambiai atėjo Vyriausybė, daug buvo turbūt investuota į viešuosius ryšius, bet iš esmės norint, kad dialogas prasidėtų, teko apsigyventi ministerijoje“ – tikina vienas iš protesto iniciatorių, Švietimo darbotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

Tuometė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Petrauskienė į dialogą nesileido, tik kritikavo protesto būdą. Ją netrukus pakeitė Algirdas Monkevičius. Pasak Švietimo profesinės sąjungos, į mokytojų reikalavimus jis įsiklausė labiau, bet ir jokių esminių pokyčių nebeįgyvendino.

Vėliau buvo daug ir aplinkosaugos skandalų – įmonės „Grigeo Klaipėda“ nuotekos į Kuršių Marias, ekstremali situacija dėl netinkamai laikytų padangų gaisro Alytuje. Aplinkosaugos skandalus lydėjo kritika dėl ministrų lyderystės stokos.

Tačiau kaip juokavo laikinoji vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, dabar jau tikrai būtų žinoma, kaip gesinti gaisrus.

2018 metais mitingavę žurnalistai laidojo spaudos laisvę, kai buvo atkirsti nuo Registrų centro duomenų, o paskutiniais Vyriausybės darbo metais vienas iš ministrų dėl besikartojančių skandalų netgi tapo nepageidaujamas prezidentūroje, tačiau iš pareigų nesitraukė.

„Buvo visko, buvo mano klaidų, nemažai. Užsispyrimo galbūt nereikalingo, kuris, deja, būna, emocijų, bet aš galiu irgi pasakyti tą patį: aš esu tiesiog žmogus. Klystantis, darantis klaidas, bet tikrai neturintis išankstinio nusistatymo, kažkokio pykčio ar akmens nešiojimo širdyje. Viskas, kas buvo, tas turėjo įvykti. Galėjo būti geriau“, – tikina S. Skvernelis.

Didžiausia krizė – antroji koronaviruso banga – atėjo pačioje kadencijos pabaigoje. Naujosios valdžios vertinimu, šio didžiausio išbandymo Vyriausybė neišlaikė.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00