Lietuvoje

2020.11.13 16:36

Viktorija Čmilytė-Nielsen išrinkta Seimo pirmininke – palaikė 106 parlamentarai

atnaujinta 19.14
Modesta Gaučaitė-Znutienė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.11.13 16:36

Penktadienį pirmajame posėdyje prisiekęs naujas Seimas vakare susirinko nuspręsti, kas tampa naujuoju parlamentu vadovu. Po slapto balsavimo paaiškėjo – nuo šiol į Seimo vadovės kėdę sėdasi Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Balsavimo rezultatai atskleidė, kad V. Čmilytė-Nielsen sulaukė didelio parlamentarų palaikymo: 106 balsai buvo už ją, 18 – „prieš“. Penki politikai balsuodami susilaikė. Du biuleteniai buvo negaliojantys. Šie balsavimo rezultatai buvo paskelbti ir oficialiai Seimo plenarinio posėdžio metu.

Liberalų sąjūdžio lyderė yra trečioji moteris tapusi Lietuvos Seimo pirmininke.

V. Čmilytė-Nielsen, sužinojusi apie tai, kad yra išrinkta Seimo pirmininke, pakartojo, kad biudžeto priėmimas yra svarbiausias šio parlamento rudens sesijos darbas.

„Mūsų darbas yra užtikrinti, kad Seimas nepertraukiamai dirbtų, nepriklausomai nuo to, kokios bebūtų sąlygos ir kokia situacija su pandemija“, – aiškino V. Čmilytė-Nielsen.

Ji teigė negalvojusi apie tai, kiek parlamentarų balsuos už jos kandidatūrą į Seimo pirmininkus.

„Džiaugiuosi, kad palaikymas yra didelis. Akivaizdu, kad ir iš opozicijos buvo balsų „už“, – akcentavo naujoji parlamento vadovė.

„Švęsti tikrai nėra laiko. Labai daug darbo, turime priimti jau pirmuosius sprendimus šį vakarą. Teiksiu bent du Seimo pirmininko pavaduotojus“, – aiškino V. Čmilytė-Nielsen.

Pirmajam naujojo Seimo posėdžiui pirmininkavo vyriausias Seimo narys Antanas Vinkus. Jis posėdžio pradžioje paklausė, ar yra kitų kandidatų, kuriuos Seimo nariai norėtų teikti į šią poziciją. Kitų pavardžių įvardinta nebuvo, todėl V. Čmilytė-Nielsen liko vienintelė kandidate į Seimo pirmininko poziciją.

„Esu čia ir kandidatuoju į Seimo pirmininkes todėl, kad labai vertinu sąžiningą politiką ir jos diktuojamas tradicijas. Joms įtvirtinti reikia kur kas daugiau laiko nei sukurti taisyklių rinkinį ar įstatymą“, – kalbėjo liberalė.

Kreipdamasi į Seimą kandidatė į parlamento vadovus akcentavo teisėkūros kokybę. Anot jos, teisės aktai negali būti priimami skubotai, neapgalvotai. Pasak V. Čmilytė-Nielsen teigimu, kokybiška teisėkūra yra brandaus parlamentarizmo požymis, tačiau statistika rodo, kad Seimo veikla šioje srityje Lietuvoje yra itin intensyvi.

„Užregistruojama ir skubotai priimama labai daug teisės aktų projektų. Tai veda prie to, kad kiekybiniai, o ne kokybiniai rodikliai lemia ir atskiro Seimo nario, ir viso parlamento darbo įvertinimo kriterijus“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen, pridurdama, kad taip būti neturėtų, o teisės aktas turėtų būti rengiamas ir priimamas tik tuomet, kai užsibrėžto tikslo negalima pasiekti kitais būdais.

Anot jos, individualios Seimo narių iniciatyvos perkrauna Seimo darbotvarkę ne visada tinkamai paruoštais, o kartais ir „proginiais“ projektais. Ji kalbėjo, kad teisėkūros procese turėtų būti apribojamas skubos ir ypatingos skubos taisyklių taikymas, nes tai dažnai veda prie nekokybiško rezultato.

