Lietuvoje

2020.11.05 19:23

Šimonytė: naujos koalicijos sutartis gali būti pasirašyta pirmadienį

atnaujinta 19.46
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.11.05 19:23

Panašu, kad būsimos valdančiosios koalicijos partneriai pasiekė sutarimą. Po ketvirtadienį vykusio susitarimo trys naujos valdančiosios daugumos lyderės pranešė, kad koalicijos sutartis gali būti pasirašyta pirmadienį.

Dėl koalicijos besideriančios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos partijos prie bendro stalo dar kartą sėdo ketvirtadienį. Anksčiau partijos apsikeitė dokumentais su savo siūlymais koalicinei sutarčiai, jau ir sėdo prie derybų stalo.

Po pirmojo derybų roundo būsimos koalicijos partnerės pranešė sutarusios dėl 80 proc. klausimų.

Ketvirtadienį vykusios derybos truko apie dvi valandas. Po jų Ingrida Šimonytė, Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Aušrinė Armonaitė žurnalistams kalbėjo, kad pavyko susitarti dėl dokumento teksto, tačiau dabar būsimos koalicijos sutartis bus atiduota svarstyti partijoms.

„Derybininkai, kurie buvo deleguoti deryboms, atrodo, kad beveik pasiekė sutarimą dėl teksto, dar šį bei tą redagavome susitikimo metu, dabar tuo tekstu pasikeitėme. Reikia, kad žmonės žvitriu žvilgsniu pasižiūrėtų, ar kas nors netyčia nebuvo praleista“, – komentavo į premjeres siūloma I. Šimonytė.

Ji kalbėjo, kad diskusijų būdu peržvelgti visi koalicinės sutarties punktai ir rastos formuluotės, kurios derintų visas derybines puses. Politikė sakė, kad dabar laukia procedūros, kurios yra skirtingos, atsižvelgiant į kiekvienos partijos įstatus.

„Partijos turi grįžti į savo valdymo organus, gauti pritarimą šitam susitarimui. Turbūt, kad tai bus per artimiausias porą dienų ir jei kažkokių nenumatytų aplinkybių neiškils, o norime tikėtis, kad neiškils, tai turbūt pirmadienį sutartis galėtų būti pasirašyta, užfiksuota, kaip tinkama visoms susiderėjusioms šalims“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Kol kas aišku, kad koalicijos programoje įrašyta vienintelė – I. Šimonytės – pavardė. Anot būsimos premjerės, galimų ministrų pavardės nėra įtrauktos į koalicijos sutartį, jos paaiškės vėliau ir dėl jų bus pasirašytas atskiras susitarimas.

„Kandidatūros yra viena, bet jau, tarkime, dėl žmonių, kurie galėtų būti tvirtinami, yra truputį daugiau etapų. Sutarties projekte yra užfiksuota, kad tai bus papildomas susitarimas, kuris bus pasirašytas iš karto tada, kai galėsime pasirašyti“, – sakė I. Šimonytė.

Visos trys politikės teigė, kad apie ministerijų vadovų ar Seimo pirmininko postus sutartyje nėra kalbama.

I. Šimonytė sakė, kad kiekviena partija derybų metu kažką laimėjo, o daugiausia, kaip sakė politikė, laimėjo Lietuva, nes pavyko susitarti, kas yra svarbiausia artimiausiu metu, o kas – vidutiniu laikotarpiu.

„Nežinau, ar galime surasti čia pralaimėjusiu. Man atrodo, kad mes laimėjome tuo, kad sugebėjome per porą iteracijų tekstą gana netrumpą susiderinti, susitarti“, – sakė konservatorių atstovė.

Liberalų sąjūdžio lyderė V. Čmilytė-Nielsen žurnalistams kalbėjo, kad pirmiausia visos pusės patenkintos dėl to, kad pavyko susitarti dėl to, dėl ko sutarimo pritrūko anksčiau.

„Mūsų tikslas yra, kad po ketverių metų Lietuvoje žmonės būtų labiau gerbiami, kad būtų labiau savarankiški, kad turėtų daugiau galimybių, daugiau teisių. Susitarimas, kurį pasiekėme, kuris yra visiškai neblogas kompromisas tarp skirtingų koalicijos partnerių nuostatų, yra labai geras pagrindas judėti toliau“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Politikė sakė, kad koalicinės sutarties tikslas, jog būtų atspindėti visų partnerių vertybiniai principai, o taip pat ir konkrečios nuostatos. Pavyzdžiui, kaip teigė visos trys partijų atstovės, sutartyje yra paminėta ir tos pačios lyties asmenų partnerystė.

Tiesa, daugiau detalių apie koalicijos sutarties turinį jos neatskleidė ir teigė, kad netrukus bus išplatintas koalicinės sutarties projektas.

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė taip pat teigė, kad pavyko susitarti, jog sutarties tekstas būtų apie Lietuvos ateitį – tiek pačią artimiausią, tiek tolimesnę. Arčiausiai esantys iššūkiai, anot Laisvės partijos vedlės, yra sveikatos krizė, galima ekonominė krizė, valstybės biudžeto prioritetai.

Ateityje svarbūs klausimai, jos teigimu, yra švietimas, žmogaus teisių klausimai, ekonomika: „Iš Laisvės partijos pozicijų galiu pasakyti, kad penki konkretūs prioritetai, kuriuos mes visą laiką viešinome, yra šioje sutartyje. Mes dėl to be galo džiaugiamės.“

Politikė kalbėjo išgirdusi, kad koalicijos partneriai palaikys šiuos punktus.

Populiariausi

Ligoninė
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.02.25 09:33
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkis Visuomenės sveikatos centre, darželiuose, ligoninėse, gamybos įmonėse

538 nauji atvejai; atnaujinta 11.18
13
Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
Žygimantas Pavilionis

Lietuvoje

2021.02.25 08:36

Prezidentūra pritaria Pavilionio ateities Seimo komitete svarstymui: tarpininkavimo misija Sakartvele nepavyko

prezidentūra nesutinka su Šimonytės siūlymu dėl EVT; atnaujinta 09.25
„Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų
11

Lietuvoje

2021.02.25 15:02

Teisėsauga įtaria – „Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų

sulaikyti 9 asmenys, tarp jų – įmonės vadovas; atnaujinta 15.22
11