„Kaip vieną iš fundamentalių šios pareigybės bruožų, <...> išskirčiau nešališkumą telkiant bendram darbui. <...> Man, kaip liberalių pažiūrų žmogui, ši funkcija yra artima ir suprantama. Netikiu, kad problemų sprendimas yra įmanomas per konfliktą“, – teigė politikė.

Tikisi, kad bus nešališka

Socialdemokratas Algirdas Sysas posėdžio metu sakė besitikintis, kad V. Čmilytė-Nielsen bus ne tik valdančiosios daugumos, bet viso Seimo pirmininkė, o jos veikloje atsiras vietos ne tik liberalioms, bet ir socialdemokratinėms ar konservatyvioms vertybėms.

„Iš jūsų reikalaujama atsisakyti dalies savo asmeniškumo, kurį labai grakščiai turėjote, ir rūpintis tuo, kas yra ir bus bendra. Manau, kad krizė nesibaigia, dar laukia ilgas nerimo laikotarpis, kai žmonėms bus svarbiausia šeima, artimųjų sveikata <...> ar kaip išgyventi nuo algos iki algos. Mūsų prioritetas ištiesti vieni kitiems pagalbos ranką, padėti išgyventi šį etapą“, – kalbėjo A. Sysas.

Jis teigė, kad V. Čmilytė-Nielsen galės padėti Seimui nustoti užsiiminėti politine archeologija bei telkti ir vienyti Seimą. Politikas sakė besitikintis, kad jei bus išrinkta, Seimo pirmininkė bus nešališka ir visiems vienodai teisinga.

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė sakė, kad V. Čmilytė-Nielsen gali padaryti tai, kad Seime būtų daugiau pagarbos ne tik bendraminčiams, o ir oponentams: „Be galo džiaugiuosi, jog šiandien aš turėsiu galimybę balsuoti už, ko gero, liberaliausią kandidatę į Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkus Lietuvos istorijoje. Man tai labai svarbi diena.“

Politikė taip pat kalbėjo, kad politikos pasaulyje egzistuoja taisyklės, tačiau jų toli gražu ne visada yra laikomasi. A. Armonaitė teigė, kad V. Čmilytė-Nielsen gali padaryti taip, kad Seimas turės ne tik formalias taisykles, bet ir jų laikysis.

Kvietė nesirinkti iš vieno kandidato

Seimo narys V. Bakas teigė vertinantis V. Čmilytės-Nielsen pasiekimus sporte, tačiau, anot jo, reikia kalbėti apie jos veiklą politikoje. Jis priminė, kad kandidatė į Seimo pirmininkus vadovauja Liberalų sąjūdžiui, kuris, kaip juridinis asmuo, teisiamas politinės korupcijos byloje.

„Turime vienintelį kandidatą į Seimo pirmininko postą – aukčiausią postą parlamentinėje demokratinėje valstybėje ir jis siūlomas už kriminalius, korupcinius nusikaltimus teisiamos partijos atstovei“, – teigė V. Bakas.

Jis kvietė į Seimo pirmininkus kandidatuoti ir kitus politikus. V. Bakas pabrėžė abejojantis valdančiųjų deklaruojamu siekiu įtvirtinti politikoje moralios politikos principus.

„Nuo šiol teistos partijos kandidatas į aukščiausius postus atitiks moralios politikos kartelę. Ar norėtumėte, kad žmones bylose teistų teisiami teisėjai? Ar norėtumėte, kad jūsų miestelio meras, seniūnas būtų už korupciją teisiamas politikas?“, – klausinėjo jis.

E. Gentvilas: šventas žmogus, retai tokių gimsta

Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas teigė galintis išvardinti ne vieną teigiamą V. Čmilytės-Nielsen savybę, tačiau labiausiai ją gyrė dėl progreso, vadovaujant Liberalų sąjūdžiui.

„Šventas žmogus, retai tokių gimsta. Norėčiau šiuos žodžius pritaikyti Viktorijai“, – kalbėjo E. Gentvilas. Anot jo, pastarieji Seimo pirmininkai nesutardavo su savo partijų lyderiais.

„Čia šito nebus. Manau, kad nei koalicija, nei Viktorijos vadovaujama partija nesiims tokių intrigų, nes ir Viktorija neduos pagrindo tokiems dalykams“, – aiškino politikas.

Savo ruožtu E. Gentvilas prašė ir opozicijos paramos V. Čmilytei-Nielsen kandidatūrai į Seimo pirmininkus.

„Bus tų ginčų, šiandien prašau palaikyti tą, kuri moderuos tuos ginčus. Ir manau, kad Viktorija bus ne tik moderatorius, bet ir tautos atstovybės idėjų lauko generuotojas“, – tikino liberalas.

Konservatorių lyderis G. Landsbergis posėdyje sakė esantis nustebęs, kiek palaikymo ir gražių žodžių sulaukė V. Čmilytė-Nielsen. Jo teigimu, einama geru keliu ir net pati kandidatūra telkia Seimą.

„Vienas svarbus dalykas, kurį skelbė besiformuojanti valdančioji koalicija, kad mažiau yra daugiau. Galima atsistoti Seimo tribūnoje ir pažadėti, kad po ketverių metų Seimas bus aukštumoje <...>, ir lygiai tuo pačiu metu tonomis pirkti Seimo saldainius, dalinti juos savo vienmandatėje ir po to stebėtis, kodėl Seimas yra prestižo duobėje. <...>

Klausydamas Viktorijos aš negirdžiu kalnų pažadų. Aš girdžiu nuosaikų kalbėjimą, ramius pažadus ir kad žmogus dės geriausias pastangas, kurias galime, kad liptume iš duobės, kurioje esame“, – teigė G. Landsbergis.

Priminė politinės korupcijos bylą

Parlamentaras Vytautas Bakas stebėjosi, kodėl Seimui nebuvo pateikta daugiau kandidatūrų į Seimo pirmininkus. Be to, jis priminė kandidatei į Seimo pirmininkus, kad ji vadovauja partijai, kuriai pateikti kaltinimai „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje.

„Jūs esate teisiamos partijos atstovė. Šiandien prezidentas pasakė lūkestį, jis tikisi skaidrios, moralios politikos. Kaip jūs manote, kaip pavyks suderinti tai, kad jūs esate korupcinėje byloje teisiamos partijos atstovė, su moralės, etikos, aukštos kultūros standartais?“ – klausė V. Bakas.

V. Čmilytė-Nielsen replikavo neturinti jokio asmeninio ryšio su korupcijos skandalu. „Neturiu jokio asmeninio ryšio su jūsų minima istorija. Esu jau trečia Liberalų sąjūdžio pirmininkė per pastaruosius ketverius metus, o svarbiausia, matyt, kad jau trejuose rinkimuose per kelis metus rinkėjai yra išsakę savo pasitikėjimą Liberalų sąjūdžio partija ir manimi asmeniškai“, – teigė kandidatė į Seimo pirmininkus.

Liberalė teigė, kad rinkėjų palaikymas jai leidžia manyti, kad ji turi teisę kandidatuoti į parlamento vadovus.

„Valstietis“ Arvydas Nekrošius klausė V. Čmilytės-Nielsen apie svarbiausius jos planuojamus darbus. Kandidatė į Seimo pirmininkus teigė, kad pirmu svarbiu darbu taps kitų metų biudžeto priėmimas.

„Turime pasirengti tam, kad šis svarbiausias darbas vyktų sklandžiai ir čia, matyt, reikėtų grįžti prie nuotolinio darbo užtikrinimo, nuotolinio balsavimo galimybės sudarymo tuo atveju, jeigu pandemijos antroji banga vis stiprės“, – dėstė politikė.

V. Čmilytė-Nielsen, paklausta apie siekį gerinti teisėkūros procesą, pažymėjo, kad svarbiausia – neužsidaryti „stikliniame Seimo bokšte“. „Daugiau diskusijų su ekspertais Seimo rūmuose“, – akcentavo liberalė. „Valstietis“

Dainius Kepenis neslėpė skeptiškai vertinantis Vyriausybės siekius kuo greičiau nusipirkti išbandytą ir veiksmingą vakciną nuo koronaviruso, kai tokia bus atrasta. Jis stebėjosi, kodėl šiuo atveju nėra kalbama apie žmonių imuniteto stiprinimą.

„Dėti lygybės ženklo tarp imuniteto stirpinimo ir vakcinos, manau, nebūtų teisinga. Labai norėčiau ir kviesčiau, kad iš Seimo tribūnos, kuri įpareigoja kalbėti moksliniais faktais, taip ir kalbėtume“, – teigė kandidatė į Seimo pirmininkus.

G. Landsbergis: tikiu Viktorija

„Aš tikiu Viktorija. Tikiu, kad ji yra gera kandidatė šiandien Seimui. Ne tik valdančiajai daugumai, ne tik mūsų koalicijai, bet būtent Seimui. Ji įkūnija tas savybes, reikalingas tam, kas yra Seimo pirmininkas“, – teigė G. Landsbergis.

Pasak jo, buvo pamiršta, kad Seimo pirmininkas nėra vienos frakcijos ar vienos koalicijos atstovas, o viso Seimo pirmininkas, kuris turi vienyti.

„Matau, kad ji turi tas savybes, kurių reikia šitam darbui. Aš esu įsitikinęs, kad surinks balsus“, – komentavo konservatorių vadovas.

Pati V. Čmilytė-Nielsen prieš posėdį sakė esanti geros nuotaikos ir teigė, kad nesijaudina: „Tai tik pirmieji iš tų sprendimų, kuriuos turėsime priimti. Nelabai jaudinuosi. Niekada negali būti tikras dėl palaikymo, esu dėkinga koalicijos partneriams, kurie palaikė mano kandidatūrą šiame etape, tai mūsų bendras sutarimas. Manau, kad tai yra prielaida geram rezultatui šiandien.“

Jei V. Čmilytė-Nielsen taps Seimo pirmininke, jai iš karto bus paskirta nuolatinė apsauga. Ji turi gausią šeimą – keturis vaikus. Paklausta, kaip šeima priima tai, kad politikę gali nuolat lydėti apsauga, V. Čmilytė-Nielsen visus sprendimus politikoje priimanti su šeimos palaiminimu.

R. Karbauskis kelia sąlygą

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis taip pat sakė, kad V. Čmilytės-Nielsen kandidatūra tenkintų šią frakciją, tiesa, jie taip pat turėtų tam tikrų sąlygų. Tai, pasak R. Karbauskio susiję su Seimo vicepirmininko pareigybe.

„Mes paremsime tą kandidatę, jeigu ji (valdančioji dauguma – LRT.lt) parems mūsų kandidatę. Jeigu šiandien bus pasiūlyta kandidatė, mes tikrai tokiu atveju balsuosime už ją“, – apie V. Čmilytės -Nielsen kandidatūrą pasisakė R. Karbauskis.

Kaip numatoma Seimo statute, dar penktadienį bus renkamas Seimo pirmininkas, turėtų būti tvirtinami jo pavaduotojai.

Likus kelioms dienoms iki pirmojo Seimo posėdžio, centro dešinės koalicijos susitarė, kad į parlamento vadovės pareigas bus siūloma Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

LRT.lt primena, kad Seimo pirmininkas renkamas per slaptą balsavimą paprasta balsų dauguma.

Dar prieš susirenkant naujajam Seimui paaiškėjo ir kelios kandidatūros į parlamento vicepirmininko pozicijas – konservatoriai siūlo ilgametį parlamentarą Jurgį Razmą, socialdemokratų partija deleguoja pirmininką Gintautą Palucką. Kitos pavardės kol kas lieka nežinomos.

Per pirmąjį posėdį taip pat bus patvirtintos valdybos ir Seniūnų sueigos sudėtys.

Naujajam parlamentui pradėjus darbą savo įgaliojimus prezidentui grąžins premjero S. Skvernelio Vyriausybė. Tą numatytą padaryti dar penktadienio popietę.

Jai turėtų būti pavesta laikinai eiti pareigas, kol bus suformuota nauja centro dešinės Vyriausybė, vadovaujama Ingridos Šimonytės.

Populiariausi

Prie Vilniaus savivaldybės nusidriekė eilės norinčiųjų pasiskiepyti.
21

Lietuvoje

2021.04.11 11:32

Prie vakcinavimo centro Vilniaus savivaldybėje liejosi aistros: turi registracijos laiką, bet reikia laukti eilėje

savivaldybė sako peržiūrėsianti vakcinavimo procesą; atnaujinta 12.02
21